Ijtimoiy tarmoqlarda xonanda Voxidjon Isoqovнинг Tashkent City`da bo‘lib o‘tgan to‘yidan foto va videolar tarqaldi. Foydalanuvchilar ushbu tadbirga 50 nafardan ortiq mehmonlar tashrif buyurgani, bu hali ham amalda bo‘lgan karantin talablarini buzish ekanligini ta’kidladilar. Toshkent IIBB esa koronavirus infeksiyasi tarqalishi xavfi mavjud bo‘lgan sharoitda bunday holatlarga yo‘l qo‘yilmasligini ma’lum qildi.
IIBB xabarida qayd etilishicha, 32 yoshli Voxidjon Isoqov O‘zbekiston Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 54 moddasiga (epidemiyalarga qarshi kurash qoidalarini buzish) ko‘ra jarimaga tortilib, unga BHMning 5 baravari (1 mln 115 ming so‘m) miqdorida jarima belgilangan.
Ma’lumot uchun, МЖТКга ko‘ra, BHMning 5 baravari miqdoridagi jarima 54-modda 1-qismida ko‘zda tutilgan qoidabuzarlik — karantinli va inson uchun xavfli bo‘lgan boshqa yuqumli kasalliklar paydo bo‘lishi hamda tarqalishi sharoitida vakolatli organning maxsus talablariga zid ravishda jamoat joylarida niqobsiz bo‘lganlik uchun tayinlanadi. Mazkur moddaning ikkinchi qismida esa karantinli va inson uchun xavfli bo‘lgan boshqa yuqumli kasalliklar paydo bo‘lishining yoki tarqalishining oldini olish maqsadida belgilangan majburiy qoidalarni buzganlik uchun javobgarlik belgilangan. Unga ko‘ra, mazkur qoidabuzarlik fuqarolarga BHMning 20 baravaridan 30 baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa — 30 baravaridan 50 baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
O‘z navbatida, IIV YHXBB matbuot xizmati o‘tgan davrda karantin qoidalarini buzgan 619,1 ming fuqaro aniqlanganligini xabar qildi. 15 sentabr holatiga ko‘ra, kuniga 1,175 million huquqbuzarlik qayd etilgan, o‘rtacha kuniga taxminan 600−650 ta ma’muriy huquqbuzarlik qayd etilgan. Ushbu davrda 155,8 mingdan ortiq avtomashinalar saqlash joylariga jo‘natildi. Bundan tashqari, karantin qoidalarini buzganlik uchun 100,5 ming fuqaroga nisbatan MJTKning 54-moddasi 1-qismi, 26,9 mingtasiga nisbatan — 2-qismi bo‘yicha choralar ko‘rildi.
Birgina poytaxtning o‘zida 78,5 ming fuqaro niqobsiz yurgani uchun jarimaga tortilgan, karantin talablarini buzgani uchun 20 mingdan ortiq transport vositasi rasmiylashtirilgan, 9000 ta avtomashina jarima maydonchasiga jo‘natilgan.

В социальных сетях распространились фотографии и видеозаписи со свадьбы певца Вохиджона Исакова, которая состоялась в Tashkent City. Пользователи отмечали, что на мероприятии присутствовало более 50 гостей, что является нарушением все еще действующих карантинных требований. В ГУВД Ташкента заявили, что такие случаи недопустимы в условиях опасности распространения коронавирусной инфекции.
Из сообщения ГУВД следует, что 32-летний артист был привлечен к административной ответственности по статье 54 (нарушение правил борьбы с эпидемиями) Кодекса об административной ответственности, и ему был назначен штраф в размере 5 БРВ (1 млн 115 тысяч сумов).
Для справки, согласно КоАО, штраф в размере 5 БРВ назначается в случае нарушения части 1 статьи 54 — нахождение в общественных местах без маски в условиях карантина вопреки специальным требованиям уполномоченного органа. Вторая часть статьи — нарушение обязательных правил, установленных в целях предупреждения возникновения или распространения карантинных и других опасных для человека инфекций, — влечет наложение штрафа на граждан от 20 до 30, а на должностных лиц — от 30 до 50 БРВ.
Пресс-служба ГУБДД МВД, между тем, сообщила, что за прошедший период было выявлено 619,1 тысячи граждан, нарушивших карантинные правила. По состоянию на 15 сентября зафиксировано 1,175 миллиона правонарушений, в среднем за день оформлялось около 600−650 административных нарушений. За этот период на штрафстоянки было отправлено более 155,8 тысячи автомобилей. Кроме того, в отношении 100,5 тысячи граждан за нарушение правила карантина были приняты меры по части 1 статьи 54 КоАО, а в отношении 26,9 тысячи — по части 2.
Только в столице за хождение без масок оштрафовано 78,5 тысячи граждан, при этом более 20 тысяч транспортных средств было оформлено за нарушения карантинных требований. На штрафстоянку было отправлено 9000 автомобилей.
Ранее с критикой по поводу помещения автомобилей на штрафстоянку за нарушение правил карантина выступали депутаты. Расул Кушербаев высказывал мнение о нарушении сотрудниками органов внутренних дел законодательства. Кадыр Джураев заявлял, что в законодательстве за каждое правонарушение предусмотрено одно наказание, и двойное наказание — в виде штрафа и задержания автомобиля — это нарушение принципа справедливости.
В июне Мирабадский районный административный суд Ташкента прекратил административное дело в отношении водителя, которому был назначен штраф в 4,46 млн сумов за езду без разрешительного стикера (по части 2 статьи 54 КоАО). Удержание его автомобиля на штрафстоянке признали незаконным.