O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan e’lon qilinadigan rasmiy statistika ma’lumotlari yolg‘on bo‘lishi mumkin. Vazirlik hududlar bo‘yicha batafsil statistika berishni to‘xtatdi, oldinroq esa vafot etgan COVID-19 bemorlarining jinsi, yoshi, ism-shariflarining bosh harflari va yashash (davolanish) joylari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni ochiqlamay qo‘ygan edi.
22 sentyabr kuni Sog‘liqni saqlash vazirligi ikki nafar bemor vafot etganligi to‘g‘risida ma’lumot berib, ularning faqat jinsini ko‘rsatdi, kunduzi faqatgina vafot etganlar soni e’lon qilindi, kechasi esa vafot etganlar to‘g‘risida ma’lumot berilmadi. Kun oxirida tasdiqlangan holatlar, sog‘ayganlar va vafot etganlar to‘g‘risida hududlar bo‘yicha statistik jadval ham e’lon qilinmadi.
Ushbu o‘zgarishlardan oldin Daryo.uz nashrining rasmiy statistikani tahlil qilgan va «Toshkent viloyatida koronavirus bemorlari 2−3 kunda tuzalib ketayotganligini aniqlagan» maqolasi e’lon qilingan edi.
SSV jadvaliga muvofiq, 21 sentyabr kuni 23:30 holatiga ko‘ra, Toshkent viloyatida 9761 nafar kishi koronavirus bilan zararlangan, 9210 kishi tuzalgan va 67 kishi vafot etgan. Davolanayotgan bemorlar soni — 484 kishi.
18 sentyabr kuni viloyatda 123 ta yangi koronavirus holatlari qayd etilgan, 19 sentbyar kuni 122 ta, 20 sentyabr kuni 121 ta, 21 sentyabr kuni 131 ta, jami to‘rt kun ichida 497 ta. Ushbu davr mobaynida 8 nafar bemorning vafot etganligi to‘g‘risda rasman xabar berilgan.
«Agar kasallik aniqlanganlar sonidan (497) vafot etganlar sonini (8) ayirsak, 489 raqami chiqadi. Davolanishni davom ettirayotganlar soni 484 nafarni tashkil etayotgani inobatga olib, xomaki hisob-kitob qilinsa, go‘yo 18 sentyabrdan oldin COVID-19 qayd etilganlarning barchasi sog‘ayib bo‘lganu-u, oxirgi 4 kun ichida koronavirusga chalinganlardan kamida 5 nafari sog‘ayishga ulgurgan bo‘lib chiqadi. Eng birinchi kasallanganlar birinchi bo‘lib tuzalgan deb faraz qilsak, ushbu 5 bemorda 18 sentyabrda kasallik aniqlangan va ular oradan 3 kun o‘tib sog‘aygan», — deb yozadi Daryo.uz
14 sentyabrdan 18 sentyabrgacha, 11 sentyabrdan 14 sentyabrgacha, 9 sentyabrdan 12 sentyabrgacha o‘tkazilgan davr bo‘yicha ham xuddi shunday tahlil o‘tkazilganda, bemorlar 3 kun ichida yoki undan ertaroq sog‘ayganligi ma’lum bo‘ladi. Bundan tashqari, 100 nafar bemorning 2 kun ichida tuzalgani misoli ham keltirilgan. Daryo.uz ma’lum qilishicha, bu tendensiya avgust oyidan beri kuzatilmoqda. «Gazeta.uz» izoh olish uchun SSV matbuot xizmati bilan bog‘lana olmadi.
Daryo.uz nashri bunday tez tuzalib ketish yoki mo‘jiza, yoki yolg‘on ekanligini aytmoqda.
Aprel oyida koronavirusga qarshi kurash shtabi a’zosi Habibullo Oqilov COVID-19dan tuzalish uchun o‘rtacha 10−15 kun kerak bo‘lishi, og‘ir holatlarda davolanish bir oygacha cho‘zilishi mumkinligi haqida aytgan edi.
Sentyabr oyi boshida Chirchiq prokurori Toshkent viloyati yuqumli kasalliklar shifoxonasi bosh shifokori Guljahon Yo‘ldoshevaga nisbatan ochilgan jinoiy ish bo‘yicha izoh berib, avgust oyi boshida vafot etgan anesteziolog-reanimatolog Farrux Rustamovning kasallik tarixida u COVID-19dan butkul tuzalgani haqidagi yolg‘on xabarlar bo‘lganini aytgan edi.
Vafot etganlarni rasmiy statistikaga qo‘shish jarayoni ham ba’zi savollarni tug‘diradi. «Gazeta.uz» Toshkent shahrida yashagan, lekin davolanishni Germaniyada o‘tab, o‘sha yerda vafot etgan bosh vazir o‘rinbosari O‘ktam Barnoyevning o‘lim holati poytaxtdagi COVID-19 o‘limlari statistikasiga qo‘shilgani haqida yozgan edi. Shu o‘rinda, koronavirus asoratlaridan vafot etgan Buxoro viloyati hokimi vazifasini bajargan Karim Kamalov u doimiy yashagan Buxoro viloyatida emas, balki Toshkent bo‘yicha o‘lim holatlari statistikasiga kiritilgan edi.
