Samara viloyatining Bolshechernigov tumanida to‘plangan 1000 ga yaqin O‘zbekiston fuqarolari o‘z hisobidan 7 avgust kuni ertalab ular uchun tashkil etilgan poyezdda uylariga qaytishga tayyor, deya xabar berdi RIA Novosti Butunrossiya o‘zbeklar va o‘zbekistonliklar kengashining Samaradagi bo‘limi rahbari Dilyara Sabirovaning xabariga asoslanib.
Uning xabar berishicha, barcha fuqarolar vatanga qaytish o‘zlarining hisobidan amalga oshirilishi to‘g‘risida ogohlantirilgan. «Chipta narxi 10 ming rublni tashkil qiladi. Odamlar qaytish uchun oldindan pul to‘lashga tayyor», — dedi agentlik suhbatdoshi. Uning so‘zlariga ko‘ra, hozirda Bolshechernigov tumanida vaziyat tinch va osoyishta.
Poyezd haqidagi ma’lumot qisman «O‘zbekiston temir yullari» kompaniyasi tomonidan tasdiqlandi. Temir yo‘l xizmati vakilining so‘zlariga ko‘ra, o‘zbekistonliklar haqiqatdan ham Rossiyadan olib qaytariladi, ammo sana va boshqa tafsilotlarni keyinroq e’lon qilish rejalashtirilgan.
Avvalroq ijtimoiy tarmoqlarda Rossiya-Qozog‘iston chegarasida muhojirlar va huquq-tartibot idoralari xodimlari o‘rtasidagi to‘qnashuvlar haqidagi videolavhalar va ma’lumotlar paydo bo‘lgan edi. Telegram-kanalda joylangan videoda olomon odamlar qo‘llarida metall qalqonli kamuflyaj kiygan odamlarning to‘sig‘idan o‘tishga harakat qilmoqda. Orqa planda «Samara viloyati» yozuvi bor.
Koronavirus sababli Rossiya-Qozog‘iston chegarasi orqali uyga qaytishga umid qilayotgan O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston fuqarolari uchun palatkali lager tashkil etilgan, u yerda 300 ga yaqin muhojir istiqomat qiladi, ular barcha zarur narsalar bilan ta’minlanmoqda. Biroq, 500 ga yaqin kishi Bolshechernigov tumani va Orenburg viloyatining Pervomay tumani chegarasidagi federal magistral yaqinidagi dalada bo‘lishni afzal ko‘rishdi.
Ikkinchi hududda favqulodda holat rejimi va karantin joriy etilgan, mintaqalar chegarasida nazorat punkti tashkil etilgan. Dushanba kuni ertalab muhojirlar undan o‘tishga uringanlar. Natijada, ma’lumotlarga ko‘ra, to‘qnashuvni qo‘zg‘atgan uchta shaxsga nisbatan ma’muriy ishlar qo‘zg‘atilgan.
Uyga qaytishni istagan O‘zbekiston fuqarolari muntazam ravishda Rossiya-Qozog‘iston chegarasiga kelib yig‘ilishgan. Chegara hududlaridagi to‘planishlar uch marta — may o‘rtalarida va oxirida, shuningdek iyul oyining boshlarida qayd etildi. Barcha holatlarda fuqarolar Qozog‘iston hududi orqali uylariga qaytishga muvaffaq bo‘lishdi. Birinchi holda, avtobuslarda 1100 kishi, ikkinchi holatda — 367 kishi qaytishgan. Uchinchi marotaba, iyul oyi o‘rtalarida Rossiyaning chegaraoldi hududlaridan Toshkentga uchta poyezdda 2000 dan ortiq O‘zbekiston fuqarolari qaytarildi.

Около 1000 граждан Узбекистана, скопившихся в Большечерниговском районе Самарской области, готовы утром 7 августа за свой счет отправиться на родину на организованном для них поезде, сообщила в среду РИА Новости руководитель самарского отделения Всероссийского конгресса узбеков и узбекистанцев Диляра Сабирова.
Она добавила, что всех предупредили, что возвращаться на родину им придется за свой счет. «Билет стоит порядка 10 тысяч рублей. Люди, предварительно, готовы оплатить проезд», — уточнила собеседница агентства. По ее словам, сейчас в Большечерниговском районе все «тихо и спокойно».
Информацию о поезде частично подтвердили в компании «Узбекистон темир йуллари». По словам представителя железнодорожного перевозчика, соотечественников действительно заберут из России, однако дату и другие подробности планируется обнародовать позже.
Ранее в соцсетях распространились кадры и информация о том, что на российско-казахстанской границе идут столкновения мигрантов и правоохранителей. На видео, опубликованном Telegram-каналом Mash, толпа людей пытается прорваться через заслон людей в камуфляжной форме с металлическими щитами в руках. На заднем плане знак с надписью «Самарская область».
Для граждан Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана, которые надеются попасть на родину через закрытую из-за коронавируса российско-казахстанскую границу, организован палаточный лагерь, где сейчас находится около 300 мигрантов, их обеспечивают всем необходимым, сообщают региональные власти. Однако около 500 человек предпочли находиться в поле около федеральной трассы на границе Большечерниговского района и Первомайского района Оренбургской области.
В последнем введен режим ЧС и карантин, на границе регионов установлен блокпост, через который в понедельник утром пытались прорваться мигранты. В результате, по данным властей, в отношении троих зачинщиков стычки были возбуждены административные дела.
Граждане Узбекистана, желающие вернуться домой, съезжаются к российско-казахстанской границе регулярно, о скоплении их на приграничных территориях сообщалось трижды — середине и в конце мая, а также в начале июля. Во всех случаях гражданам удавалось вернуться домой через территорию Казахстана. В первом случае автобусами вывезено 1100, во втором — 367 человек. В третий раз, в середине июля, более 2000 граждан Узбекистана вывезли из приграничных регионов России в Ташкент на трех поездах.