COVID-19 koronavirus pandemiyasining salbiy ta’sirini bartaraf etish uchun O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini 1 mlrd dollarga yetkazmoqchi, deya xabar berdi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi (ITSV) matbuot xizmati.
3 sentyabr kuni bosh vazir o‘rinbosari Sardor Umurzoqov va Qirg‘iziston bosh vaziri o‘rinbosari Erkin Asrandiyev videoselektor shaklida ikki mamlakat o‘rtasida investitsiya, savdo-transport va logistika sherikligini kengaytirish istiqbollarini muhokama qilishdi.
ITSV matbuot xizmatining ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi uch yil ichida ikki mamlakat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi qariyb besh baravar o‘sib, 2019 yil oxirida ushbu ko‘rsatkich 818,4 mln dollarni tashkil etdi.
Tomonlar, shuningdek, sanoat kooperatsiyasi sohasidagi O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish va chuqurlashtirish bo‘yicha «yo‘l xaritasi»ni birgalikda ishlab chiqish va tasdiqlash hamda amalga oshirilishini boshlashga kelishib olishdi.
Uchrashuv ishtirokchilari, shuningdek, «Andijon — O‘sh — Irkeshtam — Qashg‘ar» uchastkasida avtomobil transportidan foydalangan holda «O‘zbekiston — Qirg‘iziston — Xitoy» yo‘lagi bo‘ylab multimodal yuk tashishlari ishga tushirilganligini mamnuniyat bilan ta’kidlashdi.
ITSV ma’lumotlariga ko‘ra, 2019 yil oxirida ikki mamlakat o‘rtasida temir yo‘l orqali yuk tashish hajmi 10,7 foizga o‘sib, 1,47 mln tonna, avtomobil yo‘llarida esa 38,2 foizga o‘sib, 1,49 mln tonnani tashkil etdi.
Tomonlar chegara nazorat punktlaridagi yo‘llarning o‘tkazish imkoniyatlarini kengaytirish va yo‘lovchilar, transport vositalari va yuklarning tranziti uchun sharoitlarni yaxshilash, jumladan, bojxona, sanitariya, transport va chegara nazorati jarayonlarini raqamlashtirish orqali birgalikda choralarni amalga oshirish istiqbollari qayd etildi. Shu nuqtai nazardan, kombinatsiyalashgan yuk tashishlarni tashkil etish maqsadida qo‘shma logistika xablarini yaratish imkoniyatlari muhokama qilindi, deya qo‘shimcha qildi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi.
Sardor Umurzoqov va Erkin Asrandiyev konferensiya davomida savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha o‘zbek-qirg‘iz hukumatlararo komissiyasining navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazish masalalarini ham ishlab chiqishdi. Ikki mamlakatning tegishli vazirlik va idoralari rahbarlari darajasida investitsiya, savdo, transport-logistika hamkorligi masalalarining tezkor ravishda kelishish bo‘yicha mexanizmlarini joriy etish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Узбекистан и Кыргызстан намерены довести взаимный товарооборот до 1 млрд долларов, чтобы преодолеть негативное воздействие пандемии коронавируса COVID-19, сообщила пресс-служба Министерства инвестиций и внешней торговли (МИВТ).
Заместитель премьер-министра Узбекистана Сардор Умурзаков и вице-премьер-министр Кыргызстана Эркин Асрандиев 3 сентября в формате видеоконференции обсудили перспективы расширения инвестиционного, торгового и транспортно-логистического партнерства двух стран.
По данным пресс-службы МИВТ, за последние три года товарооборот между двумя странами вырос почти в пять раз, до 818,4 млн долларов по итогам 2019 года.
Стороны также договорились совместно разработать и утвердить «дорожную карту» по расширению и углублению сотрудничества между Узбекистаном и Кыргызстаном в сфере промышленной кооперации и приступить к её практической реализации, отмечает ведомство.
Участники встречи также приветствовали запуск мультимодальных перевозок по коридору «Узбекистан — Кыргызстан — Китай» с использованием автотранспорта на участке «Андижан — Ош — Иркештам — Кашгар», позволивший достичь существенного сокращения грузов и оптимизации транспортных затрат перевозчиков.
По данным МИВТ, по итогам 2019 года объемы железнодорожных грузоперевозок между двумя странами выросли на 10,7% и составили 1,47 миллиона тонн, автомобильных на 38,2% до 1,49 миллиона тонн.
Стороны отметили необходимость расширения пропускной способности дорог на приграничных контрольно-пропускных пунктах и улучшения условий для транзита пассажиров, транспортных средств и грузов, в том числе путем цифровизации процессов таможенного, санитарного, транспортного и пограничного контроля. В этом ключе также будут изучены возможности для создания совместных логистических хабов для организации комбинированных грузовых перевозок, добавили в МИВТ.
Сардор Умурзаков и Эркин Асрандиев в ходе конференции также проработали вопросы проведения очередного заседания узбекско-кыргызской межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству. Достигнута договоренность о внедрении механизмов ускоренного согласования вопросов инвестиционного, торгового и транспортно-логистического сотрудничества на уровне руководителей соответствующих министерств и ведомств двух стран.