Namanganlik vizual effektlar bo‘yicha rassom Shavkat Egamberdiyev Akfa (kompaniyalar guruhi, asosiy yo‘nalishlaridan biri alyumin profil ishlab chiqarish) va Artel (maishiy texnika ishlab chiqaruvchi yirik kompaniya) kompaniyalari, shuningdek, Toshkent hokimi Jaxongir Ortiqxo‘jayev haqidagi hajviy videoni tarmoqqa joyladi. Biroq keyin u videoni o‘chirib, o‘z ishi uchun kechirim so‘radi, va shuningdek Troll.uz sahifasini uni qiyin ahvolga solib qo‘yganlikda aybladi.
Bu qanday videolavha edi?
Foto: instagram.com/egamberdiev.sh
Videoda «6 sekund» deb yozilgan taksini va avtomashina orqa oynasida pushti rangdagi kalta paypoqni ko‘rish mumkin. Undan keyin video muallifi Shavkat Egamberdiyevning o‘zi, yelkasida konditsioner ko‘targan holda ko‘rinish beradi va cho‘ntagidan bir nechta dollar valyutalarini chiqarib, havoga sochib yuboradi. Sochilgan pullar CARTEL va BRAKFA yozuvlari aks ettirilgan ikkita bino tomon uchadi. Shuningdek, CARTEL binosinining pastida «lyubaya monopoliya xorosha» va «duxa net» shiorlari yozilgan. Banknotalar shamol parraklari tomon uchadi, boshqa tomondan esa maishiy texnika vostilari chiqadi. BRAKFA deb yozilgan bino tom qismida kostyum kiygan bitta erkak (taxminlarga ko‘ra, hokim Jaxongir Ortiqxo‘jayev) Gangnam Style uslubida raqsga tushmoqda. Butun videolavha «Afsona» filmining (Tom Xardi asosiy rolda) qahramoni tomonidan aytilgan iqtibos bilan davom etadi.
Videoning o‘chirilishi va uzr so‘rash
Videolavha 31 avgust kuni Troll.uz sahifasiga joylangan va ijtimoiy tarmoqlarda keng tarqala boshlagan. Ertasi kuni Shavkat Egamberdiyev va Troll.uz sahifalaridagi video o‘chirib tashlangan, videolavha muallifi esa uzr so‘ragan holda videomurojaat yozgan. Uning aytishicha, videoga qoldirilgan barcha izohlarni o‘qib chiqqan va qattiq tushkunlikka tushgan.
«Bu video, bu qilgan ishim noto‘g‘riligini tushundim. Chuqur afsusdaman. Vijdonim qiynaldi», — dedi u.
Egamberdiyevning aytishicha, u grafist sifatida faoliyat olib boradi va har xil videokliplar va reklama roliklarini yaratish bilan shug‘ullanadi. Biroq koronavirus pandemiyasi va karantin choralari sababli buyurtmalar soni keskin kamaygan.
«Tirikchilik qilish kerak. Shunga Instagram dagi «podpischik"larimni ko‘paytiraman deb, «deshevыy xayp» qilaman deb Akfa va Artel, va shu jumladan Toshkent hokimi Jaxongir Ortiqxo‘jayevga qilingan videoroligim judayam katta xato bo‘ldi. Bundan, albatta, afsusdaman. Bir kun ichida 2000 ta «podpischik» qo‘shildi. Bu halol «podpischik» hisoblanmaydi», — dedi vizual effektlar bo‘yicha rassom.
Shavkat Egamberdiyev ta’kidlashicha, Troll.uz blogining muallifi videolavhani keng ommaga tarqatib yuborib, uni qiyin ahvolga solib qo‘ydi.
«Bu vaziyatdan Troll.uz foydalandi. U meni „podstava“ qildi desam ham bo‘ladi. Chunki judayam ko‘p odamlarga tarqalib ketdi. Bu kichkina, o‘zimiz uchun yaratilgan videorolik, qanaqadir katta masshtabga aylanib ketdi. Shuning uchun, Troll.uz dan noroziman. Umumiy aytganda, u qilgan ishimdan afsusdaman. Bu vatanparvarlikka kirmaydi. Uzr so‘rayman. Afsus», — dedi mutaxassis.
