O‘zbekiston uchun xos bo‘lmagan ob-havo hukmronlik qilgan iyul oyi yakunida O‘zgidromet bosh sinoptigi Irina Zayseva o‘tgan oydagi ob-havoning o‘ziga xosliklari, shuningdek, meteorologlar avgust oyi bo‘yicha qanday bashoratlarni ilgari surayotganini sanab o‘tdi.
«Bu yil iyul oyining birinchi yarmida O‘zbekistonda ob-havo sharoitlari nisbatan qulay bo‘ldi. Kunduzgi harorat 30−35 daraja atrofida bo‘lib, faqat ayrim kunlarda 36−38 darajagacha ko‘tarildi. Mamlakatimizning janubiy tumanlarida harorat biroz yuqori bo‘lsada, biroq eng issiq kunlarda ham 40−41 darajadan oshmadi.
Oyning ikkinchi yarmida chilla o‘z o‘zini namoyon qildi. Kunduzi harorat barqaror 37−40, respublika shimoli, janubi va cho‘l zonasida 42−43 darajaga yetdi. Faqat juda qisqa muddatga issiq biroz susaydi.
Oyning ikkinchi yarmida o‘rtacha harorat iqlimiy me’yordan 1−2 darajaga, ayrim joylarda 3 darajaga yuqori bo‘ldi.
Oyning ikkinchi yarmida haroratning ancha yuqori qiymatlariga qaramasdan, bu yilgi iyulni eng issiq deb bo‘lmaydi.
Har holda, u meteorologik kuzatuvlar davrida eng issiq deb e’tirof etilgan 2019 va 2018 yillarning iyul oylariga nisbatan unchalik issiq bo‘lmadi.
Toshkentda, masalan, o‘tgan yilning iyul oyi o‘rtasida 13 kun davomida harorat 40 darajadan yuqori bo‘lib turdi, eng issiq kunlarda esa 43 daraja bo‘ldi. O‘zbekistonning shimoliy, janubiy va cho‘lli hududlarida harorat 44−46 darajaga yetdi, ayrim joylarda esa 48 daraja bo‘lgani qayd etildi.
Bu yilgi iyulning yana bir o‘ziga xos xususiyati — tog‘li va tog‘oldi tumanlarda tez-tez yomg‘ir yog‘ishi kuzatildi. Faol frontal zona O‘zbekistonning shimoli-sharqiy, sharqiy hududlariga ta’sir ko‘rsatib, namlikning ortishi, bulutlar hosil bo‘lishi va ayrim kunlarda asosan Toshkent viloyati va Farg‘ona vodiysi viloyatlarida mahalliy yomg‘irlar yog‘ishiga sabab bo‘ldi.
Oy hali tugamagan bo‘lsa ham, Toshkentda iyul oyi uchun yog‘inlar miqdori 3,7 mm ni tashkil qildi. Bu iqlimiy me’yorlarga yaqin bo‘lib, 2004 va 2007 yildan keyin «uchinchi» o‘rindir.
Aytish kerakki, meteorologik kuzatuvlar solnomasida Toshkentga «yomg‘ir quyilgan» yillar ham bor. 1954 yil iyulida poytaxtda yoqqan yog‘inlar miqdori 41 mm, 1969 yil iyulida esa 39 mm ni tashkil qilgan. Biroq tarixda Toshkentda umuman yomg‘ir yog‘magan iyul oylari ko‘proq.
Iyul oyining so‘nggi kunlari va avgustda ob-havo qanday bo‘ladi?
Bugun O‘zbekiston hududining katta qismida ob-havo quruq va kam bulutli, harorat 35−38 daraja.
Mamlakatimizning shimoli-g‘arbiy hududlariga Volgabo‘yidan nam va salqin havo oqimi kirdi. Qoraqalpog‘istonda va Xorazm viloyatida ob-havo bulutli bo‘ladi, ayrim joylarga qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Harorat 28−33 darajagacha pasayadi.
