Moliya vazirligi kuryerlik jo‘natmalarini chet eldan bojsiz olib kirish stavkasini besh baravarga qisqartirishni taklif qildi. Bu prezidentning yashirin iqtisodiyotni kamaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi farmoni loyihasida ko‘zda tutilgan.
Hujjatda 2021 yil 1 yanvardan boshlab bojxona to‘lovlari olinmaydigan xalqaro kuryerlik jo‘natmalarida jismoniy shaxsning manziliga kelib tushadigan tovarlarni respublikaga olib kirishning eng yuqori me’yorini, bir kalendar chorakda birinchi qabul qilinganda, 1000 AQSH dollaridan 200 AQSH dollarigacha tushirish va brutto og‘irligi 10 kilogrammdan oshmasligini belgilab qo‘yish taklif qilingan.
Davlat bojxona qo‘mitasi Moliya vazirligi bilan birgalikda bir oy muddatda Vazirlar Mahkamasiga jismoniy shaxslar tomonidan respublikaga tovarlarni olib kirishning maksimal me’yorlari oshib ketganda olinadigan yagona bojxona to‘lovi stavkasini pasaytirish bo‘yicha takliflarni taqdim etishlari belgilab qo‘yilgan.
Loyiha muhokamasi 23 oktyabrgacha davom etadi.
Eslatib o‘tamiz, 2018 yil iyul oyida kurerlik jo‘natmalari orqali jismoniy shaxslar tomonidan qabul qilinadigan va bojdan ozod qilinadigan tovarlar narxi oyiga 1000 dollardan bir chorak uchun 1000 dollarga tushirilgan edi.

Министерство финансов Узбекистана предложило сократить норму беспошлинного ввоза курьерских посылок из-за рубежа в пять раз, следует из проекта указа президента о мерах по сокращению теневой экономики.
Документом предлагается уменьшить с 1 января 2021 года предельную норму ввоза в страну товаров, поступающих в адрес физического лица в международных курьерских отправлениях, не подлежащих обложению таможенными платежами, при первом получении в течение одного квартала с 1000 долларов до 200 долларов и весом брутто не более 10 кг.
Государственному таможенному комитету совместно с Минфином в месячный срок внести в Кабинет министров предложения по снижению ставки единого таможенного платежа, взимаемого при превышении предельных норм ввоза в страну физическими лицами товаров.
Обсуждение проекта продлится до 23 октября.
Напомним, в июле 2018 года стоимость товаров, поступающих физлицам в курьерских отправлениях и не облагаемых пошлиной, была снижена с 1000 долларов в месяц до 1000 долларов в квартал.