5 oktyabr kuni «Gazeta.uz» kinorejissyor Zulfiqor Musoqovning intervyusini e’lon qildi. Unda rejissyor prezidentga yo‘llangan murojaati va kinematografiyadagi muammolar, kinoteatrlarning yetishmasligi va o‘zbek kinematografiyasini moliyalashtirishda davlatning o‘rni to‘g‘risidagi fikrlari bilan o‘rtoqlashdi.
«Gazeta.uz» izoh olish maqsadida «O‘zbekkino» agentligiga murojaat qildi. Kinorejissyor, ssenarist va «O‘zbekkino» Badiiy kengashining a’zosi, «Chinor ostidagi duel» filmining bosh rol (Nortoy) ijrochisi Rashid Malikov kinematografiyada davlat-xususiy sherikligining roli va kinoni rivojlantirish konsepsiyasiga to‘xtaldi, sohadagi asosiy muammolar va ularning yechimi haqida gapirib berdi, o‘zining san’at va biznes to‘g‘risidagi fikrlari bilan o‘rtoqlashdi.
«O‘zbekkino» rahbari ustidan yozilgan xatlar to‘g‘risida
Men mustaqil «O‘zbekkino»ning barcha rahbarlarini ko‘rganman. «O‘zbekkino»ning mutlaqo barcha rahbarlari ustidan kinematografchilar, aynan rejissyorlar guruh-guruh bo‘lib yoki yakka tartibda tanqidiy xatlar yozishgan. Ustidan shikoyat qilinib, xat yozilmagan birorta ham rahbar yo‘q edi.
Mazkur holat ham istisno emas. Ochiq va yashirin xatlar amaldagi rahbarga ham qarshi yozilmoqda. Bu, afsuski, o‘zbek kinematografiyasining achinarli an’anasi. Yoshlar ham bundan «ibrat» olib, shaxsiy manfaatlarini himoya qilish usuli sifatida foydalanishmoqda.
Bu vaziyatda, barcha janjallar va boshqalarining ortida uchinchi tomon, yoki bir nechta uchinchi shaxslar turibdi, ularning maqsadi bitta: hamma narsani eski holida saqlash.
Oldinlari qanday edi? Hammasi o‘zaro hal bo‘lardi, ba’zi ssenariylar o‘tkazib yuborilardi, qaysidir filmlar suratga olinardi. Alohida filmlarni ishlab chiqarish uchun qancha ko‘p byudjet mablag‘lari paydo bo‘lsa, shuncha suv oqimi o‘zgarmasligidan manfaatdor kishilar ko‘payib boradi.
Ular oddiy bitta sabab bilan yozishgan: ijodkor — ko‘ngli nozik mavjudot. Unga hamma uni ranjitayotganday tuyuladi. Ikkinchidan, ijodkor ko‘pincha sub’ektivdir. Rejissyorlarning hech biri o‘zini iste’dodsiz sanamaydi, hamma «Ha, men dahoman, faqat atrofdagilar meni tushunmaydi» deyishadi. Menga «Ha, men qobiliyatsizman. Men o‘rtamiyonaman», deya tan olgan rejissyorni topib bering. Hamma «Men tan olinmagan iste’dodman, mening iste’dodimni kelajak avlod tushunadi» deydi.
Masalan, o‘zbek rejissyori film suratga oldi, nazariy jihatdan 2−3 yilda yana bir film suratga olishi kerak. U pulni oldi, uni xarajatlariga sarfladi va pul qolmadi. Natijada, u bir ssenariy bilan, ikkinchi ssenariy bilan keladi va unga yo‘q, hozir boshqa rejisserning filmi olinadi deyiladi. Shunda bu holatda u, atrofdagilar shaxsan unga qarshi deb o‘ylashni boshlaydi. Ko‘plab rejissyorlar uzoq vaqt ijodiy «bekorchilik»da yurishadi. Agar men bo‘sh yurib, qaysidir bir Eshmatga film berilganini ko‘rsam, «Men uyda o‘tirgan shunday dahoman, lekin unga film berildimi?» deb o‘ylayman va yozishni boshlayman. Shuning uchun, bu xatlar film ishlab chiqarishning noto‘g‘ri yo‘lga qo‘yilganligi bilan bog‘liq ekanligini aytib o‘tmoqchiman.