Ertaga nam va salqin havo butun respublika hududiga tarqaladi. Toshkent, Samarqand, Jizzax, Sirdaryo viloyatlarida ayrim joylarga qisqa muddatli yomg‘ir yog‘adi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Qorqalpog‘istonda, Xorazm, Buxoro, Navoiy viloyatlarida kechga borib qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida ob-havo yog‘ingarchiliksiz bo‘ladi.
Kunduzgi harorat 30−33 darajagacha pasayadi, Qurbon xayit bayrami kuni respublikamiz aholisini salqin havo kutmoqda.
1 avgustda qisqa muddatli momaqaldiroqli yomg‘irlar faqat Toshkent viloyati va Farg‘ona vodiysi viloyatlarida kuzatilishi mumkin, mamlakatimizning qolgan hududida yog‘ingarchilik bo‘lmaydi, harorat 30−33 daraja atrofida bo‘ladi.
2 avgustda respublikamizning katta qismida ob-havoning yana kam bulutli va quruq bo‘lishi kutilmoqda, faqat ba’zi tog‘li va tog‘oldi hududlarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ib, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin.
Keyingi haftada ob-havo yog‘ingarchiliksiz bo‘ladi. Harorat asta ko‘tariladi va yana 36−39 darajani tashkil qiladi.
Keyinchalik avgust harorati o‘rtacha ko‘p yillik qiymatlarga yaqin bo‘lishi kutilmoqda. Qisqa muddatli yomg‘irlar asosan respublikaning tog‘li va tog‘oldi hududlarida kuzatiladi. Harorat kechasi 17−22 daraja, kunduzi 32−37 daraja atrofida, ayrim kunlarda 40 darajagacha bo‘lishi kutilmoqda. oyning so‘nggi o‘n kunligida kunduzgi harorat 28−33 darajagacha pasayishi mumkin.
Eslatib o‘tamiz, avgust oyi O‘zbekistonda yilning eng quruq oyi hisoblanadi.
Avgust oyida yog‘ingarchilikli kunlar o‘rtacha 1−2 kunni, Farhona vodiysi va tog‘larda −3−6 kunni tashkil qiladi. O‘rtacha yog‘inlar miqlori mamlakatimiz hududining katta qismida 1−2 mm, ayrim joylarda 3−4 mm, tog‘oldi va tog‘larda 10−20 mm ni tashkil qiladi".

В завершение необычно умеренного для Узбекистана июля главный синоптик Узгидромета Зайцева Ирина перечислила особенности погоды минувшего месяца, а также рассказала, каким метеорологи прогнозируют август.
«Июль — середина лета, и чаще всего в этот месяц наблюдаются самые высокие значения температуры в годовом ходе. В этом году первая половина июля баловала жителей Узбекистана относительно комфортными погодными условиями. Дневная температура воздуха была в пределах +30…+35 градусов, лишь в отдельные дни достигая значений +36…+38. По южным районам температура была несколько выше, но даже в самые жаркие дни она не превышала +40…+41 градус», — говорится в обзоре.
Во второй половине месяца «чилля» взяла свое. В дневные часы температура стабильно достигала отметки +37…+40 градусов, по северу, югу и пустынной зоне местами доходила до +42…+43 градусов. Лишь изредка происходил кратковременный, незначительный и малоощутимый спад жары.
Средняя температура воздуха во второй половине месяца превышала климатическую норму на 1−2, местами на 3 градуса.
«Несмотря на довольно высокие значения температуры во второй половине месяца, нынешний июль был далеко не самым жарким. Во всяком случае, он был значительно менее жарким, чем июли в предыдущие 2019 и 2018 годы, которые характеризуются как два самых жарких за всю историю метеорологических наблюдений», — отметила Ирина Зайцева.