Oldinroq «Gazeta.uz» O‘zbekistonda 2020 yilning iyul oyida qayd etilgan o‘limlar soni ushbu oy bo‘yicha so‘nggi 4 yilgi (2016−2019) o‘rtacha ko‘rsatkichga qaraganda 26,4%ga, Toshkent shahrida 166%ga, Toshkent viloyatida 43,8%ga, Navoiy viloyatida 51,7%ga o‘sgani haqida xabar bergan edi. Tahririyat 9 sentyabrdan buyon o‘lim darajasining oshish sabablariga izoh olish uchun Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmatiga bir necha marotaba murojaat qildi, lekin javob olmadi.

Официальная статистика по коронавирусу, публикуемая Министерством здравоохранения Узбекистана, может быть ложной. Министерство перестало давать развернутую статистику по регионам, а ранее — указывать пол, возраст, инициалы имен и место проживания (лечения) умерших пациентов с COVID-19.
22 сентября утром Минздрав опубликовал информацию о двух умерших, указав только их пол, днем — просто количество умерших, а вечером данных об умерших не было. По итогам дня также не была опубликована таблица со статистикой в разрезе регионов, где обычно указываются количество выявленных случаев, число выздоровевших и умерших.
Этим изменениям предшествовала публикация издания Daryo.uz, которое проанализировало официальную статистику и выяснило, что «пациенты с коронавирусом в Ташкентской области выздоравливают в течение 2−3 дней».
Согласно таблице Минздрава по состоянию на 23:30 21 сентября, в Ташкентской области было зарегистрировано 9761 человек, инфицированный коронавирусом, 9210 выздоровевших и 67 умерших. Число пациентов, которые продолжают получать лечение, составляло 484.
18 сентября в области было выявлено 123 случая заражения, 19 сентября — 122, 20 сентября — 121, 21 сентября — 131, всего за четыре дня — 497. За этот период официально сообщено о 8 скончавшихся.
«Если отнять от выявленных случаев (497) число умерших (8), получится 489. С учетом того, что 484 человека продолжают лечение, из расчетов выходит, что до 18 сентября все пациенты с коронавирусом выздоровели, а минимум 5 пациентов, заразившиеся за последние четыре дня, также успели выздороветь. Если представить, что первые пациенты выздоровели раньше всех, то эти 5 пациентов, у которых выявили заболевание 18 сентября, выздоровели спустя 3 дня», — пишет Daryo.uz.
Аналогичные расчеты с 14 по 18 сентября, с 11 по 14 сентября и с 9 по 12 сентября также показывают, что пациенты выздоравливают за три дня или раньше. Приведены также примеры выздоровления 100 пациентов за два дня. Сообщается, что такая тенденция наблюдается с августа. «Газете.uz» не удалось связаться с пресс-службой Минздрава для получения комментария.
Издание полагает, что такое быстрое выздоровление пациентов является либо чудом, либо фальсификацией статистики.
В апреле член штаба по коронавирусу, профессор Хабибулла Акилов сообщал, что для выздоровления от COVID-19 требуется в среднем 10−15 дней, при тяжелых случаях — около месяца.
В начале сентября прокурор Чирчика, комментируя уголовное дело в отношении главного врача Ташкентской областной инфекционной больницы Гульжахон Юлдашевой, сообщил, что в истории болезни анестезиолога-реаниматолога Фарруха Рустамова, умершего в начале августа, «содержались ложные сведения о том, что пациент полностью выздоровел от COVID-19».
Порядок учета погибших в официальной статистике также вызывает вопросы. «Газета.uz» писала, что вице-премьер Уктам Барноев, который проживал в Ташкенте, но скончался в Германии, где проходил лечение, был включен в статистику смертности COVID-19 по столице. При этом бывший и. о. хокима Бухарской области Карим Камалов, скончавшийся от осложнений коронавируса, был также включен в статистику смертности по Ташкенту, где он проходил лечение, а не по Бухарской области, где он проживал.
Более того, Минздрав до сих пор не учитывает число пациентов с коронавирусом, которые лечатся на дому, а также не включает в статистику больных пневмонией.
Ранее «Газета.uz» сообщала, что июльский показатель смертности в Узбекистане превысил средний уровень для этого месяца за предыдущие четыре года на 26,4%, в Ташкенте — почти на 166%, Ташкентской области — на 43,8%, в Навоийской области — на 51,7%. Редакция с 9 сентября направила несколько запросов в пресс-службу Министерства здравоохранения с просьбой прокомментировать причины роста смертности, но не получила ответы.