O‘zbek kinematografiyasining asosiy muammosi haqida
O‘zbek kinematografiyasi qonunchilik jihatdan Sovet davri hujjatlariga asoslangan bo‘lib, ularning negizida sobiq Sovet Ittifoqining Davlat kinosi belgilagan me’yorlari yotadi. Bu barcha muammolarning ildizi. Hali O‘zbekistonda joriy qilinishi lozim bo‘lgan kino to‘g‘risidagi qonun yo‘q, bu qonun hamma narsani tartibga solgan bo‘lar edi. Kino bor, lekin qonun yo‘q — bu bema’nilik.
Barcha me’yorlar kameralar 200 kilogramm og‘irlikka ega va plyonka 32 ISO birligiga teng bo‘lgan paytlarda yozilib, qabul qilingan. Ya’ni, har bir kadrni suratga olish uchun juda katta miqdorda yorug‘lik talab qilingan. Hozir bularning barchasi juda oson kechadi, har qanday telefon deyarli qorong‘uda suratga oladi.
Ammo rejissyorlar, operatorlar, rassomlar va xodimlarning ish haqi Sovet Ittifoqi davridan saqlanib qolgan. Albatta, indeksatsiya inflyatsiya darajasi bilan birga amalga oshirilgan. Lekin 30 yil davomida ish haqi, gonorarlar va me’yoriy hujjatlar hatto yaqin qo‘shnilarimizga nisbatan orqada qolgan. Qozog‘istonda yangi standartlar ishlab chiqarildi. Rossiyada ham xuddi shunday.
Biz ham hamma narsani isloh qilishimiz kerak. Islohot nima degani? Bu shunchaki ba’zi so‘zlarni aytish emas, islohot, avvalo, konseptual hujjatlardir.
Biz «2020 yildan 2030 yilgacha o‘zbek kinematografiyasini rivojlantirish konsepsiyasi»ni tayyorladik. Hujjat kinematografchilarning katta jamoasi bilan yozildi, deyarli hamma muhokamada ishtirok etdi. U umumxalq muhokamasidan o‘tdi va umid qilamanki, tez orada imzolanadi. Ushbu hujjat tasdiqlangach, butun o‘zbek kinematografiyasi jahon amaliyotiga mos keladigan yangi qoidalar asosida sivilizatsiyalashgan munosabatlar bilan faoliyat yurita boshlaydi.
Rejisserlarning daromadi to‘g‘risida
Sovet davrida «himoya yostiqlari» bor edi. U davrda kinorejissyorlar nisbatan yaxshi daromad olishgan, bu esa filmni suratga olgandan keyin kamida bir yil davomida pul haqida qayg‘urmaslik imkonini bergan. Bundan tashqari, yana 9 oy davomida rejisserlar ish haqining 75 foizini tashkil etgan qo‘shimcha to‘lovlar olishgan. Bu rejissyor yangi ssenariy ustida ishlashi uchun to‘lanadigan pul edi. Hozir film suratga olingandan keyin hamma — rejissyor, operator, rassom «ko‘chada qoladi», qo‘shimcha to‘lovlar yo‘q.
Amaldagi me’yorlarda barcha ijodkorlarning gonorarlari juda oz. Shu sababli, Konsepsiyada gonorar va ish haqining keskin oshirilishi nazarda tutilgan.
Kadrlar bo‘yicha muammolar haqida
Kino sanoatida kadrlar masalasi o‘ta dolzarbdir, chunki ko‘p yillar davomida eng yaxshi kadrlar xorijga ketishgan. Sovet davrida «O‘zbekfilm» kinostudiyasida 3000 kishi ishlagan. Hozir 200ga yaqin xodim ishlaydi.
Konsepsiya, birinchi navbatda, ishchi va ish beruvchi o‘rtasidagi munosabatlarni tubdan o‘zgartiradi. Ish haqi va mas’uliyat darajasi keskin oshiriladi. Chunki hozirda maoshlarning ozligi sababli o‘z kasbiga nomunosib, qobiliyatsiz odamlar ko‘p.
Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash haqida
3−4 yil oldin «O‘zbekkino» ko‘magida yoshlar tomonidan qanday filmlar suratga olingan edi? Bor-yo‘g‘i bir nechta filmlar. Ammo o‘shanda ham «O‘zbekkino» huzurida yoshlar studiyasi bor edi. Biroq, faqat shu yil, yangi rahbariyatning sa’y-harakatlari tufayli 20 nafar yosh rejissyor va ssenariy mualliflariga o‘zlarini namoyish etish imkoniyati berildi.
