O‘zbekistonda ichimlik suvi ta’minoti va kanalizatsiya tizimidagi loyihalarni tayyorlash, amalga oshirish va monitoring qilish, shuningdek, tariflarni belgilashni mahalliy kengashlar bilan kelishish tartibi joriy qilinmoqda. Bu haqda juma kuni prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda ma’lum qilindi.
Misol sifatida Olmaliqdagi ichimlik suvi ta’minoti korxonasiga qarashli 52 ta nasos yangilanishi natijasida korxonaning umumiy xarajati 22 foizga, elektr energiyasi sarfi 2 baravarga qisqargan. Shahar aholisi sifatli ichimlik suvi bilan uzluksiz ta’minlanmoqda. Xuddi shuningdek, so‘nggi 3 yilda amalga oshirilgan loyihalar natijasida Guliston shahrining ichimlik suvi ta’minoti masalasi ham to‘la hal bo‘ldi.
Yig‘ilishda Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligiga ushbu tajriba asosida kelgusi yil uchun mo‘ljallangan 28 ta yangi loyihani mahalliy kengashlar bilan kelishish vazifasi qo‘yildi. Shuningdek, joriy yilda yakuniga yetkaziladigan 360 ta loyihani qabul qilib olish bo‘yicha topshiriq berildi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, qariyb 2 mingta aholi punktiga markazlashgan suv yetkazib berish texnik jihatdan ham, iqtisodiy jihatdan ham maqsadga muvofiq emas. Shu bois bunday hududlarni xususiy sektor orqali suv bilan ta’minlash ma’qul kelmoqda.
Misol uchun, O‘zbekiston tumanida ijtimoiy sheriklik asosida quduq ishga tushirilib, 6 ta uzoq qishloqdagi 11 ming aholi ichimlik suvi bilan ta’minlangan edi. Bunga ketgan xarajatlar 2 yilda o‘zini qopladi. Shuningdek, Amudaryo tumanida 8 ta suv tozalash shoxobchasi qurilib, 5 mingdan ziyod aholi istiqomat qiladigan 7 ta mahalla toza ichimlik suvi bilan ta’minlangan. Loyiha 3 yilda o‘zini oqlaydi.
Bu tizimning qulayligi shundaki, ichimlik suvi ob’ektlari qurish va uskunalar xarid qilish uchun xususiy sektorga kredit berilib, uning 14 foizidan yuqori qismiga davlat tomonidan subsidiya ajratiladi. Bugungi kunda ko‘plab tadbirkorlar shunday loyihalarda ishtirok etish istagini bildirmoqda.
Yig‘ilishda mamlakat bo‘ylab 27 ta tumanda ichimlik suvi bilan ta’minlash ishlari tanqid qilindi. Mavjud 70 ming kilometr suv quvurlarining 32 foizi eskirgan. Oqibatda ulardagi yo‘qotishlar darajasi 40−50 foizni tashkil etmoqda. Bu yiliga qariyb 500 million kub metr suv yoki o‘rtacha 300 milliard so‘m degani. Bundan tashqari, joylardagi nasos uskunalari va maxsus texnikalar ham ta’mirtalab bo‘lib qolgan.
Shu bois kelgusi yildan investitsiya dasturlarida sohaga ajratilayotgan mablag‘ning 10 foizini suv ob’ektlariga energiya tejovchi uskunalar o‘rnatish hamda maxsus texnikalar xarid qilish uchun yo‘naltirish zarurligi ta’kidlandi.
Videoselektor yig‘ilishida iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy soha ob’ektlarini kuz-qish mavsumiga tayyorlash masalasi ham muhokama qilindi.

В Узбекистане внедряется порядок согласования тарифов коммунальной сферы с местными кенгашами народных депутатов. Об этом стало известно на совещании под председательством президента в пятницу, сообщила пресс-служба главы государства.
Кроме того, внедряется система подготовки, реализации и мониторинга проектов питьевого водоснабжения и канализации.
В качестве примера приводится ремонт 52 насосов в Алмалыке, благодаря чему совокупные расходы предприятия питьевого водоснабжения снизились на 22%, вдвое сократились издержки на электроэнергию. В результате город круглосуточно и бесперебойно обеспечивается качественной питьевой водой. Полностью решена проблема питьевого водоснабжения и в Гулистане вследствие реализации за последние 3 года соответствующих проектов, следует из сообщения.
С учетом данного опыта Министерству жилищно-коммунального обслуживания поручено согласовать с местными кенгашами 28 новых проектов на следующий год. Также поставлена задача осуществить приемку 360 проектов, которые должны быть завершены в этом году.
Согласно подсчетам, централизованное водоснабжение почти 2000 населенных пунктов нецелесообразно как с технической, так и с экономической точки зрения. В связи с этим водоснабжение таких территорий предпочтительно обеспечить силами частного сектора.
Например, в Узбекистанском районе за счет возведения скважины на основе социального партнерства питьевой водой обеспечены 11 тысяч жителей 6 отдаленных сел. Проект окупился за 2 года, отмечает пресс-служба. Кроме того, в Амударьинском районе построено 8 водоочистных сооружений, а 7 махаллей, в которых проживает более 5000 человек, обеспечиваются чистой питьевой водой. Этот проект окупится за 3 года, говорится в сообщении.
Преимуществом данной системы для частного сектора называется предоставление кредитов на строительство объектов питьевого водоснабжения и закупку оборудования, а также субсидирование государством суммы, превышающей 14% ставки по кредиту.
Кроме того, на совещании подвергнута критике работа по питьевому водоснабжению в 27 районах. Давно устарели 32% существующих 70 тысяч км водопроводов. В результате уровень потерь в них достигает 40−50%. Это почти 500 миллионов кубометров воды в год или в среднем 300 млрд сумов. Кроме того, насосное оборудование и спецтехника на местах нуждаются в ремонте, сообщает пресс-служба.
В связи с этим подчеркнута необходимость начиная со следующего года предусматривать в инвестиционных программах направление 10% выделяемых сфере средств на установку энергосберегающего оборудования и закупку специальной техники для объектов водоснабжения.