O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 21 sentyabr kuni bosh vazirning agrar va oziq-ovqat sohalarini rivojlantirish masalalari bo‘yicha sobiq o‘rinbosari, Oliy Majlis Senati a’zosi O‘ktam Barnoyevning ta’ziyali xonadoniga tashrif buyurdi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati. Qur’on tilovat qilindi.
Prezident marhumning onasi, rafiqasi va farzandlariga hamdardlik bildirib, sabr-toqat tiladi.
«O‘ktamjon olijanob, zabardast, fidoyi, vatanparvar, o‘rnak olishga arzigulik inson edi, — dedi Shavkat Mirziyoyev. — Bosh vazir paytlarimda ham birga ishladik. Gapirmasam ham meni tushunardi. Bir insonning tarbiyalanib, shunday kadr bo‘lib yetishishi oson emas. Ayniqsa, oxirgi paytlar og‘ir sohani berib, ko‘nglim tinchib, ko‘p ishlarni boshlagan edik. Bu ofat butun dunyoga keldi. Qo‘limizdan kelgan hamma narsani qildik. Lekin o‘lim haq. Allohning irodasi ekan. Bu hammamizga musibat. Joyi jannatda bo‘lsin!»
Prezident marhumning oilasi, farzandlari doimiy e’tiborda bo‘lishini ta’kidladi. O‘ktam Barnoyevning oila a’zolari davlat rahbariga minnatdorlik bildirib, xalqimizga osoyishtalik, sihat-salomatlik tilab duo qildilar.
O‘ktam Barnoyev 20 sentyabr kuni 56 yoshida vafot etdi. So‘nggi hafta larda u Germaniyada davolanayotgan edi. Avvlroq unga koronavirus tashxisi qo‘yilgan edi. U yil boshidan beri bosh vazir o‘rinbosari lavozimini egallab kelgan. 2016−2020 yillarda u Buxoro viloyatini boshqargan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 21 сентября посетил дом бывшего заместителя премьер-министра по вопросам развития аграрной и продовольственной сфер, члена Сената Олий Мажлиса Уктама Барноева, скончавшегося накануне, сообщила пресс-служба главы государства. Были прочитаны суры из Корана.
Президент выразил соболезнования матери, супруге и детям покойного.
«Уктамжон был благородным, сильным, самоотверженным, патриотичным, достойным подражания человеком, — сказал Шавкат Мирзиёев. — Мы работали вместе еще в то время, когда я был премьер-министром. Он понимал меня с полуслова. Получить такое воспитание, стать таким кадром — редкий случай. А в последнее время мы начали большую работу в тяжелой сфере, которую я ему доверил, а полагался я на него сполна».
«К сожалению, весь мир охватила эта беда. Мы сделали все возможное для его выздоровления. Но умереть всем суждено. Такова воля Аллаха. Это несчастье для всех нас. Да будет его место в раю!» — добавил президент.
Глава государства отметил, что семье покойного будет оказана постоянная забота.
Уктам Барноев скончался 20 сентября на 56-м году жизни. В последнюю неделю он проходил лечение в Германии. Ранее у него был диагностирован коронавирус. Занимал пост вице-премьера с начала года. В 2016—2020 годах возглавлял Бухарскую область.