Bundan tashqari, bu yil «O‘zbekkino» rahbariyati 7 kishini S.A.Gerasimov nomidagi Umumrossiya davlat kinematografiya institutiga yubordi. Qachonki yosh mutaxassislar ko‘paysa, o‘shanda bizning vaziyatimiz keskin yaxshilanadi.
Kassa yig‘imlari haqida
Kassa yig‘imlari borasida biz hozir juda achinarli holatdamiz. Davlat byudjeti hisobidan suratga olingan filmlar o‘rtacha xarajatlarning atigi 1,5 foizini qoplaydi. Biz kinoijodkorlar kassa to‘lovlaridan alohida mukofot pullari olish imkonini beruvchi yangi mexanizmni tatbiq qilmoqchimiz. Masalan, agar film 50% daromad oladigan bo‘lsa, 20% qaytariladi, agar film 100% daromad oladigan bo‘lsa, u holda daromadning 30% film ijodkorlariga beriladi. Bu qo‘shimcha gonorar. Ushbu tizim ilgari mavjud bo‘lmagan.
O‘zbekistonda kino muvaffaqiyatli deb hisoblanishi uchun xarajatlarning qanchasi qoplanishi kerak?
Butun dunyoda juda oddiy qoida mavjud: agar siz filmga 100 rubl sarflasangiz, u holda film 200 rubldan oshiq ishlashi kerak. 100 rubl — ishlab chiqarish xarajatlarini qoplash uchun, 100 rubl kino «prokatchi"larga ajratiladi. Ushbu miqdordan yuqori bo‘lgani foyda sanaladi.
«O‘zbekkino»ning qaysi filmlari eng ko‘p daromad keltirgan?
Rustam Sa’diyevning «Sotqin» va «Baron» filmlari davlat kinematografiya prokatining yetakchilari hisoblanadi.
«Ibrat» filmi bo‘yicha o‘tkazilgan ko‘p sonli munozaralar haqida
Matbuotda «Ibrat» filmi badiiy kengashdan ko‘p marta «o‘tkazildi» degan fikrlar paydo bo‘ldi.
Badiiy kengash a’zosi sifatida aytishim mumkinki, barcha tuzatishlar to‘siqlar yaratish bilan bog‘liq bo‘lmagan. Bu tarixiy shaxs haqidagi film. Filmni tomosha qilgandan so‘ng ko‘plab savollar tug‘ildi va bu savollarni nafaqat badiiy kengash a’zolari, balki tarixchi-olimlar, jumladan, tarix fanlari doktori Azamat Ziyo ham berishdi.
Masalan, nima uchun Chor Rossiyasining vakillari faqat ijobiy tomondan gavdalantirilgan? Voqealar Farg‘ona vodiysida bo‘lib o‘tgan bo‘lsa-da, zarvaraqqa o‘rab yozilganidan yiroq bo‘lsa ham general Skobelevning hikoyasi namoyish etilmagan. Musulmon ruhoniylarining vakillari ashaddiy fitnachilar sifatida ko‘rsatilgan. Filmdagi «NKVD» zobitlarining barchasi esa o‘zbek millatiga mansub. Bu tarixiy haqiqatdan yiroq.
Film 1900 yilgacha bo‘lgan voqeani — Ibrat sayohat qilganini ko‘rsatadi va keyin syujet darhol 1937 yilga o‘tadi. Tarixchilar Ibrat uchun eng samarali bo‘lgan davr nima uchun aks ettirilmagan degan savolni berishdi. U ichki muhojirlikda edi. U qozi, o‘qituvchi bo‘lib ishlagan, she’rlar yozgan, ma’rifat uchun ko‘p ish qilgan — hayotining eng muhim davri ko‘rsatilmagan.
Ha, kino hech qachon ob’ektiv bo‘lmaydi. Ammo, agar siz tarixiy filmni suratga olishga kirishsangiz, o‘zingizga, tarixiy dalillarga va xalqingizga nisbatan nihoyatda haqgo‘y bo‘lishingiz lozim.
Hozir film ko‘plab kinoteatrlarda namoyish etilmoqda. Tomoshabinlarda qanchalik qiziqish uyg‘otganligi kassa yig‘imlaridan ko‘rinadi.
