16 oktyabr kuni «Ko‘ksaroy» qarorgohida xorijiy davlatlarning O‘zbekistonga yangi tayinlangan elchilaridan ishonch yorliqlarini qabul qilishga bag‘ishlangan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi, deya xabar berdi davlat rahbari matbuot xizmati.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Birlashgan Arab Amirliklari, Eron Islom Respublikasi, Ukraina, Italiya Respublikasi, Isroil Davlati, Pokiston Islom Respublikasi va Hindiston Respublikasining O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchilari Said al-Qamziy, Hamid Nayrobodiy, Nikolay Doroshenko, Agostino Pinna, Zexavit Ben Xillel, Said Ali Asad G‘iloniy va Manish Prabxatdan yorliqlarni qabul qildi.
Davlat rahbari elchilarni O‘zbekistondagi diplomatik faoliyatini boshlagani bilan samimiy tabriklab, ularga ikki tomonlama munosabatlarni yanada rivojlantirish va ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish borasidagi sharafli va mas’uliyatli vazifada katta muvaffaqiyatlar tiladi.
Prezident yangi elchilar vakillik qilayotgan davlatlar rahbarlariga BMTning bosh organlaridan biri — Inson huquqlari bo‘yicha kengashda O‘zbekiston a’zoligini qo‘llab-quvvatlagani uchun minnatdorlik bildirdi.

16 октября в городской резиденции «Куксарой» состоялась торжественная церемония вручения верительных грамот вновь назначенными в Узбекистан послами зарубежных стран, сообщила пресс-служба главы государства.
Президент Шавкат Мирзиёев принял грамоты чрезвычайных и полномочных послов Объединенных Арабских Эмиратов Саида аль-Камзи, Ирана Хамида Найрободи, Украины Николая Дорошенко, Италии Агостино Пинны, Израиля Зеавит Бен Хиллел, Пакистана Саида Али Асада Гилони и Индии Маниша Прабхата.
Глава государства поздравил послов с началом дипломатической деятельности в Узбекистане и пожелал им успехов в реализации миссии по развитию двусторонних отношений и расширению многопланового сотрудничества.
Президент также выразил благодарность руководителям государств, которые представляют послы, за поддержку членства Узбекистана в Совете ООН по правам человека.