Videoda Shavkat Egamberdiyev bir necha bor ko‘zlarini pastga tushirganini ko‘rish mumkin — aftidan matnni o‘qish uchun.
Uzr so‘ralgan murojaat, shuningdek, Artel va Akfa Windows & Doors kompaniyalarining Facebook dagi rasmiy sahifalarida ham joylandi.
Troll.uz ning munosabati va tahdidlar ehtimoli
Troll.uz blogining muallifi Umid Gafurov ushbu vaziyatni izohladi va undan xafa emaslini aytdi.
«U kishining holatlarini to‘liq tushunaman va sizdan u kishiga nisbatan g‘azablanmasligingizni so‘rayman. Chunki, video chiqqanidan keyin ertasi kuni Shavkat menga Artel kompaniyasi vakillaridan tahdid kelayotganini aytdi. Ramziddin degan odam qo‘ng‘iroq qilib tahdid bildirgan va o‘zini Artel bosh direktori deb tanishtirgan (telefon raqami * 107000 bilan tugaydi). Video muallifidan videoda uzr so‘rashni olish talab qilingan. Men Shavkatdan bunday qilmaslikni so‘radim, chunki u hech narsada aybdor emas edi», — deb yozdi bloger.
Uning aytishicha, kompaniyaning vakili Toshkentdan Namanganga «Shavkat bilan suhbatlashish uchun» ketgan.
«Uchrashuv bugun soat 7 da bo‘lib o‘tishi kerak edi. Shavkat bilan telefonda gaplashdim, kechikyapti dedi. Yoningizda odam bormi deb so‘radim. Bor dedi. Soat 8 larda uchrashishdi shekilli. Shundan so‘ng, Shavkat qo‘ng‘iroqlarga va Telegram dagi xabarlarga javob bermadi. Keyin u menga „Men sizni hurmat qilaman, lekin majbur bo‘ldim“ deb yozdi», — dedi Umid Gafurov.
Bloger shuningdek, postida Troll.uz va Shavkat Egamberdiyevni «kir qidirishda» ayblagan Shuhrat Musayev degan bloger, Artel, Akfa kompaniyalari va hokim Jaxongir Ortiqxo‘jayevni himoya qilgan va Artel ishchilari uning postiga faol tarzda izohlar qoldirishgan.
«Menimcha, Shavkatdan mening barcha so‘zlarimni rad etishni va barcha yozishmalarni tozalashni so‘rashadi. Mendan ham ushbu xabarni olib tashlashimni „juda qattiq“ so‘rashsa kerak. Balki shunga majbur ham qilishar. Hozir hech narsaga kafolat berib bo‘lmaydi. Ammo, barchangiz bilasizki, Internetda nashr etilgan barcha narsalar u yerda abadiy qoladi», — ta’kidladi u.
Umid Gafurovning aytishicha, Shavkat Egamberdiyev undan bu holat yuzasidan hech narsa yuklamasligini iltimos qilgan.
«Shuning uchun barcha e’tirozlaringizni faqat o‘zimga bildiring. Shavkat Egamberdiyev juda iste’dodli montaj ustasi. Bundayn insonlarni qo‘llab-quvvatlash kerak. Aytgancha, bularning barchasi 1 sentyabrda sodir bo‘ldi. Barchangiz bayramingiz muborak bo‘lsin!» — deb yozdi Troll.uz muallifi.
Kurbanoff.net blogi muallifi vaziyatni Streyzand effektiga — «biror bir informatsiyaning ommaga tarqalib ketishini to‘xtatishga harakat qilib, uning yanada keng tarqalishiga sababchi bo‘lishi» (asosan internet orqali) kabi ijtimoiy fenomenga o‘xshatdi.
Artel izohi
Artel brendini rivojlantirish ishlari bo‘yicha rahbar Ramziddin Qo‘chqorov «Gazeta.uz» so‘roviga javoban dizaynerga tahdidlar qilinganligi va undan videoni Instagram dan o‘chirishni talab qilinganligi haqidagi versiya, bu shunchaki Troll.uz ning taxminlari ekanligini aytdi.