O‘zbekistonda xususiy filmlar ishlab chiqarish haqida
Ko‘pchilik davlat kinosi va o‘zbek kinosi tushunchalarini chalkashtiradi. O‘zbek kinosi ancha kengroq, shu bilan birga, xususiy pulga suratga olinadigan juda katta xususiy kino segmenti mavjud. Ular sarmoyadorlarni topadilar, aktyorlar va rejissyorlarga o‘zlarining cho‘ntaklaridan pul to‘laydilar, so‘ngra tavakkal bilan kinoteatrlarda filmlar namoyish etadilar. Ushbu ulkan qatlamni umuman muhokama qilmaslik biz uchun odatiy hol. Aslida, bu kinematografiyada bozor iqtisodiyotining asosidir.
O‘tgan yilgacha filmlarning katta qismi xususiy studiyalarda suratga olingan. Ular ba’zi yillarda 100 tagacha film suratga olgan bo‘lsa, «O‘zbekkino» yiliga 10 tagacha film suratga olgan. Bu yildan boshlab vaziyat o‘zgardi.
Xususiy «kinochi"lar, shuningdek, Youtubeda ham pul ishlashni bilishadi. Davlat filmlari esa internetdagi norasmiy kanallarga anchadan buyon foyda keltiradi.
O‘zbekiston kinematografiyasida davlat-xususiy sherikligi haqida
Davlat-xususiy sherikligi — bu o‘zbek kinematografiyasini rivojlantirishning eng to‘g‘ri yo‘li. Masalan, Rossiyada uzoq vaqtdan beri faqat davlat tomonidan moliyalashtiriladigan filmlar juda kam.
Hozirda davlat-xususiy sheriklik (DXSH) shartlari asosida «Men terrorchi emasman» filmi suratga olinmoqda. Yosh rejissyor Muxammadali Iskandarov Suriyada bo‘lib o‘tgan voqealar haqida film suratga oldi. Bu haqiqiy drama. U filmning yarmini o‘z puliga suratga oldi. Kino estetikasi nuqtai nazaridan, bu dadil yangi qadamdir. O‘zbekistonda hali bu kabi filmlar suratga olinmagan.
Ushbu filmning yaratuvchilari kelib, «O‘zbekkino» rahbariyatiga o‘z filmlarini namoyish etishdi. Uch yil davomida ular «O‘zbekkino»ga turli xil loyihalar bilan kelishardi va ular sarson bo‘lishardi. «O‘zbekkino»ning amaldagi rahbariyati davlat-xususiy sherikligiga qiziqish bildirdi.
Ideal holatda, barcha filmlar DXSH asosida suratga olinishi kerak. Filmlar davlat-xususiy sheriklik asosida suratga olinishni boshlashi bilan davlat byudjetiga ko‘z olaytirishga odatlanganlar o‘z-o‘zidan yo‘qolib qoladi.
Kinoni hech kim majburan ko‘rmaydi. Agar davlat mafkura uchun, yosh avlodni tarbiyalash uchun pul bersa, bularning barchasi har tomonlama eng jozibali tarzda taqdim etilishi kerak.
Kinoteatrlarning yetishmasligi haqida
O‘zbekistonda kinoteatrlar bilan bog‘liq vaziyat juda og‘ir. «O‘zbekkino» huzurida Toshkentda faqat ikkita kinoteatr bor: Panorama va PremierHall kinoteatrlari.
So‘nggi 30 yil ichida davlat kinoteatrlari rejali tarzda sotilib, xususiylashtirildi. Negadir boshqa mamlakatlarda kinoteatrlarni ehtiyotkorlik bilan tiklashadi, ammo bizda bularning barchasi buzib tashlandi. Avvalgi rahbariyatning so‘nggi harakati «G‘uncha» kinoteatrini xususiy «prokatchi» Farrux To‘laganovdan tortib olish va uni tungi klubga aylantirishga urinish bo‘lgan.
Yangi rahbariyat, aksincha, barcha investorlarni yangi kinoteatrlar qurishga chaqirmoqda. Savdo markazlarini ochadigan tadbirkorlar, hokimliklar bilan faol hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan. Buxoroda 2 ta, Toshkentda 5 yoki 6 ta zallar qurilmoqda. Buzilgan zallarni qayta tiklashga harakat amalga oshirilmoqda.
