Qayd etilishicha, Shayxontohur tumanida yashovchi, 61 yoshli F.A. (erkak) 10 kun davomida tana haroratining ko‘tarilishi, bosh og‘rig‘i, holsizlik, yo‘tal, hansirash belgilari bilan uyida davolangan. Ammo davo muolajalari natija bermagandan so‘ng COVID-19 infeksiyasiga namuna topshirgan va kasallik tasdiqlangan.
13 iyul kuni bemor o‘ta og‘ir ahvolda Toshkent tibbiyot akademiyasi klinikasi reanimatsiya bo‘limiga yotqizilgan.
Unga COVID-19 infeksiyasi o‘ta og‘ir kechishi tashxisi qo‘yilgan. Kasallik ikki tomonlama bronxopnevmoniya, nafas yetishmovchiligi asoratlari bilan kechgan.
Shuningdek, u qandli diabet, yurak ishemik kasalligi, zo‘riqish stenokardiyasi, gipertoniya kabi hamroh xastaliklar bilan ham og‘rigan.
Shifoxonada bemorning davolanishi davomida shifokorlar tomonidan onlayn konsultatsiya va konsiliumlar qilingan, davolash jarayoni mutaxassislar tavsiyasi asosida olib borilgan.
Biroq shifokorlar tomonidan standartlar asosida o‘tkazilgan reanimatsion muolajalarga qaramasdan bemorning ahvoli keskin og‘irlashib, o‘tkir nafas, surunkali jigar va buyrak hamda o‘pka-yurak yetishmovchiligidan vafot etdi.

В Ташкенте скончался 61-летний мужчина, у которого был диагностирован коронавирус, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения. Это 65-й случай смерти пациента с COVID-19.
Житель Шайхантахурского района Ф. А. в течение 10 дней лечился в домашних условиях от повышенной температуры, головной боли, кашля и одышки, отмечает Минздрав. После того, как лечение не дало результатов, мужчина сдал анализ на COVID-19, который подтвердился.
13 июля больной был госпитализирован в крайне тяжелом состоянии в отделение реанимации клиники Ташкентской медицинской академии. Ему был поставлен диагноз «тяжелое течение COVID-19». Заболевание сопровождалось двусторонней бронхопневмонией и дыхательной недостаточностью. У мужчины также были сопутствующие болезни.
Несмотря на реанимационные процедуры, состояние пациента ухудшилось, он скончался от острой дыхательной, хронической печеночной и почечной и легочно-сердечной недостаточности.