O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24 sentyabr kuni «Tabiiy gaz nazorati va hisobining avtomatlashtirilgan tizimini joriy etish» loyihasini amalga oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risidagi qarorni imzoladi.
Eslatib o‘tamiz, «Hududgazta’minot» korxonasi tomonidan milliy ishlab chiqaruvchilar o‘rtasida o‘tkazilgan tender natijalariga ko‘ra, o‘tgan yilning yozida Toshkent hokimligi ta’sischiligida tashkil etilgan «Texnopark» MCHJ bilan elektron tabiiy gaz hisobini yuritish uskunalarini yetkazib berish va o‘rnatish bo‘yicha shartnoma tuzilgan edi.
Qarorda tabiiy gaz nazorati va hisobining avtomatlashtirilgan tizimini «ishlab chiqarish — gaz taqsimlash stansiyasi — tuman (shahar) chegarasi — yirik uchastkalar kirish qismi — iste’molchi» prinsipi asosida butun tarmoq bo‘yicha joriy qilish ko‘zda tutilmoqda.
Hisoblagichlar birinchi navbatda aholining tabiiy gaz iste’moli va qarzdorlik darajasi yuqori bo‘lgan hududlarga o‘rnatiladi. Shuningdek, aholi yashash punktlarida barcha iste’molchilarning (maishiy, sanoat va byudjet) hisoblagichlarini hamda yirik uchastkalar kirish qismidagi hisoblagichlarni bir vaqtning o‘zida o‘rnatish va tizimga ulash hamda tarmoqdagi yo‘qotishlarni bartaraf etish bo‘yicha ishlar tashkillashtiriladi.
2020 yil 1 oktyabrga qadar tizimni Toshkent viloyatining Qibray, Zangiota va Toshkent tumanlarida «Hududgazta’minot» mablag‘lari evaziga o‘rnatish belgilandi.
Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan ajratiladigan kredit mablag‘lari evaziga esa 2021 yil 1 fevralga qadar O‘rta Chirchiq, Chinoz, Yuqori Chirchiq, Yangiyo‘l va Karmana tumanlari hamda Toshkent, Andijon, Buxoro, Guliston, Jizzax, Namangan, Nukus, Samarqand, Termiz, Urganch, Qarshi, Kattaqo‘rg‘on, Qo‘qon, Marg‘ilon shaharlarida va boshqa qarzdorlik darajasi baland bo‘lgan hududlarda tizim o‘rnatiladi.
2021 yil 1 avgustga qadar respublikaning boshqa hududlarida iste’molchilarga zamonaviy hisoblagichlarni o‘rnatib, tizim to‘liq joriy etiladi.
Yirik iste’molchilar, avtomobillarga gaz quyish shoxobchalari va qurilish materiallari ishlab chiqaruvchilari, 2020 yil yakuniga qadar qolgan tadbirkorlik sub’ektlari ularning o‘z mablag‘lari hisobidan hamda 2021 yil 1 mayga qadar ijtimoiy soha ob’ektlari Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan tizimga ulanadi.
Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasining 1 yillik imtiyozli davrni o‘z ichiga olgan holda 4 yil muddatda qaytarish sharti bilan, 6 oylik LIBOR plyus 3 foiz yillik stavkada, imtiyozli davrda asosiy qarz bo‘yicha hisoblangan foizlar kapitalizatsiya qilinishi hisobga olinib, 150 million AQSH dollari miqdoridagi krediti jalb qilinadi.
Bundan tashqari, «O‘zsanoatqurilishbank» ATBning 27,5 million AQSH dollari ekvivalenti miqdoridagi krediti, elektron gaz hisoblagichlarini yig‘ish uchun zarur bo‘lgan ehtiyot qismlarini Italiyadan xarid qilishga yo‘naltiriladigan Italiyaning «SACE» davlat eksport-kredit agentligining sug‘urta qoplamasi ostida xorijiy tijorat banklari krediti hamda loyihaning mahalliy xarajatlarini qoplash uchun birinchi o‘rinda respublika jamg‘armalari va mahalliy tijorat banklarining mablag‘lari va zaruratga ko‘ra xorijiy moliyaviy tashkilotlar qarz mablag‘lari jalb qilinadi.
Qarorga ko‘ra, Hisob palatasi tuzilmasida Elektr energiyasi va tabiiy gazni hisobga olish va nazorat qilishning avtomatlashtirilgan tizimlarining joriy etilishini hamda hisob-kitoblar holatini monitoring qilish sho‘’basi tashkil etiladi.
Hisob palatasiga quyidagi qo‘shimcha vazifalar yuklatilmoqda:
- ta’minotchi korxonalarning taqsimlash tarmoqlarida elektr energiyasi va tabiiy gaz yo‘qotishlarining o‘zgarishini tahlil qilish;
- elektr energiyasi va tabiiy gazni hisobga olish va nazorat qilishning avtomatlashtirilgan tizimlarini joriy etish holati, elektr energiyasi va tabiiy gaz iste’moli, o‘zaro hisob-kitoblar va mavjud debitor-kreditor qarzdorliklarining tahlili va monitoringini olib borish, ushbu yo‘nalishlarda tegishli choralar ko‘rib borish;
- maxsus hisob raqamlarga pul tushumlari, ularning maqsadli sarflanishi hamda Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasining kredit mablag‘lari to‘liq va o‘z vaqtida qaytarilishi ustidan tizimli nazorat o‘rnatish.