2020 yil oxiriga qadar O‘zbekistonda asosan savdo markazlaridan joy egallagan 4000 kishiga mo‘ljallangan 40 ta kinozaldan iborat 16 ta kinoteatr barpo etiladi.
Milliy striming platformasining yaratilishi haqida
Bugungi kunda bizning sohamizda yangi omillar paydo bo‘lmoqda: pandemiya, Netflix, texnik taraqqiyot. Ko‘pchilik allaqachon 4K sifatli tasvirlarni namoyish etuvchi televizorlarga ega. Odamlarning kinoteatrlarga borishdan qo‘rqishi va kinoteatrlarni uylariga olib keladigan Netflix vaziyatni keskin o‘zgartirdi. Agar ilgari yirik kinokompaniyalar olti oylik premeradan so‘ng Netflixga o‘z filmlarini berishgan bo‘lsa, endi ular 17 kundan keyin Netflixga film berishadi. Ba’zi filmlar allaqachon 29−30 dollar narxda namoyish etilmoqda.
Mening shaxsiy bashoratim shuki, vaqti kelib kinoteatrlar ommaviy ravishda yopiladi va filmlar Netflix kabi striming platformalariga o‘tadi.
Shu sababli, konsepsiyaga biz barcha filmlarni birlashtiradigan milliy striming platformasini yaratishni kiritdik. Bu eng maqbul imkoniyat.
Internet-qaroqchilik bilan bog‘liq jiddiy muammo ham mavjud. Qidiruv tizimiga deyarli har qanday davlat tomonidan suratga olingan o‘zbek filmining nomini kiriting va uni tomosha qilishingiz mumkin. Ammo aksariyat hollarda namoyish uchun mablag‘ «O‘zbekkino»ga yetib bormaydi va qaroqchilarning cho‘ntagiga tushadi. Internet-qaroqchilikka qarshi kurash yangi konsepsiya talablaridan biri bo‘ladi.
San’at va biznes haqida
Yuqori san’at foyda keltirmasligi haqidagi gaplarning hammasi hiyla-nayrangdir. Alexandro Gonsalesning Inyarritu «Byordmen» filmini tomosha qilgan bo‘lsangiz kerak. Bu eng oliy san’at asaridir. U 118 million dollar ishlab topdi, bu uning byudjetidan 5 baravar ko‘p. Agar film haqiqatan ham san’at asari darajasida bo‘lsa, odamlar tomosha qilishadi. Kino tomoshabin uchun suratga olinadi.
Kino paydo bo‘lganidan beri sanoatdir. Agar siz filmni suratga olish uchun kelgan bo‘lsangiz va davlatdan mablag‘ talab qilsangiz, bu pulni qanday qaytarishingizni aytib berishingiz kerak: pul yoki xalqaro sovrinlar bilan. Mening «Sabot» filmim pul bilan qaytmadi, lekin u o‘zbek kinematografiyasining xalqaro obro‘sini mustahkamladi. Film 18 ta festivalda va 2 ta kinopremiyalarda qatnashgan.
Avvalo, biz kinomizning sanoat tarkibiy qismini oshirishimiz kerak. «O‘zbekfilm» studiyasida ishni boshlash uchun jihozlar faqat bitta film uchun yetarli: bitta kamera, bitta yorug‘lik to‘plami.
Biznes anchadan beri davlat kinosi bilan birlashib ketgan. Tasvirga olish va montaj qilish uskunalarining 90% uzoq vaqtdan beri ijaraga olinmoqda. «O‘zbekfilm» ancha vaqtdan beri milliy kinematografiyaning sanoat bazasi emas.

5 октября «Газета.uz» публиковала интервью с кинорежиссером Зульфикаром Мусаковым, где он рассказал об обращении к президенту и высказался о проблемах узбекского кино, нехватке кинотеатров и роли государства в финансировании отрасли.
«Газета.uz» обратилась в Агентство «Узбеккино», чтобы получить комментарии. Кинорежиссер, сценарист и член художественного совета «Узбеккино», исполнитель главной роли в фильм «Дуэль под чинарой» (Нортой) Рашид Маликов рассказал о роли государственно-частного партнерства в кинематографии, концепции развития кино, остановился на базовых проблемах и путях их решения и поделился мыслями об искусстве и бизнесе.
