Prezident Shavkat Mirziyoyev 6 avgust kuni joriy yilda oliy ta’lim muassasalariga qabulni tashkil qilish va 2020/2021 o‘quv yiliga tayyorgarlik ko‘rish masalalari yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Prezident Shavkat Mirziyoyev koronavirus pandemiyasi sharoitida OTMlarga qabul jarayoni qanday tashkil etish bo‘yicha qator vazifalarni belgilab berdi. Jumladan, test imtihonlarini abituriyentlar va nazoratchilar uchun epidemiologik xavfsizlikni ta’minlash imkonini beradigan joyda o‘tkazish kerakligi qayd etildi.
Yopiq binolar epidemiologik talabga javob bermasligini, ijtimoiy masofaga rioya qilingan taqdirda imtihonlar vaqti anchaga cho‘zilib ketishini inobatga olib, test sinovlarini Toshkent va Nukus shaharlari, viloyatlar markazlaridagi stadionlarda tashkil etishga topshiriq berildi. Bunda imtihonlar kuniga 2 marta (havo salqin paytda) o‘tkazilsa, barchasini taxminan 12−14 kunda yakunlash mumkin.
Mutasaddi vazirlik va idoralarga stadionlarni test sinovlariga puxta tayyorlash, ularning dislokatsiyasi bo‘yicha abituriyentlarni to‘liq xabardor qilish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Davlatimiz rahbari imtihonlarning sanasini Sog‘liqni saqlash vazirligi va Sanitariya-epidemiologiya xizmatining epidemiologik vaziyat borasidagi xulosasidan kelib chiqqan holda belgilash, aholi salomatligiga xavfsizligini ta’minlash lozimligini ta’kidladi.
Test sinovlarini shaffof holda o‘tkazish uchun, yoshlarni ortiqcha sarson qilmaslik maqsadida Ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish bo‘yicha Davlat komissiyasi, hokimliklar, Ichki ishlar vazirligi, Milliy gvardiya, Jismoniy tarbiya va sport vazirligi, Davlat xavfsizligi xizmati tomonidan zarur choralar ko‘riladi.
Ta’lim jarayonini sifatli o‘quv resurslari bilan boyitish uchun salohiyatli professor-o‘qituvchilarni jalb etish muhimligi qayd etildi.
Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi 25 avgustgacha barcha 7 ming 200 dan ziyod fan bo‘yicha nazariy va amaliy mashg‘ulotlarning raqamli uslubiy ta’minotini va masofaviy ta’limga moslashtirilgan o‘quv dasturlarini yaratishi belgilandi.
Kamida 35 ta davlat OTMlarida birinchi kurs talabalari uchun o‘qish kredit-modul tizimi asosida tashkil etiladi.
«Taraqqiy etgan davlatlar tajribasi ta’lim dargohlarini zamon talablariga moslashtirmasdan ilmiy va texnologik yutuqlarga erishish qiyin bo‘lishini ko‘rsatmoqda», — dedi Prezident Shavkat Mirziyoyev.
Shu sababdan joriy yilda nufuzli xorijiy universitetlar bilan hamkorlikda O‘zbekistonning kamida 5 ta oliy ta’lim muassasasi transformatsiya qilinadi. Bunda asosan tuzilma va o‘qitish texnologiyalari takomillashtiriladi, natijada ular zamonaviy ta’lim beradigan va innovatsiyalarni joriy qiladigan ilmiy dargohga aylantiriladi.
Yig‘ilish yakunida davlat rahbari rektorlar bilan muloqotda bo‘lib, ular aytgan muammolarni hal etish va takliflarini amalga oshirish bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.
Ma’lumot uchun, joriy yilda O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalariga (OTM) bakalavriat bosqichiga 162 364, magistraturaga 10 425 o‘rin ajratilgan.
Bu yil 91 ta OTMga bakalavriat yo‘nalishi bo‘yicha 1 million 484 ming nafar abituriyent hujjat topshirgan bo‘lib, bu o‘tgan yilgiga nisbatan 39 foiz ko‘p. Bitta o‘ringa 10,6 ta talabgor to‘g‘ri kelmoqda.
Magistratura yo‘nalishida 72 ta ta’lim dargohiga 78 ming 720 nafar yoki o‘tgan yilgiga nisbatan 3 barobar ko‘p hujjat topshirilgan. Umuman, qabul kvotalari 2016 yilgiga nisbatan 3 marotaba ortgan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 6 августа провел совещание по вопросам организации приема в высшие образовательные учреждения и подготовки к 2020/2021 учебному году, сообщила пресс-служба главы государства.
В этом году для обучения в вузах выделено 162 тысяч 364 места в бакалавриате и 10 тысяч 425 — в магистратуре. В 91 высшее учебное заведение приняты документы на поступление в бакалавриат от 1 миллиона 484 тысяч абитуриентов, что на 39% больше, чем в прошлом году. На одно студенческое место претендуют 10,6 человека. На поступление в магистратуру в 72 вуза документы подали 78 тысяч 720 человек, что в три раза больше, чем в прошлом году.
Шавкат Мирзиёев отметил, что тестовые испытания должны проводиться в местах, позволяющих обеспечить эпидемиологическую безопасность абитуриентов и наблюдателей.
С учетом того, что закрытые помещения не соответствуют эпидемиологическим требованиям и не обладают достаточной вместимостью для проведения экзаменов в оптимальные сроки при соблюдении социальной дистанции, дано поручение организовать тестовые испытания на центральных стадионах Ташкента и регионов. При условии проведения экзаменов два раза в день (в прохладное время суток) весь процесс тестирования можно будет завершить ориентировочно за 12−14 дней.
Перед ответственными министерствами и ведомствами поставлена задача тщательной подготовки стадионов к проведению тестов и информированию абитуриентов об их дислокации.
Глава государства подчеркнул, что необходимо определить время проведения экзаменов исходя из заключения Министерства здравоохранения и санитарно-эпидемиологической службы об эпидемиологической ситуации, чтобы обеспечить безопасность здоровья населения.
Государственная комиссия по приему в образовательные учреждения, хокимияты, Министерство внутренних дел, Национальная гвардия, Министерство физической культуры и спорта, Служба государственной безопасности должны принять необходимые меры для обеспечения прозрачности тестовых испытаний и предотвращения волокиты абитуриентов.
Как мы сообщали ранее, с учетом пандемии коронавируса и карантинных ограничений вступительные испытания в вузы пройдут в упрощенной форме. Абитуриентов будут тестировать только по двум профильным предметам вместо пяти.