Hashar week «Axlatingiz bilan yordam bering» tashabbusini ilgari surdi. Bu haqda tashkilotchilar «Gazete.uz»ga xabar berdi.
Toshkent aholisi yettita yig‘ish punktida plastik va qog‘ozni topshirishlari mumkin, ikkilamchi xom ashyoni yetkazib berishdan tushadigan barcha mablag‘lar muhtojlarga oziq-ovqat va dori-darmon sotib olishga sarflanadi.
Qayta ishlashga yaroqli materiallar sifatida ichimlik, yog‘ idishlari, kosmetika va maishiy kimyo idishlari, shuningdek qutilar va «korobka» kartonlari, kitoblar, gazetalar, jurnallar, ish qog‘ozlari, daftarlar, bloknotlar, qog‘oz qadoqlar va varaqalar (flayer) qabul qilinadi. Qayta ishlanadigan materiallar axlatlardan holi, quruq va siqilgan bo‘lishi kerak.
Loyihada ishtirok etish uchun siz ekopasport olishingiz va chiqindilaringizni saralashni boshlashingiz kerak. Buni qanday qilish kerakligi haqida quyidagi eslatmada (rus tilida) tushuntirilgan.
Loyiha haqida eslatma. Manba: Hashar week
Tashabbusning asosiy maqsadi — alohida yig‘ish amaliyotini joriy etish orqali aholining ekologik madaniyatini oshirishdir, deya ta’kidlashdi tashkilotchilar.
Tashabbuskorlar ta’kidlaganidek, loyihaning birinchi oyida aholi 100 kg plastik va 200 kg qog‘oz topshirdi. Ulardan tushgan mablag‘ evaziga beshta kambag‘al oila bir martalik oziq-ovqat bilan ta’minlandi.

Hashar week запустил инициативу «Помоги своим мусором», сообщили «Газете.uz» организаторы.
Жители Ташкента могут сдать пластик и бумагу в семи пунктах приема, а на все средства, вырученные от сдачи вторичного сырья, будут закуплены продукты и медикаменты для нуждающихся людей.
В качестве вторсырья принимаются бутылки от напитков, из-под масла, тара от косметики и бытовой химии, а также картон от коробок и упаковок, книги, газеты, журналы, офисная бумага, тетради, блокноты, бумажная упаковка и флаеры. Вторсырье должно быть чистым от отходов, сухим и сжатым.
Для участия в проекте нужно получить экопаспорт и начать сортировать свои отходы. О том, как это сделать, — в памятке ниже.
Памятка проекта. Источник: Hashar week
Главная цель инициативы — повышение экологической культуры населения путем внедрения практики раздельного сбора, подчеркнули организаторы.
Как отметили инициаторы, по прошествии первого месяца работы проекта население сдало 100 кг пластика и 200 кг бумаги. На средства, вырученные за них, разово обеспечены продуктами питания пять малоимущих семей.