Очень жаркими были также июли 2015 и 2017 года, которые тоже входят в пятерку самых жарких июлей по большей части территории Узбекистана, напомнила синоптик.
В Ташкенте, например, в середине июля прошлого года на протяжении 13 дней подряд дневная температура воздуха превышала значение 40 градусов, в самые жаркие дни доходя до 43 градусов. По северу, югу и пустынной зоне температура повышалась до +44…+46 градусов, в отдельных пунктах — до +48.
Отличительной особенностью прошедшего июля было относительно частое выпадение дождей в предгорных и горных районах. Активная фронтальная зона, проходящая по территории Казахстана, периодически опускаясь на северо-восточные, восточные районы Узбекистана, обуславливала увеличение влажности, образование облачности и, в отдельные дни, выпадение локальных дождей, в основном по Ташкентской области и по областям Ферганской долины.
Месяц еще не закончился, а сумма осадков в Ташкенте за июль уже составила 3,7 мм. Это близко к климатической норме и отдает нынешнему июлю третье «место» после 2004 года (месячное количество осадков в июле 16 мм) и 2007 года (11 мм).
«Хочется отметить, что в летописи метеорологических наблюдений есть годы, когда Ташкент буквально „заливало“ дождем. В июле 1954 года в Ташкенте выпало 41 мм осадков, а в июле 1969 года — 39 мм. Однако гораздо чаще бывают июли, когда дождя в Ташкенте не выпадает совсем», — отметила синоптик.
Сегодня, 30 июля, по большей части территории Узбекистана сохраняется малооблачная, сухая погода с температурой +35…+38 градусов. На северо-западные районы Узбекистана произошел вынос влажного и прохладного воздуха с районов Поволжья. По Каракалпакстану и Хорезмской области ожидается облачная погода, местами возможен кратковременный дождь, гроза. Температура воздуха понизится до +28…+33 градусов.
Завтра влажная и прохладная воздушная масса распространится на всю территорию Узбекистана. По Ташкентской, Самаркандской, Джизакской, Сырдарьинской областям местами пройдут кратковременные дожди, возможна гроза.
По Каракалпакстану, Хорезмской, Бухарской, Навоийской областям кратковременный дождь возможен лишь в ночные и утренние часы, а по Андижанской, Наманганской, Ферганской областям кратковременный дождь и гроза возможны в вечерние часы. По Кашкадарьинской, Сурхандарьинской областям сохранится погода без осадков.
Дневная температура воздуха 31 июля понизится до +30…+33 градусов, таким образом в праздник Курбан хайит жителей страны ждет долгожданная прохлада.
В субботу, 1 августа, кратковременные дожди и грозы местами возможны лишь по Ташкентской области и областям Ферганской долины, по остальной территории страны ожидается погода без осадков. Дневная температура воздуха останется в пределах +30…+33 градусов.
В воскресенье, 2 августа, по большей части территории Узбекистана вновь ожидается сухая и малооблачная погода, только в отдельных предгорных и горных районах местами возможен кратковременный дождь, гроза.
На следующей неделе по всей территории страны ожидается преобладание погоды без осадков. Температура воздуха будет постепенно повышаться, вновь установится умеренно жаркая погода с температурой +36…+39 градусов.
В дальнейшем август ожидается близким к среднемноголетним значениям. Кратковременные дожди возможны лишь в отдельных, преимущественно предгорных и горных районах. Преобладающая температура ожидается в пределах ночью +17…+22 градусов, днем — +32…+37, в отдельные дни — до +40. В последней декаде месяца возможно понижение дневной температуры до +28…+33 градусов.
Синоптик напомнила, что август в Узбекистане — самый сухой месяц в году. Среднее число дней с осадками в августе — 1−2, в Ферганской долине и в горах — 3−6 дней. Среднее месячное количество осадков в августе по большей части территории — 1−2 мм, местами до 3−4 мм, в предгорьях и в горах 10−20 мм.