Davlat rahbari joriy yil 31 yanvar kuni ushbu yangi oliy o‘quv yurti qurilishiga tamal toshi qo‘ygan edi. Loyiha doirasida 6 ta ko‘p qavatli imorat barpo etilishi va 4 tasi rekonstruksiya qilinishi ko‘zda tutilgan. Hozirgi birinchi bosqichda o‘quv korpusi, Neft va gaz konlari geologiyasi hamda qidiruvi instituti, Mineral resurslar instituti, Geologiya va geofizika instituti, Geologiya muzeyi binolari, kutubxona, yotoqxona bunyod etilmoqda.
Geologiya fanlari universiteti sohadagi ilmiy muassasalarni jamlagan yaxlit majmua bo‘lishi kutilmoqda. Uning tarkibiga ilgari tarqoq joylashgan 4 ta ilmiy-tadqiqot instituti kiradi. Sohadagi muassasalar bir joyda bo‘lishi mutaxassislarning yaqin hamkorlikda ishlashi, talabalarning ilmiy laboratoriyalarda amaliyot o‘tashini ta’minlaydi. Bu esa binolarga xizmat ko‘rsatish uchun ham qulay va tejamkor, deyiladi prezident matbuot xizmati xabarida.
Prezident shu yerda ilmiy-tadqiqot institutlari rahbarlari bilan suhbatlashdi.
«Ilm-fan barcha sohalarni fundamental rivojlantirish uchun asos. Avvaldan e’tibor berganimizda, geologiyaning hamma yo‘nalishlari bo‘yicha 15−20 foiz aholini ish bilan ta’minlashimiz mumkin edi. Mana endi olimlarga sharoit yaratishga harakat qilyapmiz, intellektual mulkni asrab, qo‘llab-quvvatlayapmiz. Intellektual mulk uning egasiga ham, davlatga ham manfaat keltiradi», — dedi prezident.
Shavkat Mirziyoyev universitetda yaratiladigan sharoitlar bilan qiziqib, qurilish sifatli, laboratoriyalar yuqori texnologiyali bo‘lishi kerakligini ta’kidladi.
«Zamin mustahkam bo‘lishi kerak. Biz bu universitetni kelajak uchun quryapmiz», — dedi davlat rahbari.
Shu yerda loyihaning ikkinchi bosqichi taqdimot qilindi. Bu bosqichda Davlat geologiya qo‘mitasi binosi, Geologiya axborot markazi, Geoinnovatsion texnologiyalar markazi barpo etilishi rejalashtirilgan.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился со строительством кампуса Университета геологических наук в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента, сообщила пресс-служба главы государства.
Напомним, 31 января президент заложил первый камень в фундамент строительства нового вуза. Проектом предусмотрены строительство шести и реконструкция четырех многоэтажных зданий. На первом этапе возводятся учебный корпус, здания Института геологии и разведки месторождений нефти и газа, Института минеральных ресурсов, Института геологии и геофизики, Музея геологии, а также библиотека и общежитие.
Университет геологических наук, как ожидается, заложит основу для восстановления научного потенциала отрасли и подготовки современных кадров. Он образуется на базе четырех научно-исследовательских институтов, которые располагались разрозненно. Единый комплекс обеспечит тесное сотрудничество специалистов, прохождение студентами практики в научных лабораториях, облегчит обслуживание инфраструктуры и снизит издержки, отмечает пресс-служба президента.
«Наука у нас в крови, в наших генах. Этот вуз служит одной из основ третьего Ренессанса», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства побеседовал с руководителями научно-исследовательских институтов.
«Наука — фундаментальная основа развития всех сфер, — сказал президент. — Если бы мы уделили внимание своевременно, могли бы обеспечить занятость 15−20% населения во всех направлениях геологии. Сейчас мы создаем условия для ученых, для защиты и поддержки интеллектуальной собственности. Она приносит выгоду и своему владельцу, и государству».
Шавкат Мирзиёев поинтересовался создаваемыми в университете условиями и подчеркнул, что строительство должно выполняться качественно, лаборатории должны быть технологически оснащены.
«Необходимо подойти к этому основательно, ибо мы возлагаем большие надежды на этот университет», — сказал глава государства.
Здесь же состоялась презентация второй фазы проекта. На этом этапе планируется построить здания Государственного комитета по геологии, Геологического информационного центра и Центра геоинновационных технологий.
Mike Velikanov
“.. лаборатории должны быть технологически оснащены.“ Этого мало, это не сложно. Главное — собрать и заинтересовать команду Специалистов!