«Troll.uz ning fikrlari har doim ham to‘g‘ri va adolatli bo‘lavermaydi», — dedi u, Shavkat Egamberdiyevning o‘zidan unga qarshi tahdidlar bo‘lgan yoki bo‘lmaganligini aniqlashtirishni maslahat bergan holda.
«Gazeta.uz» Shavkat Egamberdiyev bilan bog‘lana olmadi.
Artel o‘zining rasmiy izohida kompaniyaning korxonalari, mintaqaviy sheriklari va kichik ishlab chiqarish ustaxonalari 40 mingdan ortiq odamni ish bilan ta’minlayotganligini ta’kidladi. Bu yil 3000 ga yaqin ish o‘rni yaratildi.
Korxonalarning mahsulotlari 10 dan ortiq mamlakatlarga eksport qilinmoqda. Bu yil hisobiga eksport hajmi 100 mln dollarni tashkil qilishi kutilmoqda. Yilning o‘tgan sakkiz oyida davlat byudjetiga 500 mlrd so‘mdan ortiq soliqlar to‘langan, deyiladi bayonotda.
«Bizning maqsadimiz yurtimizni dunyoning rivojlangan davlatlari qatoriga olib chiqishda o‘z mehnatimiz bilan ishtirok etish, yangi ish o‘rinlari yaratish orqali aholi bandligini ta’minlashdir. Xech kimga sir emaski, minglab fuqarolarimiz boshqa yurtlarda og‘ir sharoitlarda mehnat qilib, o‘z oilasini boqmoqda, farzandini yoshligini faqat telefon ekranlaridan tomosha qilishga, eng baxtli onlarini oilasidan uzoqda bo‘lishga, hattoki, ota-onasining so‘nggi kunlarida ularning yonidan uzoqda bo‘lishga majbur bo‘lmoqda. Shuning uchun, yurtimizda yaratilgan har bir ish o‘rni juda muhim va biz kelgusida ham yangi ish o‘rinlari yaratish o‘z maqsadimiz sari tinmasdan mehnat qilamiz», -ta’kidladi Artel.
Kompaniyaning ta’kidlashicha, «ayrim hasadgo‘y shaxslar, bir martalik mashhurlik, zamonaviy tilda aytganda „xayp“ uchun noto‘g‘ri ma’lumotlarni kompaniya sha’ni va ishchanlik obro‘siga zarar keltiruvchi ma’lumotlarni tarqatayotgani, unda mehnat qilayotgan ko‘p sonli jamoasini g‘azabiga sabab bo‘ldi».
Artel ning fikricha, ba’zi odamlar so‘z erkinligini suistemol qilib, internet tarmoqlarida xohlagancha haqorat qilish, ma’lumotlarni tekshirmasdan tarqatish va shaxslarning obro‘siga zarar keltiruvchi ma’lumotlarni shu vaqtga qadar hech bir cheklovsiz tarqatib kelmokda.
«Biz so‘z erkinligini hurmat qilamiz, har qanday konstruktiv tanqidga tayyormiz va o‘z faoliyatimizda yo‘l qo‘yayotgan xatolarimizni tuzatishga, oldini olishga xarakat qilamiz. Ammo, zarar keltiruvchi ma’lumotlarni tarqatish holatlariga nisbatan qonun xujjatlarida belgilangan tartibda o‘z manfaatlarimizni himoya qilishga ham tayyormiz», — deyiladi xabarda.
Kompaniya hisoblashicha, Shavkat Egamberdiyev tomonidan joylashtirilgan video «kompaniyani obro‘sizlantiradigan, ishchanlik obro‘siga zarar yetkazadigan noto‘g‘ri ma’lumotlarni o‘z ichiga olgan». Artel «internetdagi o‘zi hamda boshqa foydalanuvchilar tomonidan Telegram, Instagram va Facebook ijtimoiy tarmoqlarida tarqatgani holati bo‘yicha qonun xujjatlarida belgilangan tartibda tegishli choralar ko‘rish masalasi ko‘rib chiqmoqda».

