Qozog‘iston-O‘zbekiston chegarasidagi “Jibek joli” — “G‘isht-Ko‘prik” nazorat-o‘tkazish punkti orqali 3700 dan ortiq O‘zbekiston fuqarolari chegarani kesib o‘tdi, deya xabar berdi Tashqi ishlar vazirligining matbuot xizmati.
Avval xabar qilinganidek, 1 iyuldan 7 iyulgacha bo‘lgan muddatda “Jibek joli” — “G‘isht-Ko‘prik” nazorat-o‘tkazish punkti orqali 2700 nafardan ortiq O‘zbekiston fuqarolari mamlakatga qaytgan.
“Biroq yuzaga kelgan texnik muammolar tufayli Qozog‘iston-O‘zbekiston chegarasidan yurtdoshlarimizni o‘tkazish cheklangan miqdorda amalga oshirildi. Oqibatda bu holat chegarada 3000 ga yaqin O‘zbekiston fuqarolari to‘planib qolishiga sabab bo‘ldi”, — deyilgandi shunda xabarda.
Ta’kidlanishicha, Respublika maxsus komissiyasi, DXX Chegara qo‘shinlari va O‘zbekistonning Qozog‘istondagi diplomatik vakolatxonalarining birgalikdagi sa’y-harakatlari natijasida 8 iyul kuni mamlakat fuqarolarining Qozog‘iston-O‘zbekiston chegarasidan erkin o‘tishiga to‘sqinlik qiluvchi barcha texnik va tashkiliy masalalar tezkorlik bilan hal qilindi.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi Operativ shtabi ma’lumotlariga ko‘ra, 8 iyul kuni kechqurun va 9 iyul kuni “Jibek joli” — “G‘isht-Ko‘prik” nazorat-o‘tkazish punktidan 3746 nafar O‘zbekiston fuqarolari o‘tkazildi.
“Hozirgi paytda davlatlararo chegarani kesib o‘tishda muammolar yo‘q, nazorat-o‘tkazish punktlari odatdagidek ishlamoqda, fuqarolarning to‘planib qolishi kuzatilmayapti”, — deyiladi xabarda.
O‘zbekiston fuqarolari qaytib kelgandan keyin Respublika maxsus komissiyasi tomonidan belgilangan talablarga qat’iy rioya qilgan holda 14 kunlik karantinga joylashtiriladi.

Почти 4000 узбекистанцев пересекли казахско-узбекскую границу через контрольно-пропускной пункт «Жибек жолы» — «Гишт-Куприк» и вернулись на родину, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел.
Как мы писали ранее, на этом КПП со стороны Казахстана к 8 июля скопились более 3000 узбекистанцев, ожидающих возможности вернуться на родину. Ограниченный проход через границу МИД Узбекистана объяснял техническими причинами. В тот же день президент Шавкат Мирзиёев дал поручение вывезти граждан, застрявших на контрольно-пропускных пунктах. Он заявил: «Мы обязательно вернем всех граждан, оставшихся за границей».
«В результате совместной работы Специальной республиканской комиссии, Пограничных войск СГБ и диппредставительств Узбекистана в Казахстане, 8 июля в оперативном порядке решены все технические и организационные вопросы, препятствующие свободному пересечению сограждан казахстано-узбекской границы», — говорится в заявлении МИДа.
По данным Оперативного штаба МИД Узбекистана, с вечера 8 июля и в течении дня 9 июля 2020 года КПП «Жибек жолы» — «Гишт-Куприк» пересекли 3746 сограждан.
«В настоящее время проблем с пересечением межгосударственной границы не существует, контрольно-пропускные пункты работают в штатном режиме, скопление граждан у КПП не наблюдается», — подчеркивает внешнеполитическое ведомство.