Buxoro viloyati Shofirkon tumani hokimi Shukrulla Hakimov Xalq deputatlari tuman kengashining navbatdagi sessiyasida past ko‘rsatkichlar uchun uzr so‘radi. Bu haqda Daryo nashri xabar berdi va tuman rahbarining nutqi paytida yig‘ilganlarning ba’zilari, shu jumladan hokimning qishloq xo‘jaligi masalalari bo‘yicha o‘rinbosari mudrayotgani e’tibor qaratdi.
Foto: Daryo.uz
«Qoniqarsiz» deya baholangan 33 ta hudud qatoridan joy olgan Shofirkon tumanida 2019 yilda sanoat mahsuloti ishlab chiqarish hajmi 340,7 mlrd so‘mni tashkil etdi. Bu aholi jon boshiga 1,9 mln so‘m, viloyat sanoatida tumanning ulushi esa 0,6 foizni tashkil etdi.
Shu yilning fevral oyidan buyon tumanni boshqarayotgan Shukrulla Hakimov ko‘rsatkichlar pastligi uchun avvalgi rahbariyatni ayblamasligini aytib o‘tdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, buning o‘rniga u ushbu vaziyatni to‘g‘rilashga harakat qilgan, ammo tumanda tadbirkorlik hali ham yaxshi rivojlanmagani sababli tuman «qizil» deb baholandi.
Hokimning aytishicha, elektr ta’minotidagi uzilishlar va tabiiy gazning zaif bosimi tufayli ko‘plab tadbirkorlik sub’ektlari ushbu hududdan o‘z mahsulotlarini olib chiqib ketishga majbur bo‘lishgan. Shuningdek, uning ta’kidlashicha, zaxirasi 5539 kubometr bo‘lgan qum va shag‘al koni faqat ishlab chiqarish uchun ishlatilgan, qayta ishlash yo‘lga qo‘yilmagan.
Bundan tashqari, tumanning geografik joylashuvi cho‘l hududiga to‘g‘ri kelishiga qaramay, bu yerda yirik bog‘dorchilik, chorvachilik va meva-sabzavot yetishtirish uchun issiqhona klasterlari yaratilmagan. Tuman paxta va g‘alla yetishtirishga ixtisoslashganligi, ammo uni qayta ishlash imkoniyati yo‘qligi sababli bu bilan boshqa hududlar shug‘ullanayotgani qayd etildi.
«Ochig‘ini aytganda, hozir menga juda qiyin. Bunda biz o‘zimiz aybdormiz va buni o‘zimiz tuzatamiz. Boshqa yo‘li yo‘q. Ba’zi sohalarda ko‘rsatkichlarni yaxshilashga harakat qildik. Qayerdadir beparvolik qildik. 2019 yilda yo‘l qo‘yilgan kamchiliklardan xulosa chiqarib… biz, barcha rahbarlar, muhtaram prezidentdan, xalqimizdan, tadbirkorlardan kechirim so‘raymiz. Agar bizga imkoniyat berilsa, to‘rtta sektor rahbarlari bilan birgalikda yil oxirigacha tumanni „o‘rta“ darajaga olib chiqish va 2021 yilning birinchi yarmida uni „yaxshi“ darajaga olib chiqishga va’da beramiz», — dedi Shukrulla Hakimov.
Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, tuman aholisi 177 ming kishidan ortiq, uylar soni esa 32 mingdan ko‘proq. Tumanning 4900 nafar aholisi mamlakatdan tashqarida istiqomat qiladi va ishsizlar soni esa 7,7 ming kishini tashkil etadi, shulardan 2100 nafari yoshlardir.
Hokim, agar rejalashtirilgan loyihalar ishga tushirilsa, tumanda 2100 ta ish o‘rni yaratilishiga ishontirdi. Bu viloyat eksport rejasining 6 mln dollarlik qismini qoplaydi va byudjetga deyarli 6 mlrd so‘m mablag‘ keltiradi.
O‘zAning aniqlashicha, yil oxiriga qadar viloyatda jami 174,2 mlrd so‘mlik investitsiyalarni rivojlantirish rejalashtirilgan, shundan 9,3 mlrd so‘mlik mablag‘lar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalardir. 11 ta sanoat korxonasini ishga tushirish natijasida 120,6 mlrd so‘mlik tayanch yaratiladi, buning hisobiga kichik biznes tomonidan ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar ulushi 2,8 foizga yetadi.
