O‘zbekiston Madaniyat vazirligi to‘y o‘tkazishda san’atkorlar tomonidan karantin talablarining buzilishi holatlarini nazorat qilmasligini ma’lum qildi.
Bayonotda Madaniyat vazirligi ushbu xatti-harakatlarni ma’qullamasligini hamda karantin qoidalari istisnosiz har bir shaxs uchun majburiyligini, uni buzganlarga qat’iy chora ko‘rilishini qo‘llab-quvvatlashini ma’lum qildi.
«Biroq, yurtimizda yashayotgan har bir fuqaro, qanday kasb egasi bo‘lishidan qat’iy nazar ma’lum huquq va majburiyatlarga ega. Ularning shaxsiy hayotini nazorat qilishga hech kimning haqqi yo‘q. Jumladan, Madaniyat vazirligi ham san’atkorlarning shaxsiy ishlariga aralashish vakolatiga ega emas. Vazirlikning nizom bilan tasdiqlangan faoliyat chegaralari mavjud bo‘lib, undan tashqariga chiqish qonunan mumkin emas. Shaxsning jamiyatdagi xatosi yoki jinoyati uchun chora ko‘rishga mas’ul bo‘lgan organlar qonunning barcha uchun barobarligi tamoyiliga asoslangan holda faoliyat olib boradilar», — deyiladi bayonotda.
Avvalroq xonanda Vohidjon Isoqovning Tashkent City`da 50 kishidan ko‘p mehmon bilan to‘y o‘tkazgani haqida xabar qilingan edi. Xonanda ma’muriy javobgarlikka tortildi va BHMning 5 baravari (1 mln 115 ming so‘m) miqdorida jarimaga tortildi.
Keyinroq Oliy Majlis Senatining Yoshlar, madaniyat va sport masalalari qo‘mitasi raisi Baxtiyor Sayfullayev to‘y o‘tkazishda karantin qoidalarini buzgan san’atkorlar faqatgina jarima to‘lash bilan qutulib qolmasligi kerakligini ta’kidladi. U Madaniyat vazirligiga tegishli senatorlik so‘rovi yuborilganini ma’lum qildi.

Министерство культуры Узбекистана объяснило, почему не контролирует случаи нарушения карантинных требований артистами при проведении свадеб.
В заявлении говорится, что министерство не одобряет подобные действия представителей сферы и поддерживает тот факт, что правила карантина равны для всех без исключений, а к нарушителям принимаются строгие меры.
«Однако каждый гражданин, проживающий в нашей стране, вне зависимости от профессии, имеет определенные права и обязанности. Никто не имеет права контролировать их личную жизнь. В частности, Министерство культуры также не уполномочено вмешиваться в личные дела артистов. У министерства есть утвержденные уставом рамки деятельности, за пределы которых нельзя выходить законодательно», — подчеркивается в заявлении.
На днях «Газета.uz» писала о свадьбе певца Вохиджона Исокова, которая состоялась в Tashkent City с участием более 50 гостей. Исполнитель был привлечен к административной ответственности и оштрафован на 5 БРВ (1 млн 115 тысяч сумов).
Позже председатель Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам молодежи, культуры и спорта Бахтиёр Сайфуллаев заявил, что артисты, нарушившие карантинные правила при проведении свадеб, не должны отделываться только уплатой штрафа. Он сообщил, что направил соответствующий сенаторский запрос в Министерство культуры.