Oliy va o‘rta maxsus ta’limi vazirligi, Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi delegatsiyasi va BMTning Taraqqiyot dasturi afg‘on ayollarining iqtisodiy imkoniyatlarini kengayishini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan chegaralararo tashabbus doirasida ular O‘zbekistonda ta’lim grantlari asosida tahsil oladilar. Bu haqda BMT Taraqqiyot dasturining mamlakatdagi vakolatxonasi xabar berdi.
Ma’lumotga ko‘ra, loyihaning maqsadi — o‘z yurtlarida ta’lim va ish bilan ta’minlashda erkaklarga qaraganda nomutanosib to‘siqlarga duch kelayotgan afg‘on ayollari uchun ta’lim olish imkoniyatlarini taqdim qilishdan iborat.
Umuman, Afg‘onistondan kelgan 50 nafar ayol Qozog‘iston va O‘zbekiston universitetlarida o‘qishi va bitirishi ko‘zda tutilgan. Loyiha doirasida, 2019 yil oktabr oyida Afg‘onistonlik ayollarning birinchi guruhi statistika, qishloq xo‘jaligi va tog‘-kon sohalarida ta’lim safarlarini boshlash uchun Qozog‘istonga tashrif buyurdi. Bu yil esa yana 20 nafar talabaga ta’lim granti beriladi. Ular O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligini, Qozog‘istonda esa konchilikni o‘rganadilar. Ixtisoslashgan ta’lim olishdan oldin talabalar til kurslarini o‘tashlari kerak bo‘ladi.
Afg‘onistonlik ayollar O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligini o‘rganadilar va o‘qishni tugatgandan so‘ng ularga texnik va kasbiy ta’lim to‘g‘risidagi guvohnomalar topshiriladi. Afg‘onistonlik yosh ayollar Termiz tumanidagi Afg‘oniston fuqarolarini o‘qitish ta’lim markazida, Toshkent davlat agrar universiteti ko‘magi ostida, o‘qiydilar.
Yevropa Ittifoqi ushbu tashabbus uchun 2 million yevro miqdorida grant ajratdi, loyihani BMTTD 2025 yilgacha amalga oshirilishini ta’minlaydi.
“Ayollar o‘z milliy iqtisodiyotiyotlari o‘sishiga asosiy hissa qo‘shuvchilardir. Shunga qaramay, ular ta’lim olish, munosib mehnat va teng maosh olish imkoniyatiga ega bo‘lish yo‘lida ko‘pincha ijtimoiy to‘siqlarga duch kelishadi. Malakalari ortishi bilan ayollar xususiy yoki davlat sektorida yuqori darajadagi ish joylariga ega bo‘lishlari kutilmoqda, bu ularga o‘z mamlakatlari rivojiga samarali hissa qo‘shishga imkon beradi” — deydi Eduards Stiprais, Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi elchisi.

Министерство высшего и среднего специального образования Узбекистана, делегация Европейского Союза в стране и Программа развития ООН объявили о трансграничной инициативе по поддержке экономических прав и возможностей афганских женщин. Им будут предоставлены образовательные гранты для обучения в Узбекистане, сообщила пресс-служба ПРООН в стране.
Проект направлен на создание образовательных возможностей для молодых женщин из Афганистана, которые сталкиваются с непропорциональными барьерами на пути образования и занятости по сравнению с мужчинами у себя на родине, говорится в совместном заявлении инициаторов.
Ожидается, что обучение в университетах Узбекистана и Казахстана получат в общей сложности 50 афганских женщин. Первая группа студенток прибыла в Казахстан в октябре 2019 года, чтобы начать обучение в области статистики, сельского хозяйства и горнодобывающей промышленности. В этом году еще 20 студенток получат стипендии — они будут изучать сельское хозяйство в Узбекистане. Прежде чем получить специальное образование, студентки пройдут языковые курсы.
По окончании обучения женщины получат сертификаты о техническом и профессиональном образовании. Учеба будет проходить в Образовательном центре по обучению для афганских граждан в Термезском районе Сурхандарьинской области при поддержке Ташкентского государственного аграрного университета.
Евросоюз предоставил грант в размере 2 млн евро на финансирование этой инициативы, которая будет осуществляться ПРООН до 2025 года.
«Женщины являются ключевыми факторами роста их национальной экономики. Тем не менее, они часто сталкиваются с социальными барьерами, когда речь идет о равном доступе к образованию, достойной работе и равной оплате труда. Ожидается, что с более высокой квалификацией женщины получат более значительную работу в частном или государственном секторах, что позволит им вносить продуктивный вклад в развитие своей страны», — заявил посол ЕС в Узбекистане Эдуардс Стипрайс.
«Гендерное равенство и расширение прав и возможностей женщин и девочек являются не только фундаментальными правами человека, но и разумной национальной стратегией развития и процветания страны», — отметила постоянный представитель ПРООН в Узбекистане Матильда Димовска.