О письмах на руководителя «Узбеккино»
Я видел всех руководителей независимого «Узбеккино». Абсолютно на всех руководителей «Узбеккино» кинематографисты, именно режиссеры, сколотившись в группы или по отдельности, писали письма с критикой. Не было ни одного руководителя, чтобы на него не писали письма.
Эта ситуация тоже не исключение. На нынешнего руководителя тоже идут открытые и тайные письма. Это, к сожалению, печальная традиция узбекского кинематографа. Молодежь тоже подхватывает это и берет на вооружение как метод отстаивания своих личных интересов.
В данной ситуации за всеми этими скандалами и прочими стоит третье лицо, или несколько третьих лиц, которые имеют одну цель: сохранить все, как было раньше.
Как было раньше? Был междусобойчик, какие-то сценарии пропускались, какие-то там фильмы снимались. Чем больше появляется бюджетных денег для производства отдельно взятых фильмов, тем больше людей, которые заинтересованы, чтобы сохранить вот эту тихую заводь.
Писали по одной простой причине: творческий человек — существо ранимое. Ему кажется, что его все обижают. Во-вторых, творческий человек очень часто субъективен. Никто из режиссеров не скажет, что он бездарен, все скажут «Да я гениален, просто окружающие меня не понимают». Найдите мне режиссера, который признается: «Да, я бездарен. Я посредственность». Все скажут: «Я непризнанный талант, мой талант поймут потомки».
Вот узбекский режиссер снял фильм, по идее он через два-три года должен снять другой. Он получил деньги, потратил их на свои расходы, и денег не остается. И приходит с одним сценарием, со вторым сценарием, а ему говорят: нет, сейчас другой (режиссер — ред.) будет снимать. И он начинает думать, что это лично против него.
Многие режиссеры подолгу находятся в творческих простоях. И если я, находясь в простое, вижу, что дали условному Эшмату фильм, то я думаю: «Я такой гениальный сижу дома, а ему дали фильм?», я начну писать. Поэтому я хочу сказать, что эти письма связаны с неправильным фильмопроизводством.
О базовой проблеме в узбекском кинематографе
Узбекская кинематография в законодательном плане зиждется на документах советских времен, в основе которых лежат нормативы прописанные Госкино СССР. Это корень всех проблем. Нет еще закона о кино в Узбекистане, который надо внедрить, он бы все отрегулировал. Кино есть, а закона нет — это нонсенс.
Все нормативы были написаны еще тогда, когда камеры весили по 200 кг, когда пленка была 32 единицы ISO. То есть для съемки каждого кадра требовалось огромное количество света. Сейчас все это гораздо легче, любой телефон снимает почти в темноте.
Но зарплаты режиссеров, операторов, художников, штатных работников остались на уровне советских времен. Конечно же, индексация проходила на уровне с инфляцией. Но в целом на протяжении 30 лет зарплаты, гонорары и нормативные документы все время отставали даже от наших ближайших соседей. В Казахстане сделали новые нормативы. То же самое в России.
Нам тоже надо реформировать все. А что значит реформа? Это не просто декларация каких-то слов, реформа — это, прежде всего концептуальные документы.
Мы приготовили Концепцию развития узбекской кинематографии с 2020 по 2030 годы. Документ писался с большим коллективом кинематографистов, в обсуждение подключились практически все. Он прошел всенародное обсуждение, скоро он, надеюсь, будет подписан. Когда этот документ будет подтвержден, вся узбекская кинематография начнет жить по новым правилам, которые будут соответствовать мировой практике цивилизованных взаимоотношений.
О доходах режиссеров
В советское время были балластные подушки. Тогда кинорежиссеры относительно хорошо зарабатывали, что давало им возможность как минимум год после съемок не беспокоиться о деньгах. А ещё девять месяцев платили так называемые простойные, это было 75% от заработной платы. Это были деньги, чтобы человек работал над новым сценарием.
Сейчас человек снял фильм и тут же все (режиссер, оператор, художник) «выкидываются на улицу», простойных никаких нет.
В нынешних нормативах у всех творческих людей очень маленькие гонорары. Поэтому в концепции прописано резкое увеличение гонораров и зарплат.
О кадровых проблемах
Кадровый вопрос киноиндустрии стоит острейшим образом, потому что в течение многих лет лучшие кадры уезжали. На киностудии «Узбекфильм» в советское время работало 3000 человек. Сейчас работает около 200 человек.
