13 sentyabr kuni O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalariga kirish uchun test sinovlari yakunlandi. Dushanba kuni bo‘lib o‘tgan brifingda DTM direktor o‘rinbosari Sardor Rajabov test sinovlarining dastlabki yakunlarini e’lon qildi.
Test sinovlarida bir smenada 1975 ta guruhda 59250 nafar abituriyent, bir kunda 3950 ta guruhda 118500 nafar abituriyent ishtirok etishi uchun tayyorgarlik ko‘rildi. Jarayonga guruh nazoratchisi sifatida 3705 nafar pedagog xodimlar jalb etildi.
O‘zbekiston OTMlariga jami 1 mln 304 ming 194 nafar (2019 yilda — 1 mln 66 ming) abituriyent hujjat topshirgan. Imtihonda shulardan 1 mln 240 ming 614 nafari (95,1%) qatnashdi. 63 ming 580 nafari esa (4,9%) turli sabablarga ko‘ra test sinovlarida ishtirok etmadi. Jami 1187 nafar abituriyent turli sabablarga ko‘ra test sinovlaridan chetlatildi. Shundan 548 nafari hududga kirishda, 639 nafari esa test sinovi jarayonida imtihondan chetlashtirilgan.
Jumladan, hududga kirishda 367 nafar abituriyent telefon olib kirishga, 48 nafari shpargalka olib kirishga uringani, 118 nafari o‘ringa o‘rin kirishga harakat qilgani, 10 nafari hujjatlarni soxtalashtirgani uchun imtihonlardan chetlatilgan.
Test sinovi jarayonida esa 491 nafar abituriyent telefondan foydalangani, 68 nafari shpargalkadan foydalangani, 27 nafari o‘ringa o‘rin kirgani uchun test sinovlaridan chetlatildi.
Qolgan abituriyentlar kalkulyator olib kirishga uringani, shaxsi tasdiqlanmagani, o‘zaro gaplashgani, test materiallarini almashtirgani, test materiallarini olib chiqishga uringani kabi turli sabablar bilan test sinovlaridan chetlatilgan.
90 nafar abituriyentda tana harorati 37 darajadan yuqori ekangani aniqlangan va shu sabab imtihonlarga kiritilmagan. 17 sentyabr kuni ushbu talabalarda sog‘lom ekanligi haqida ma’lumotnomasi mavjud bo‘lgan holda, ular uchun qo‘shimcha test sinovlari o‘tkazilishi rejalashtirilmoqda, deya ma’lum qildi DTM direktor o‘rinbosari Sardor Rajabov «O‘zbekiston 24» telekanaliga bergan intervyusida.
Test natijalaridan norozi bo‘lgan abituriyentlar oktyabr oyining boshlarida appelyatsiyaga berishlari mumkin bo‘ladi. Appelyatsiya shikoyatlarini qabul qilish to‘liq onlayn tarzda bo‘lib o‘tadi.

13 сентября завершились тестовые испытания для поступления в высшие образовательные учреждения Узбекистана. Предварительные итоги тестирования на брифинге в понедельник сообщил заместитель директора Государственного центра тестирования Сардор Раджабов.
На пресс-конференции отмечалось, что в одну смену тестовые испытания смогли пройти 59 тысяч 250 абитуриентов, в день — 118,5 тысяч (всего 1975 групп). В качестве наблюдателей было задействовано 3705 педагогов.
Вузы Узбекистана приняли заявления 1 млн 304 тысяч 194 абитуриентов (1,066 млн — в 2019 году), из них на экзаменах присутствовали 1 млн 250 тысяч 614 (95,1%), по различным причинам отсутствовали 63 тысяч (4,9%). Кроме того, от тестовых испытаний отстранены 1187 абитуриентов: 548 — при входе на территорию, 639 — во время тестирования.
В частности, при входе на территорию 367 абитуриентов отстранены за попытку пронести телефон, 48 — шпаргалку, 118 — сдать тест вместо другого человека, 10 — за подделку документов.
Во время тестирования 491 абитуриент исключен за использование телефона, 68 — шпаргалки, 27 — сдачу теста вместо другого человека.
Остальные абитуриенты были отстранены за попытку пронести калькулятор, неустановленную личность, переговоры с другими абитуриентами, обмен тестовыми заданиями, попытку вынести задания за территорию, где проходит экзамен и другие.
У 90 абитуриентов при входе на экзамен установили температуру выше 37 градусов. Для них проведут отдельные экзамены 17 сентября, если будет заключение о том, что они здоровы, заявил замглавы ГЦТ Сардор Раджабов в интервью каналу «Узбекистан 24».
Несогласные с результатами тестов абитуриенты могут подать апелляцию в начале октября. Прием апелляционных жалоб будет проводиться в режиме онлайн.
«После объявления мандата, в течение 10 дней абитуриент может подать заявление в ГЦТ онлайн. Мы объявим день именно для этого абитуриента, когда он сможет приехать. Мы дадим ему лист ответов и книгу вопросов. Он может напрямую с экспертом сесть и обсудить каждый вопрос. Если абитуриент прав, то по регламенту он получит балл за этот вопрос», — заявил он.