O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 20 avgust kuni mutlaqo yangi tizim, tartib va yondashuvlar asosida iqtisodiy faollikni oshirish hamda har bir tuman va shaharga qo‘shimcha zaxira yaratish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Yig‘ilishda ishsiz yoshlar va xotin-qizlar bandligini ta’minlash masalasiga alohida ahamiyat qaratildi. Bosh vazir o‘rinbosariga ularni talab yuqori bo‘lgan kasblar va tadbirkorlikka o‘qitish, shu asosda biznesini yo‘lga qo‘yishda moliyaviy qo‘llab-quvvatlash tartibini joriy etish vazifasi yuklatildi.
Bu ishlarni tizimli amalga oshirish maqsadida, mamlakatimizda joriy etilgan «temir daftar"lar singari, ishsiz yoshlar bo‘yicha alohida («Yoshlar daftari»), ishsiz va boquvchisiz xotin-qizlar bo‘yicha alohida («Ayollar daftari») ro‘yxatlar shakllantirib, har biri bilan yangi tizim, yangicha tartibda manzilli ishlash muhimligi ta’kidlandi.
Eslatib o‘tamiz, joriy yilda O‘zbekistonda ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni o‘z ichiga olgan «temir daftar» ro‘yxati joriy etilgan edi.
Bundan tashqari, yig‘iishda tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha shahar va tumanlardagi qo‘shimcha imkoniyatlar tahlil qilinib, ularni ishga solish choralari belgilandi.
Joriy yil 1 dekabrga qadar 500 milliard so‘m qo‘shimcha zaxira shakllantirishga to‘liq imkoniyat borligi aniq hisob-kitob qilingan. Ushbu mablag‘lar ehtiyojmand aholini qo‘llab-quvvatlash uchun respublika byudjetidan berilayotgan pullarga qo‘shimcha resurs bo‘ladi.
Avgust oyida 20 ming, sentyabrda 26 mingta korxona faoliyatini to‘liq quvvatga olib chiqish, ularning pandemiya tufayli to‘planib qolgan mahsulotlarini sotish uchun shart-sharoitlar yaratish zarurligi ta’kidlandi. Buning uchun yirik shaharlarda qo‘shimcha savdo joylari tashkil etish, talab yuqori bo‘lgan iste’mol mahsulotlarini to‘liq elektron savdo tizimlariga joylashtirish vazifasi yuklatildi. Xomashyo olib kelish yoki eksportda qiynalayotgan korxonalarning transport-logistika masalalarini hal etish bo‘yicha topshiriq berildi.
Viloyat hokimlari Biznes-ombudsman, Bojxona qo‘mitasi bilan birga 1 oktyabrgacha tadbirkorlar tomonidan keltirilgan texnologik uskunani ishga tushirish hamda ular uchun yer, bino, elektr, gaz va boshqa muhandislik-kommunikatsiya masalalarini hal qilish zarurligi qayd etildi.
Hududlarda tadbirkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha zaxiralar ko‘pligi ko‘rsatib o‘tildi. Misol uchun, davlat tomonidan ajratilgan subsidiya va kam foizli kredit evaziga Forish tumanida 100 ta quduq qazilib, oborotdan chiqib ketgan 2 ming 700 gektar yerda 6 ta tokzor tashkil etildi. Buning natijasida 2,5 ming yangi ish o‘rni yaratilib, byudjetga qo‘shimcha tushum ta’minlanadi.
Shuningdek, Taxiatosh tumanida Issiqlik elektr stansiyasining tashlanma issiq suvidan foydalanib, 54 gektarda 7 ta gidroponika issiqxonasi barpo etilmoqda. Buning hisobiga joriy yilda 500 ta ish o‘rni yaratiladi va qo‘shimcha soliq manbai paydo bo‘ladi.
Davlat rahbari barcha hududlarda shunday imkoniyatlar borligini ta’kidlab, ularni oqilona ishga solish, kooperatsiya orqali yangi korxonalarni qo‘llab-quvvatlash zarurligini ta’kidladi.
Yana bir zaxira — erkin iqtisodiy zonalardagi muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari bilan ta’minlangan 1 ming gektardan ziyod bo‘sh yer maydonlari. Ularda 17 ming ish o‘rni yaratiladigan 120 ta loyihani amalga oshirish mumkin. Yig‘ilishda ushbu loyihalarni puxta shakllantirib, tezroq ishga tushirish muhimligi qayd etildi.
«Yashirin iqtisodiyot»ni qisqartirish va shu orqali qo‘shimcha zaxiralarni shakllantirish topshirig‘i beriildi. Bunday qo‘shimcha zaxiralar, shu jumladan, aholining ehtiyojmand qatlamini qo‘llab-quvvatlash uchun muhim manba bo‘ladi.
Qo‘shimcha zaxirlarning sarflanishi ustidan jamoatchilik nazoratini o‘rnatish va bu borada mahalliy kengashlar faoliyatini yanada kuchaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Президент Узбекистан Шавкат Мирзиёев 20 августа провел видеоселекторное совещание по вопросу повышения экономической активности и формированию дополнительных резервов, сообщила пресс-служба главы государства.
Одной из тем совещания было обеспечение занятости безработной молодежи и женщин. Перед правительством поставлена задача внедрить порядок обучения их востребованным профессиям и предпринимательству с последующей финансовой поддержкой налаживания бизнеса.
Для системной организации этой работы поручено сформировать аналогичные «железной тетради» («темир дафтар») отдельные списки — «молодежную тетрадь» для безработной молодежи и «женскую тетрадь» для женщин без работы или в семьях без кормильца и адресно работать по ним на основе новой системы и нового порядка, говорится в сообщении.
Напомним, в текущем году в Узбекистане был внедрен список «темир дафтар», содержащий информацию о социально уязвимых семьях, нуждающихся в помощи.
Кроме того, на совещании рассмотрены дополнительные возможности для развития предпринимательства в городах и районах. Подсчитано, что имеются возможности для формирования до 1 декабря дополнительного резерва в размере 500 млрд сумов. Эти средства должны стать вспомогательным ресурсом для поддержки нуждающихся слоев населения.
Президент отметил необходимость полного восстановления деятельности 20 тысяч предприятий до конца августа и 26 тысяч — в сентябре, содействия им в реализации накопившейся из-за пандемии продукции.
Он поставил задачу создать дополнительные объекты торговли в крупных городах и вывести востребованные потребительские товары на электронные торговые площадки. Подчеркнул важность решения транспортно-логистических вопросов предприятий, столкнувшихся с трудностями при импорте сырья и экспорте товаров.
Хокимам областей поручено до 1 октября принять совместно с бизнес-омбудсманом и Государственным таможенным комитетом меры по запуску ввезенного предпринимателями технологического оборудования, решить проблемные вопросы, связанные с землей, сооружениями, электро- и газоснабжением, инженерно-коммуникационной инфраструктурой.
На более 1000 га неиспользуемых земель в свободных экономических зонах, обеспеченных инженерно-коммуникационными сетями, можно реализовать 120 проектов, предусматривающих создание 17 тысяч рабочих мест, говорилось на совещании.
Шавкат Мирзиёев дал поручения по увеличению налоговых поступлений посредством сокращения доли «теневой экономики» и задействования дополнительных резервов, которые станут источником поддержки нуждающихся слоев населения.
На совещании также указано на необходимость установления общественного контроля за расходованием средств, поступивших от дополнительных резервов, и усиления деятельности местных кенгашей народных депутатов в этом направлении.