O‘zbekistonda 5889 nafar giyohvandlik moddalari iste’mol qiluvchi yoshlar ro‘yxatda turibdi. Bu haqda ichki ishlar vazirining jamoatchilik tartibi bo‘yicha o‘rinbosari, mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vaziri o‘rinbosari Azizbek Ikromov juma kuni Senatning yettinchi yalpi majlisida ma’lum qildi.
Ularning asosiy qismi Andijon viloyatida — 1232 nafar, Farg‘onada — 1093 nafar va Toshkent shahrida — 1188 nafar. Qolgan viloyatlarda 600−500 nafardan hisobda turibdi.
Ichki ishlar vaziri o‘rinbosari oxirgi to‘rt yilda kuchli ta’sir qiluvchi preparatlar va psixotrop moddalarning noqonuniy aylanmasi hajmi ortib borayotganini ham ta’kidlab o‘tdi. 2016 yilda 58 mingta «dorixona narkotiklari»ning noqonuniy savdosiga chek qo‘yilgan bo‘lsa, 2017 yilda 62,5 ming, 2018 yilda 128 ming, 2019 yilda 365 mingta tabletka va boshqa giyohvand vositalar olingan. 2020 yilning 8 oyi ichida esa 191196 ta tramadol yoki tropikamid tabletkalari olib qo‘yilgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bugungi kunda yoshlar o‘rtasida an’anaviy giyohvandlik moddalaridan voz kechib, ayniqsa, psixotrop va kuchli ta’sir etuvchi moddalarni iste’mol qilish holatlari ko‘paymoqda. Hozirgi yoshlarda tramadol va yangi paydo bo‘lgan tropikamid dorilari iste’moli ham kuchaymoqda. Ular ta’sirida esa yoshlar tomonidan og‘ir turdagi jinoyatlar sodir etilmoqda.
Misol tariqasida, bu yil Shayxontohur tumanida 12 nafar yosh orasida janjal chiqib, ulardan biri halok bo‘lgan.
Oliy Majlis Senati raisi Tanzila Narbayeva giyohvandlikka qaram bo‘lganlarni hisoblash bo‘yicha xalqaro standartlarga asoslanib, yuqoridagi statistika aslida 10 baravar yuqoriroq, deb hisoblaydi. Uning so‘zlariga ko‘ra, faqatgina Ichki ishlar vazirligi bu muammo bilan kurasha olmaydi — bunga jamoatchilik, Xalq ta’limi vazirligi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligini ham jalb qilish kerak.
Yalpi majlisda senatorlar «Narkologik kasalliklar profilaktikasi va ularni davolash to‘g‘risida"gi Qonunni ma’qulladilar.

В Узбекистане 5889 молодых граждан состоят на учете в качестве потребителей сильнодействующих препаратов и наркотических веществ. Об этом на пленарном заседании Сената в пятницу заявил заместитель министра внутренних дел по охране общественного порядка, заместитель министра по поддержке махалли и семьи Азизбек Икрамов.
Основная часть этих граждан зарегистрирована в Андижанской области — 1232 человека, Ферганской области — 1093 и Ташкенте — 1188.
Замглавы МВД также привел статистику за последние четыре года по незаконному обороту сильнодействующих препаратов и психотропных веществ. В 2016 году была пресечена незаконная продажа 58 тысяч единиц «аптечных наркотиков», в 2017-м — 62,5 тысячи, в 2018-м — 128 тысяч, в 2019-м — 365,3 тысячи. За восемь месяцев 2020 года изъято 191,1 тысячи таблеток трамадола и тропикамида.
По его словам, наблюдается тенденция отказа потребителей наркотиков среди молодежи от «традиционных» наркотических веществ в пользу сильнодействующих препаратов и психотропных средств, под воздействием которых все чаще совершают особо тяжкие преступления. К примеру, в результате конфликта в Шайхантахурском районе столицы с участием 12 молодых людей скончался один из них.
Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарабева отметила, что вышеуказанная статистика в реальности выше в 10 раз, если исходить из международных стандартов подсчета наркозависимых людей. По ее словам, одно лишь МВД не справится с этой проблемой — необходимо привлечь общественность, Министерство народного образования, Министерство высшего и среднего специального образования, Министерство по поддержке махалли и семьи.
На пленарном заседании сенаторы одобрили закон «О профилактике наркологических заболеваний и их лечении».
Напомним, в июне Сенат одобрил поправки в законодательство, предусматривающие введение уголовного наказания сроком до пяти лет лишения свободы за продажу без рецепта сильнодействующих лекарств.
В июне прошлого года «Газета.uz» писала об охватившей Ташкент эпидемии «аптечной наркомании». Расследование показало, что в столице массово употребляются рецептурные препараты, содержащие прегабалин, залеплон и тропикамид, которые продавались без рецепта.