Концепция, прежде всего, коренным образом поменяет взаимоотношения работника и работодателя. Она резко повышает уровень зарплат и уровень ответственности. Потому что сейчас из-за маленьких зарплат много некомпетентных и не соответствующих своей профессии людей.
О поддержке молодежи
Что было снято молодежью при поддержке «Узбеккино» три-четыре года назад? Всего по несколько фильмов. Но и тогда была молодежная студия при «Узбеккино». И только в этом году благодаря стараниям нового руководства была дана возможность 20 молодым режиссерам и сценаристам проявить себя.
Кроме того, в этом году руководство «Узбеккино» отправило семь человек во ВГИК. Когда молодых специалистов будет много, тогда у нас ситуация кардинальным образом изменится.
О кассовых сборах
По кассовым сборам сейчас у нас плачевное состояние. В среднем фильмы, отснятые за государственный бюджет, окупают всего лишь 1,5% от расхода.
Мы хотим внедрить новый механизм, согласно которому кинематографисты получат отдельные премиальные от кассовых сборов. Например, если фильм получит 50% дохода, то 20% возвращается, если фильм получит 100% дохода, то 30% дается кинематографистам.
Это дополнительный гонорар. Этой системы раньше не было.
Какая часть расходов должна покрыться, чтобы кино считалось успешным в условиях Узбекистана?
Существует очень простое правило во всем мире: если на фильм потратили 100 рублей, то он должен заработать больше 200. 100 рублей — для покрытия расходов на производство, 100 рублей уходит на прокатчиков. Все, что выше этой суммы — прибыль.
Какие фильмы были самыми доходными «Узбеккино»?
Фильмы «Предатель» и «Барон» Рустама Сагдиева — это лидеры проката государственного кинематографа.
О многоразовых обсуждениях по фильму «Ибрат»
В печати появились мнения, что фильм «Ибрат» много раз «пропускали» через худсовет.
Как член художественного совета могу сказать, что все поправки были связаны не с желанием создания каких-то препятствий. Это фильм про историческую личность. После просмотра появилось много вопросов, и эти вопросы задавали не только члены худсовета, но и ученые-историки, в том числе доктор исторических наук Азамат Зиё.
Например, почему представители Царской России показаны исключительно положительными? Хотя действие происходит в Ферганской долине, не показана история генерала Скобелева, которая очень далека от сусальных картинок. Представители мусульманского духовенства показаны злобными интриганами. А сотрудники НКВД в фильме — все узбеки по национальности. Это далеко от исторической правды.
Там показана история до 1900 года, когда Ибрат путешествовал, и потом сюжет сразу перескакивает на 1937 год. Историки спросили: а где период, который был самым плодотворным для него? Он был во внутренней эмиграции. Он работал кози, учителем, писал стихи, он сделал очень много для просвещения — самый главный период его жизни не показан.
Да, кино никогда не бывает объективным. Но если вы беретесь за исторический фильм, вы должны быть предельно честными по отношению к себе, к историческим фактам и к своему народу.
Сейчас фильм вышел на экраны многих кинотеатров. Насколько он интересен зрителям, покажут данные кассовых сборов.
О частном кинопроизводстве в Узбекистане
Многие путают понятия «государственное кино» и «узбекское кино». Узбекское кино гораздо шире, существует огромный сегмент частного кино, которое снимается на частные деньги. Они находят инвестора, платят из своего кармана актерам, режиссерам, потом на свой страх и риск прокатывают фильмы в кинотеатрах.
Вот этот огромный пласт у нас принято вообще не обсуждать. На самом деле, это и есть основа рыночной экономики в кинематографе.
До прошлого года подавляющее большинство фильмов были сняты на частных студиях. Они снимали до 100 фильмов в некоторые годы, тогда как «Узбеккино» снимало до 10 фильмов в год. Начиная с этого года ситуация поменялась.
Частники также умеют зарабатывать деньги в YouTube. А государственные фильмы давно уже в интернете приносят прибыль пиратским каналам.
О государственно-частном партнерстве в кинематографии
Государственно-частное партнерство — это самый правильный путь развития узбекского кино. Например, в России уже давно очень мало фильмов, которые финансируются только государством.
