Uzbekistan Airways qo‘l yuklari tashuviga cheklovlar joriy etdi. Mazkur qaror ijtimoiy masofaga amal qilish, o‘rindiqqa joylashish vaqtini qisqartirish, shuningdek, yo‘lovchilar va ekipaj a’zolari o‘rtasidagi ortiqcha muloqotni cheklash maqsadida qabul qilindi, deya xabar berdi aviakompaniya matbuot xizmati.
«Endilikda, havo kemasi sahniga faqatgina parvoz vaqtida zarur bo‘ladigan ayollar sumkasi, portfel, noutbuk, bolalar ashyolari solingan sumkani olib kirish mumkin. Boshqa narsalar esa qatnovga ro‘yxatdan o‘tilayotgan vaqtda bagajga topshirilishi shart», — deya qayd etdi tashuvchi.
Foydalanilmaydigan qo‘l yuki bepul tashish mumkin bo‘lgan bagajga qo‘shiladi. Ya’ni, belgilangan 8 kg qo‘l yukidan faqatgina 2 kg ni samolyot sahniga olib kirish mumkin. Qolgan 6 kg esa bagaj uchun ruxsat berilgan yuk miqdoriga bepul qo‘shiladi, deya aniqlik kiritdi kompaniya.

Uzbekistan Airways объявила о введении ограничений на провоз ручной клади. Решение принято для соблюдения социальной дистанции, сокращения времени на рассадку и исключения лишних контактов как между пассажирами, так и с членами экипажа, сообщила пресс-служба авиакомпании.
«Теперь в салон самолета можно взять только женскую сумочку, портфель, ноутбук и сумку с детскими принадлежностями, которая может понадобиться во время полета с детьми. Остальные вещи необходимо сдать в багаж во время регистрации на рейс», — отметил перевозчик.
Неиспользованный вес ручной клади добавляется к допустимой бесплатной норме провоза багажа. Если при установленном весе ручной клади в 8 кг пассажир берет в салон только 2 кг, то остальные 6 кг бесплатно плюсуются к разрешенному весу для багажа, уточнили в компании.