2021 yil 1 iyunga qadar tizim bilan muvofiqlikda ishlovchi zamonaviy billing tizimi yaratiladi.
Har bir hududda hisoblagich va boshqa uskunalarni ta’mirlash va ularga servis xizmatini ko‘rsatish shoxobchalari tashkil qilinadi.
Hukumatga ikki hafta muddatda iste’molchilarning «Hududgazta’minot» AJ oldidagi iste’mol qilingan tabiiy gaz uchun qarzdorliklarini undirish grafigini ishlab chiqib, uni amalga oshirish choralarini ko‘rib borish topshirildi.
Bundan tashqari, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligiga barcha hududlarni aloqa va Internet qamrovi bilan 2020 yil yakuniga qadar ta’minlash hamda aloqa sifatini texnik talablarga moslashtirish topshirildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 24 сентября подписал постановление о дополнительных мерах по реализации проекта «Внедрение автоматизированной системы контроля и учета природного газа».
Напомним, по результатам тендера, проведенного предприятием «Худудгазтаъминот» среди отечественных производителей, договор на поставку электронных приборов учета природного газа и необходимого оборудования был заключен с ООО «Технопарк», учрежденным хокимиятом Ташкента прошлым летом.
Постановлением предусмотрено ускорение проекта за счет одновременной установки приборов учета всем потребителям (бытовым, промышленным и бюджетным) в населенных пунктах и на входной части крупных участков, с подключением их к автоматизированной системе.
Система будет внедряться по всей отрасли от производства газа до газораспределительных станций, границ районов (городов), входных частей крупных участков и конечных потребителей.
Приборы учета будут устанавливаться в первую очередь в регионах с высоким уровнем потребления газа и задолженности.
До 1 октября 2020 года систему планируется внедрить в Кибрайском, Зангиатинском и Ташкентском районах Ташкентской области — за счет средств «Худудгазтаъминот».
До 1 февраля 2021 года она должна охватить потребителей в Уртачирчикском, Чиназском, Юкоричирчикском, Янгиюльском и Карманинском районах, городах Ташкенте, Андижане, Бухаре, Гулистане, Джизаке, Намангане, Нукусе, Самарканде, Термезе, Ургенче, Карши, Каттакургане, Коканде, Маргилане, а также других регионах с повышенной задолженностью — за счет выделяемых кредитных средств Фонда реконструкции и развития.
Полное внедрение системы с установкой современных приборов учета во всех регионах страны намечено до 1 августа следующего года.
Крупные потребители, автомобильные газозаправочные станции и производители строительных материалов должны быть подключены к системе в двухмесячный срок, другие субъекты предпринимательства — до конца 2020 года за счет собственных средств, а объекты социальной сферы — до 1 мая 2021 года за счет средств государственного бюджета.
Для финансирования и реализации проекта запланировано привлечь кредит Фонда реконструкции и развития Узбекистана в размере 150 млн долларов США на срок 4 года, включая льготный период 1 год, с процентной ставкой 6-месячный ЛИБОР плюс 3% годовых, учитывая капитализацию процентов, начисленных в льготный период по основному долгу.
Кроме того, привлекаются кредит «Узпромстройбанка» в эквиваленте 27,5 млн долларов, кредит иностранных банков для приобретения в Италии запасных частей электронных приборов учета газа под страховое покрытие государственного экспортно-кредитного агентства Италии SACE, а также средства республиканских фондов и отечественных банков, при необходимости — заемные средства зарубежных финансовых организаций для покрытия местных расходов проекта.
Согласно постановлению, в структуре Счетной палаты создается сектор по мониторингу внедрения автоматизированных систем контроля и учета электрической энергии и природного газа, а также состояния расчетов.
На палату возложены дополнительные задачи по проведению анализа изменения потерь электроэнергии и газа в распределительных сетях предприятий-поставщиков, мониторинга и анализа хода внедрения автоматизированной системы контроля и учета электроэнергии и газа, их потребления, взаимных расчетов и дебиторской и кредиторской задолженности.
До 1 июня 2021 года должна быть создана «современная биллинговая система, функционирующая синхронно» с автоматизированной системой контроля и учета газа.
В каждом регионе планируется открыть пункты по ремонту и оказанию сервисных услуг приборам учета и другому оборудованию.
Правительству поручено в двухнедельный срок разработать график взыскания задолженности потребителей перед «Худудгазтаъминот» за потребленный природный газ.
Кроме того, Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций поручено до конца 2020 года охватить все регионы страны связью и интернетом, а также привести качество связи в соответствие с техническими требованиями внедряемой системы.