Сейчас на условиях государственно-частного партнерства (ГЧП) производится фильм «Я не террорист. История моей смерти». Молодой режиссер Мухаммадали Искандаров снял фильм про события, которые происходят в Сирии. Это подлинная драма. Он половину фильма снял за свои деньги. С точки зрения эстетики кино — это новый смелый шаг. Так в Узбекистане еще никогда не снимали.
Создатели этого фильма пришли и показали свой фильм руководству «Узбеккино». Они три года приходили в «Узбеккино» с разными проектами, а их «отфутболивали». Нынешнее руководство «Узбеккино» выразило интерес к государственно-частному партнерству.
В идеале все фильмы должны быть ГЧП. Как только это произойдет, те люди, которые привыкли иждивенчески относиться к госбюджету, сразу исчезнут.
Кино «из-под палки» никто не будет смотреть. Если государство дает деньги на идеологию, на воспитание подрастающего поколения, все это должно быть подано в максимально увлекательной форме.
О нехватке кинотеатров
У нас в Узбекистане сейчас вопиющая ситуация с кинотеатрами. При «Узбеккино» всего лишь два кинотеатра в Ташкенте: «Панорамный» и Premier Hall.
За последние 30 лет государственные кинотеатры были планомерно проданы и приватизированы. Почему-то в других странах кинотеатры бережно восстанавливают, ребрендируют, а у нас все это снесли. Последним актом предыдущего руководства стало отнятие кинотеатра «Гунча» у частного прокатчика Фарруха Туляганова и попытка превратить его в ночной клуб.
Новое руководство «Узбеккино», наоборот, призывает всех инвесторов строить новые кинотеатры. Идет активное сотрудничество с предпринимателями, которые открывают торговые центры, с хокимиятами.
В Бухаре строится два зала, в Ташкенте — пять или шесть залов. Прилагаются усилия по восстановлению пришедших в упадок залов.
До конца 2020 года в Узбекистане будет создано 16 кинотеатров, состоящих из 40 кинозалов, рассчитанных на 4000 человек. В большей степени это в торговых центрах.
О создании национальной стриминговой платформы
Сегодня в нашей сфере появляются новые факторы: пандемия, Netflix, технический прогресс. У многих уже телевизоры, которые показывают изображение в качестве 4K. Страх людей ходить в кинотеатры и Netflix, который приносит кинотеатры на дом, кардинальным образом изменил ситуацию. Если раньше главные кинокомпании давали свои фильмы для Netflix спустя полгода после премьеры, то сейчас они отдают фильм Netflix через 17 дней. Некоторые фильмы уже ставятся там по цене кинопоказа за 29−30 долларов.
Мой личный прогноз — придет время, и кинотеатры будут повально закрываться, а киноконтент будет уходить на такие стриминговые платформы, как Netflix.
Поэтому в концепцию мы включили создание национальной стриминговой платформы, которая бы объединила все фильмы. Это и есть альтернатива.
Есть еще серьезная проблема с пиратством в интернете. Наберите в поисковике название практически любого государственного узбекского фильма, и вы сможете его посмотреть. Но деньги за показ в подавляющем большинстве случаев не доходят до «Узбеккино» и оседают в карманах пиратов. Борьба с пиратством будет одним из требований новой концепции.
Об искусстве и бизнесе
Все эти разговоры о том, что высокое искусство не приносит прибыли, — лукавство. Вы, наверняка, смотрели фильм Алехандро Гонсалеса Иньярриту «Бёрдмэн». Это высочайшее произведение искусства. Он заработал 118 млн долларов, в 5 раз больше его бюджета. Если фильм является по-настоящему произведением искусства, люди его посмотрят. Кино снимается для зрителя.
Кино с самого начала было индустрией. Если ты пришел снимать фильм и требуешь от государства финансирования, надо рассказать, как ты вернешь эти деньги: деньгами или международными призами. Мой фильм «Стойкость» не вернул деньгами, но он укрепил международный престиж узбекской кинематографии. Фильм побывал на 18 фестивалях и 2 кинопремиях.
Прежде всего, мы должны увеличивать индустриальную составляющую нашего кинематографа. На киностудии «Узбекфильм» аппаратуры, чтобы запустить фильм, хватит только на одну картину: одна камера, один комплект света.
Бизнес уже давно сросся с государственным кинематографом. 90% съемочной и монтажной техники уже давно берется в аренду. «Узбекфильм» перестал быть индустриальной базой отечественного кино.