Художник по визуальным эффектам из Намангана Шавкат Эгамбердиев опубликовал пародийный ролик про компании Akfa (группа компаний, одно из основных направлений — производство алюминиевых профилей) и Artel (крупный производитель бытовой техники), а также хокима Ташкента, но затем удалил ролик, извинился за свою работу и обвинил канал Troll.uz «в подставе».
О ролике
Фото: instagram / egamberdiev.sh.
В ролике можно увидеть такси с надписью «6 секунд» и изображением розовых коротких носков на заднем стекле. Дальше появляется автор видео Шавкат Эгамбердиев, который подбирает с земли кондиционер, достает из кармана пачку долларов и бросает их в воздух. Деньги летят в сторону двух башен с вывесками Cartel и Brakfa.
На первой башне также написано «Любая монополия хороша» и «Духа нет» (отсылка к популярным цитатам из интервью хокима Ташкента Джахонгира Артыкходжаева). Башни засасывают банкноты с одной стороны и выбрасывают продукцию с другой. На крыше здания с вывеской Brakfa мужчина в костюме танцует в стиле Gangnam Style. Ролик сопровождается цитатой персонажа из фильма «Легенда» с Томом Харди в главной роли.
Извинения
Ролик 31 августа опубликовал канал Troll.uz, его начали активно распространять в социальных сетях. На следующий день видео на страницах Шавката Эгамбердиева и Troll.uz было удалено, а автор ролика записал обращение с извинениями. Он заявил, что прочитал все комментарии к ролику и был глубоко огорчен.
«Я понял, что это видео, сделанная работа была неправильной. Я глубоко сожалею об этом. Меня мучила совесть», — сказал он.
Эгамбердиев сообщил, что работает графистом и создает видеоклипы и рекламные ролики, но из-за пандемии коронавируса и карантинных мер объем заказов упал.
«Но работать нужно. Мой ролик про компании Akfa и Artel, а также хокима Ташкента Джахонгира Артыкходжаева, который был сделан с целью дешевого хайпа и увеличения числа подписчиков в Instagram, стал большой ошибкой. Я сожалею об этом. За один день у меня стало на 2000 подписчиков больше. Эти подписчики не заработаны честным путем», — сказал художник.
Шавкат Эгамбердиев заявил, что автор блога Troll.uz подставил его, распространив видео для широкой аудитории.
«Этим моментом воспользовался Troll.uz. Можно сказать, что он меня подставил, поскольку ролик распространился среди большого числа людей. Маленький ролик, который был сделан для своих, для прикола, стал масштабным. Поэтому я выражаю недовольство Troll.uz. В целом говоря, я сожалею о содеянном. Это не считается патриотизмом. Прошу прощения, сожалею», — отметил дизайнер.
На видео Шавкат Эгамбердиев несколько раз опускал глаза — судя по всему, чтобы прочитать текст.
Обращение дизайнера с извинениями было опубликовано на официальных Facebook-страницах Artel и Akfa Windows & Doors.
Реакция Troll.uz и возможные угрозы
Автор блога Troll.uz Умид Гафуров, комментируя ситуацию, заявил, что не держит обиды на Шавката Эгамбердиева.
«И полностью понимаю его ситуацию. И прошу на него не злиться. Расскажу лишь вот что. На следующий день после публикации он мне написал, что ему поступают угрозы от представителей компании Artel. Звонит некий Рамзиддин и представляется директором… У автора ролика требовали снять видеоизвинение. Я попросил Шавката не делать этого, так как он ни в чем не виноват», — написал блогер.
По его словам, представитель Artel выехал из Ташкента в Наманган, «чтобы поговорить с человеком, который просто сделал видеоролик». «[1 сентября] в 7 часов вечера была назначена встреча. Встретились они в районе 8. Я попросил Шавката взять с собой свидетеля на всякий случай. Шавкат мне сказал, что он не один. После этого Шавкат не отвечал на сообщения в Telegram и звонки. Потом написал мне: „Я вас уважаю, но мне пришлось“», — утверждает Умид Гафуров.
