O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘rmon xo‘jaligini rivojlantirish bo‘yicha islohotlar natijadorligi tahliliga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Iqtisodiyotning resurs bazasini kengaytirish, yangi ish o‘rinlari yaratish, ekologiyani yaxshilashda o‘rmon xo‘jaligi juda muhim o‘rin tutadi.
Shuning uchun ham oxirgi uch yilda bu sohani jadal rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilib, mamlakat o‘rmon fondi yerlari 12 million gektarga yetkazildi.
Jumladan, Orol dengizining 1,2 million gektar qurigan tubida ixota daraxtzorlari barpo etildi. Oborotdan chiqib ketgan 10 ming gektar o‘rmon xo‘jaligi yerlari o‘zlashtirildi, 5 yarim ming gektarda yong‘oq, 4 ming gektarda oziq-ovqat ekinlari va dorivor o‘simliklar plantatsiyalari tashkil etilib, 3 mingta yangi ish o‘rni yaratildi. O‘rmon xo‘jaliklarida birinchi marotaba 64 ta biolaboratoriya tashkil etildi.
Yig‘ilishda bu borada hali ishga solinmagan imkoniyatlar ko‘pligi ta’kidlanib, kelgusidagi ustuvor vazifalar belgilandi. Sohada xususiy sektorni jalb qilgan holda o‘rmon yerlarini o‘zlashtirish, yilqichilik, chorvachilik, urug‘chilik, ko‘chatchilik, turizmni keng yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Yana 50 ming gektar o‘rmonzor barpo etib, Jizzax, Navoiy, Samarqand, Surxondaryo, Qashqadaryo, Namangan hamda Toshkent viloyatlarida yong‘oq, pista va bodom plantatsiyalari tashkil qilish imkoniyati borligi ko‘rsatib o‘tildi.
Mebelsozlik korxonalari xomashyoning 90 foizini import qilayotganidan kelib chiqib, ularga klaster usulida pavlovniya va boshqa mebelbop daraxtlar yetishtirish uchun yer ajratish bo‘yicha topshiriq berildi.
O‘rmon fondi yerlarini o‘zlashtirishga ham subsidiya va imtiyozlar joriy etish, xususan, sug‘orish nasoslari xarid qilish, quduqlar qazish ishlarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash muhimligi ta’kidlandi.
Bu yildan boshlab oborotda bo‘lmagan o‘rmon fondi yerlarini ijaraga berish tartibi joriy qilindi. Hozirgi kunda 20 ming gektar shunday yer ijaraga berilgan. Bu ishlarni davom ettirib, qo‘shimcha yerlarni oborotga kiritish hamda tadbirkorlarga ijaraga berishni kengaytirish vazifasi qo‘yildi.
Ko‘p joylarda, jumladan, Qorako‘l, G‘ijduvon, Shahrisabz, Kitob, Pop, Chortoq, Nurobod, Qo‘shrabot, Nurota, Baxmal, Forish, Uzun, Boysun, Ohangaron, Bekobod tumanlarida o‘rmon xo‘jaligi rezervlaridan foydalanish bo‘yicha ishlar tanqid qilindi, yetarlicha tashkil etilmagani ko‘rsatib o‘tildi.
Pillachilikda ozuqa bazasini ko‘paytirish maqsadida fermer xo‘jaliklarida 2 ming gektar, kelgusi yilda 2,5 ming gektarga tut ko‘chatlari ekish rejalashtirildi.
O‘tgan yili dorivor o‘simliklar plantatsiyasi 2 ming gektarga yetkazilgan edi. Yig‘ilishda kelgusi yili bunday maydonlarni 5 ming gektarga yetkazib, hosilni 8 ming tonnagacha oshirish zarurligi aytildi.
Xususiy sektorni jalb qilgan holda o‘rmon fondi yerlarida asalarichilik, chorvachilik va parrandachilik loyihalarini amalga oshirish, bandlikni ta’minlab, oziq-ovqat xavfsizligini mustahkamlash chora-tadbirlari belgilandi.
O‘rmonlar sayyohlar uchun ham qiziq. O‘tgan yili ekoturizm va ov turizmidan jami 1 milliard so‘m tushgan. Lekin bu kam. Bo‘stonliq tumanidagi yangi tizim o‘rmon hududlarida turizmni rivojlantirish bo‘yicha juda katta zaxiralar mavjudligini ko‘rsatdi. Misol uchun, «Burchmulla» o‘rmon xo‘jaligida xususiy sheriklik asosida 300 o‘rinli ekoturizm maskani barpo etilmoqda.
Shunday imkoniyatlarni ishga solib, kelgusi yilda ekologiya va ov turizmidan daromadlarni 10−15 baravarga oshirish mumkinligi ta’kidlandi. Shahrisabz, Kitob, Boysun, Bobotog‘, Zomin, Baxmal, Ohangaron, Bekobod, Dalvarzin, Pop, Qo‘qon, Qozoqdaryo o‘rmon va ov xo‘jaliklarida turizm maskanlarini tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Yig‘ilishda o‘rmon xo‘jaligi bo‘yicha ilm-fanni rivojlantirish masalalariga e’tibor qaratildi.