1 maydan boshlab O‘zbekistonda hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish reyting tizimi amal qilmoqda. Tahlil natijalariga ko‘ra hududiy bo‘linmalarga «yaxshi», «o‘rtacha» va «qoniqarsiz» toifalari berildi. Vaziyat 48 shahar va tumanlarda «yaxshi», 119 tasida «o‘rtacha» va 33 tasida «qoniqarsiz» deb topildi.
«Qoniqarsiz» baho olgan tumanlar hokimlari va sektorlar rahbarlari ommaviy ravishda uzr so‘rab, vaziyatni to‘g‘irlashga va’da berishdi.

Хоким Шафирканского района Бухарской области Шукрулла Хакимов на очередной сессии районного кенгаша народных депутатов принес извинения за плохие показатели. Об этом сообщило издание Daryo, которое также обратило внимание, что во время выступления главы района некоторые присутствующие, в том числе заместитель хокима по вопросам сельского хозяйства, задремали.
Фото: Daryo.uz
В Шафирканском районе, который оказался среди 33 регионов с «неудовлетворительной» оценкой, объем промышленной продукции за 2019 год составил 340,7 млрд сумов. Это 1,9 млн сумов на душу населения, вследствие чего доля района в промышленности области составила 0,6%.
Шукрулла Хакимов, возглавивший район в феврале этого года, заявил, что не стал винить прежнее руководство за плохие показатели. По его словам, вместо этого он попытался исправить ситуацию, но предпринимательство все равно развивалось слабо, за что район и был оценен как «красный».
Хоким сообщил, что из-за перебоев электроэнергии и слабого давления природного газа многие субъекты предпринимательства были вынуждены вывести свое производство из района. Он также отметил, что песчано-гравийное месторождение с запасом в 5539 кубометров использовалось только для добычи, не была налажена переработка.
Кроме того, несмотря на географическое расположение района в пустынной местности, здесь не созданы тепличные хозяйства крупных садоводческих, скотоводческих и плодоовощных кластеров. Отмечалось, что район специализируется на выращивании хлопка и пшеницы, но нет возможности переработки, из-за чего этим занимаются другие регионы.
«Откровенно говоря, мне сейчас очень тяжело. Мы сами в этом виноваты и сами это исправим. Другого пути нет. В каких-то сферах пытались улучшить показатели. Где-то были невнимательны. Сделав выводы из допущенных в 2019 году недостатков… мы, все руководители, просим прощения у уважаемого президента, нашего народа, предпринимателей. Если нам дадут шанс, вместе с руководителями четырех секторов обещаем до конца 2020 года вывести район на „средний“ уровень, а в первой половине 2021 года — довести до „хорошего“ уровня», — заявил Шукрулла Хакимов.
Согласно приведенной статистике, численность населения района превышает 177 тысяч человек, а количество домов — более 32 тысячи. За пределами страны находятся 4900 жителей района, а число безработных — 7700 человек, 2100 из которых — молодежь.
Хоким заверил, что в случае запуска запланированных проектов, в районе будет создано 2100 рабочих мест. Это покроет часть экспортного плана региона на 6 млн долларов и принесет в бюджет почти 6 млрд сумов.
Как уточняет УзА, до конца года в районе запланировано освоение инвестиций в общей сложности на 174,2 млрд сумов, 9,3 млрд из них — прямые иностранные инвестиции. В результате запуска 11 промышленных предприятий будут созданы мощности на 120,6 млрд сумов, за счет этого доля продукции, произведенной субъектами малого предпринимательства, достигнет 2,8%.
Система рейтинговой оценки социально-экономического развития регионов действует в Узбекистане с 1 мая. По итогам анализа территориальным единицам присвоены категории «хорошая», «средняя» и «неудовлетворительная». Ситуация признана «хорошей» в 48, «средней» — в 119 и «неудовлетворительной» — в 33 районах и городах.
Хокимы и руководители секторов районов, получивших «неудовлетворительную» оценку, массово выступили с извинениями и пообещали исправить ситуацию.