Amerikaning Honeywell UOP kompaniyasi Buxoro neftni qayta ishlash zavodiga «Yevro-5» standartidagi benzin ishlab chiqarish uchun texnologiyalar taqdim etadi. Bu haqda «O‘zbekneftgaz» kompaniyasi matbuot xizmati xabar qildi.
Buxoro NQIZ va Honeywell o‘rtasida texnologik uskunalar hujjatlari paketini ishlab chiqish bo‘yicha bitim va litsenziya shartnomasi ham imzolandi.
Modernizatsiya va qayta qurish loyihasi mavjud quvvatlarni qayta ishlash chuqurligini 79 foizdan 95 foizgacha oshirish, yorug‘ neft mahsulotlarini ishlab chiqarish hajmini 77 foizdan 91 foizgacha oshirish va «Yevro 5» standarti talablariga javob beradigan neft mahsulotlarini ishlab chiqarishga yo‘naltirilgan.
Mart oyida zavod O‘zbekistonda birinchi bo‘lib «Yevro-4» va «Yevro-5» standartlaridagi dizel yoqilg‘isini ishlab chiqishga kirishgan edi. Birinchi bosqichda ishlab chiqarish quvvati yiliga 100 ming tonna mahsulotni tashkil etadi.
Avvalroq «O‘zbekneftgaz» Buxoro NQIZda 2019−2025 yillarda 553 mln dollarlik modernizatsiya ishlari olib borilishi to‘g‘risida xabar qilgan edi. Loyiha uch bosqichda amalga oshirilib, unga ko‘ra har yili 2,5 mln tonna neft va gaz kondensati qayta ishlanadi. Natijada 1,2 mln tonna «Yevro-5» standartidagi benzin, 200 ming tonna aviakerosin, 750 ming tonna dizel yoqilg‘isi va 30 ming tonna mazut ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. Loyiha Janubiy Koreyaning SK Engineering kompaniyasi tomonidan ishlab chiqiladi, o‘zbek tomoni va xorijiy investorlarning to‘g‘ridan-to‘g‘ri sarmoyalari hisobidan moliyalashtiriladi.

Американская компания Honeywell UOP предоставит технологии для производства топлива стандарта «Евро-5» Бухарскому нефтеперерабатывающему заводу (НПЗ), сообщила пресс-служба компании «Узбекнефтегаз».
Бухарский НПЗ и Honeywell подписали лицензионное соглашение на предоставление технических лицензий, а также инженерное соглашение на разработку пакета проектной документации для модернизации НПЗ.
Проект модернизации направлен на увеличение глубины переработки существующих мощностей НПЗ с 79% до 95%, выхода светлых нефтепродуктов с 77% до 91%, производство нефтепродуктов, отвечающих требованиям стандарта «Евро-5», добавили в «Узбекнефтегазе».
В марте завод впервые в Узбекистане приступил к выпуску дизельного топлива стандартов «Евро-4» и «Евро-5». Мощность производства на первом этапе составит 100 тысяч тонн продукции в год. Запуск производства был осуществлен в результате замены катализатора установки гидроочистки газойля. В монтаже и пусконаладочных работах принимала участие французская Axens.
Ранее «Узбекнефтегаз» сообщал, что на Бухарском НПЗ в 2019—2025 году будет проведена модернизация предварительной стоимостью 553 млн долларов. Проект, рассчитанный на три этапа, предусматривает выход на проектную мощность переработки 2,5 миллиона тонн нефти и газового конденсата и производства 1,2 миллиона тонн бензина стандарта «Евро-5», 200 тысяч тонн авиакеросина, 750 тысяч тонн дизельного топлива и 30 тысяч тонн мазута ежегодно. Проект подготовлен южнокорейской SK Engineering и финансируется за счет средств узбекской стороны и привлекаемых прямых иностранных инвестиций.