Mahalliy pistaning suvsizlikka chidamli va yuqori hosil beradigan 13 turdagi yangi navini ro‘yxatdan o‘tkazib, keyingi yildan tog‘li tumanlarda ekish kerakligi qayd etildi.
Davlat o‘rmon xo‘jaligi qo‘mitasiga dorivor o‘simliklarni mahalliylashtirish uchun tajriba plantatsiyalari va ilmiy markaz, shuningdek, o‘rmon tuproqshunosligi, «in vitro» va urug‘chilik laboratoriyalarini tashkil etish vazifasi yuklatildi.
Sohada kadrlar salohiyatini oshirish, o‘rta bo‘g‘in mutaxassislarini tayyorlash bo‘yicha ham ko‘rsatmalar berildi.
Qishloq xo‘jaligining boshqa tarmoqlarida bo‘lgani kabi o‘rmon xo‘jaligini rivojlantirish uchun ham xalqaro tashkilotlar mablag‘larini jalb qilib, yirik investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish muhimligi ta’kidlandi.
Videoselektor yig‘ilishida muhokama qilingan masalalarni inobatga olib, o‘rmon xo‘jaligini rivojlantirish bo‘yicha 10 yillik dastur loyihasini takomillashtirish vazifasi belgilandi.

Под председательством президента Узбекистана Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание, посвященное сфере лесного хозяйства, сообщила пресс-служба главы государства.
Общая площадь земель лесного фонда страны за последние три года доведена до 12 миллионов га. На высохшем дне Аральского моря созданы защитные лесонасаждения площадью 1,2 миллиона га. Освоено 10 тысяч га выбывших из оборота лесных угодий, разбиты ореховые плантации на 5500 га, продовольственных культур и лекарственных растений на 4000 га, создано 3000 новых рабочих мест. Впервые в лесном хозяйстве создано 64 биолаборатории.
Президент указал на возможности создания еще 50 тысяч га лесных насаждений и организации плантаций грецкого ореха, фисташки и миндаля в Джизакской, Навоийской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Кашкадарьинской, Наманганской и Ташкентской областях.
В связи с тем, что мебельные предприятия завозят 90% сырья из-за рубежа, поручено выделить им земли под выращивание павловнии и других пригодных для изготовления мебели деревьев кластерным методом.
Президент подчеркнул важность введения субсидий и льгот на освоение земель лесного фонда, а также финансовой поддержки приобретения оросительных насосов и бурения скважин.
С нынешнего года внедрен порядок сдачи в аренду земель лесного фонда, не находящихся в обороте. На сегодняшний день сдано 20 тысяч га таких земель. В продолжение этих усилий поставлена задача ввести в оборот дополнительные земли и расширить предоставление в аренду предпринимателям.
Глава государства подверг критике работу по использованию возможностей лесного хозяйства в Каракульском, Гиждуванском, Шахрисабзском, Папском, Чартакском, Нурабадском, Кушрабатском, Нуратинском, Бахмальском, Фаришском, Узунском, Байсунском, Ахангаранском, Бекабадском и других районах.
В целях увеличения кормовой базы шелководства в текущем году планируется высадить саженцы шелковицы на 2000 га в фермерских хозяйствах, в следующем году — на 2500 га.
В прошлом году площадь плантаций лекарственных растений выросла до 2000 га. На совещании отмечено, что необходимо довести эту цифру до 5000 га в этом году, а урожай — до 8000 тонн.
«Леса также привлекают путешественников. В прошлом году от экологического и охотничьего туризма поступил 1 млрд сумов, что, безусловно, не впечатляет. Новая система в Бостанлыкском районе показала наличие огромного резерва для развития туризма в лесных районах. Так, например, на базе Бурчмуллинского лесного хозяйства на основе государственно-частного партнерства строится центр экотуризма на 300 мест», — говорится в сообщении.
Отмечалось, что, используя такие возможности, в следующем году можно увеличить доходы от экологического и охотничьего туризма в 10−15 раз. Даны указания по организации туристических объектов в лесах и охотничьих хозяйствах Шахрисабза, Китаба, Байсуна, Боботага, Заамина, Бахмала, Ахангарана, Бекабада, Далварзина, Папа, Коканда, Казакдарьи.
На совещании также рассмотрели вопросы развития лесохозяйственной науки. Президент указал на необходимость ускорения регистрации 13 новых сортов местной фисташки, устойчивой к засухе и имеющей высокую урожайность, а также начать ее выращивание в горных районах со следующего года.
Перед Государственным комитетом по лесному хозяйству поставлена задача создания экспериментальных плантаций и научного центра по районированию лекарственных растений, а также лабораторий по лесному почвоведению, исследованиям in vitro и семеноводству.