Блогер также заявил, что публикацию другого блогера Шухрата Мусаева, который обвинил Troll.uz и Шавката Эгамбердиева в поиске «политической грязи» и выступил в защиту Artel, Akfa и хокима, начали активно комментировать сотрудники этих компаний.
«Скорее всего, Шавката попросят опровергнуть все мои слова и почистить всю переписку. Наверняка и меня очень сильно „попросят“ удалить эту публикацию. Возможно? мне даже придется это сделать. Это современный Узбекистан, ничего гарантировать нельзя. Но вы же все знаете, что все, что публикуется в интернете остается там навсегда», — написал блогер.
Умид Гафуров сообщил, что Шавкат Эгамбердиев просил его не публиковать ничего про инцидент. «Поэтому за этот пост „виноват“ только я. А Шавкат очень талантливый монтажер, которых нужно поддерживать, а не запугивать. Кстати, все это происходит 1 сентября. С праздником всех!» — резюмировал автор Troll.uz.
После удаления ролика со страниц Troll.uz и Шавката Эгамбердиева его опубликовали более 10 Telegram-каналов. Автор Kurbanoff.net сравнил ситуацию с эффектом Стрейзанд (ситуация, когда попытка изъять информацию из публичного доступа приводит лишь к ее более широкому распространению).
Комментарий Artel
Руководитель продвижения бренда Artel Рамзиддин Кучкаров в ответ за запрос «Газеты.uz» сообщил, что версия об угрозах дизайнеру и требование от него удалить видео из Instagram — это предположения Troll.uz.
«Мнение Troll.uz не всегда является правильным и справедливым», — отметил он, посоветовав уточнить у самого Шавката Эгамбердиева, были ли угрозы в его отношении.
«Газета.uz» не смогла связаться с Шавкатом Эгамбердиевым.
В своем официальном комментарии компания Artel отметила, что ее предприятия, региональные партнеры и небольшие производственных цеха обеспечивают работой более 40 тысяч человек. В этом году было создано около 3000 рабочих мест.
Продукция предприятий экспортируется более чем в 10 стран. Объем экспорта в этом году ожидается на уровне 100 млн долларов. За восемь месяцев текущего года в госбюджет уплачено налогов на сумму более 500 млрд сумов, следует из заявления.
«Наша цель — своим трудом участвовать в процессе включения нашей страны в ряды развитых стран, обеспечивать занятость за счет создания новых рабочих мест. Не секрет, что тысячи наших граждан работают в тяжелых условиях в других странах, кормят свои семьи, видят взросление своих детей только через экраны телефонов, проводят самые счастливые минуты вдали от семьи, даже в последние дни родителей они вынуждены быть вдали от них. Поэтому каждое рабочее место, созданное в стране, очень важно, и мы продолжим неустанно работать над созданием новых рабочих мест», — отмечает Artel.
В компании заявили, что «распространение неверной информации, информации, порочащей честь и деловую репутацию компании, для одномоментной популярности, говоря современным языком, „хайпа“ некоторыми завистливыми лицами, вызвало злость у многочисленного коллектива предприятия».
По мнению Artel, некоторые люди злоупотребляют свободой слова и без каких-либо ограничений оскорбляют людей в интернете, распространяют непроверенную информацию, которая наносит ущерб репутации людей.
«Мы уважаем свободу слова, готовы к любой конструктивной критике и стараемся исправить и предотвратить ошибки, которые допускаем в своей деятельности. Однако мы также готовы защищать свои интересы в установленном законом порядке в случаях распространения вредоносной информации», — говорится в сообщении.
В компании считают, что видео, которое опубликовал Шавкат Эгамбердиев, содержит «неверные сведения, дискредитирующие компанию и наносящие ущерб ее деловой репутации». Artel рассматривает «вопрос о принятии соответствующих мер в установленном законом порядке по факту распространения им и другими пользователями видео в социальных сетях Telegram, Instagram и Facebook».