Prezidentning 8 oktyabrdagi qarori bilan Shahlo O‘tkurovna Turdiqulova innovatsion rivojlanish vazirining birinchi o‘rinbosari lavozimiga tayinlandi, deya xabar berdi Innovatsion rivojlanish vazirligi matbuot xizmati.
Shahlo Turdiqulova 1973 yili Toshkent shahrida tug‘ilgan. 1995 yilda Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston milliy universitetini tamomlagan. Shu kunga qadar u Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Ilg‘or texnologiyalar markazi direktori lavozimida ishlab kelgan.
Shahlo Turdiqulova — biologiya fanlari doktori, professor. «Do‘stlik» ordeni sohibasi. Ilmiy faoliyati davomida 160 tadan ortiq ilmiy ishlari, jumladan 2 ta o‘quv darslik va 2 monografiya chop etilgan. Xirsh indeksi — 11, ishlariga boshqa olimlar tomonidan iqtibos keltirish statistikasi — 1085, O‘zbekistonda deyarli eng yuqori umumiy Impakt faktoriga ega — 149,5.

Шахло Уткуровна Турдикулова постановлением президента от 8 октября назначена на должность первого заместителя министра инновационного развития. Об этом сообщила пресс-служба Мининноваций.
На этом посту она сменила Шарофа Ражаббаева, исполнявшего обязанности первого замминистра инноваций с ноября 2018 года.
Шахло Турдикулова родилась в 1973 году в Ташкенте. В 1995 году окончила Национальный университет Узбекистана имени Мирзо Улугбека. До этого назначения она работала на должности директора Центра передовых технологий при Министерстве инновационного развития.
За свою научную карьеру опубликовала более 160 научных работ, в том числе 2 учебника и 2 монографии. Имеет самый высокий общий импакт-фактор (показатель цитируемости статей) в Узбекистане — 149,5, отмечает пресс-служба.