«O‘zbekneftgaz» kompaniyasi o‘zining UNG Petro avtomobillarga yoqilg‘i quyish shoxobchalarida Ai-92 benzini sotish narxlarini pasaytirdi. Narxlar bozor tamoyillari asosida shakllantirilmoqda, deyiladi kompaniya xabarida.
15 sentyabrdan boshlab import qilinadigan AI-92 benzinining narxi 6000 so‘mdan 5500 so‘mga tushiriladi. Mahalliy ishlab chiqarilgan Ai-92 benzinining narxi esa 5800 so‘mdan 5500 so‘mgacha pasaymoqda.
«Bozor tamoyillari asosida neft mahsulotlari narxlarini shakllantirish bo‘yicha korxona tomonidan ko‘rilayotgan chora-tadbirlar davom etadi. Ular narxi pasayishi bilan aholiga sotish narxi ham pasayishi aniq», -deya izoh berdi UNG Petro direktori Mirzohid Musayev.
Avvalroq O‘zbekistonda Ai-80 benzini ishlab chiqarishdan voz kechish rejalashtirilayotgan ma’lum bo‘lgan edi. Buxoro NQIZ modernizatsiyasi va rekonstruksiyasi yakunlanganidan keyin Ai-91, Ai-93 va Ai-95 benzinlari hamda Yevro-5 standartidagi dizel yoqilg‘isi ishlab chiqarilishi yo‘lga qo‘yiladi.

Компания «Узбекнефтгаз» снизила стоимость реализации бензина Аи-92 на своих автозаправочных станциях UNG Petro. Цены формируются на основе рыночных принципов, сообщили в компании.
С 15 сентября стоимость импортного бензина марки Аи-92 будет снижена с 6000 сумов до 5500 сумов, но это все равно выше майской цены (5000 сумов). Стоимость бензина марки Аи-92 местного производства уменьшат с 5800 сумов до 5500 сумов.
«Принимаемые меры предприятия, по формированию цен на нефтепродукты по рыночным принципам, будут продолжены. При снижении их себестоимости, стоимость реализации населению обязательно будет снижаться», — пояснил директор UNG Petro Мирзохид Мусаев.
На каких автозаправочных станциях предприятия реализуется данные нефтепродукты, их адреса и сведения о их стоимости можно узнать через Telegram-канал предприятия — @UNG_Petro_Bot.
Ранее стало известно, что в Узбекистане планируется отказаться от производства бензина Аи-80. После модернизации и реконструкции Бухарский НПЗ будет производить бензин Аи-91, Аи-93 и Аи-95, а также дизтопливо стандарта Евро-5.