Yevropa Ittifoqining qator mamlakatlari COVID-19 kasalligiga chalinish holatlari ko‘payib borayotgani sababli karantin cheklovlariga qaytishmoqda. Yevropa kasalliklarni nazorat qilish va oldini olish markazining so‘nggi ma’lumotlariga ko‘ra, YeIning uchdan ikki qismi — 28 davlatdan 19 tasi «qizil hudud»ga kiritilgan. So‘nggi ikki hafta ichida u yerda kuniga 100 ming kishiga o‘rtacha 150 dan ortiq yangi kasallanish holatlari qayd etilgan.
«Qizil hudud» tarkibiga Ispaniya, Portugaliya, Fransiya, Irlandiya, Buyuk Britaniya (shu yil oxirigacha Yevropa Ittifoqining bir qismi sifatida qaralmoqda), Belgiya, Polsha, Chexiya, Niderlandiya va boshqalar kiritilgan. Italiya, Shvetsiya, Germaniya, Boltiqbo‘yi mamlakatlari «to‘q sariq hududda».
14 kun ichida 100 ming aholiga to‘g‘ri keladigan ro‘yxatdan o‘tkazilgan yangi holatlar.
Ispaniyaning shimoliy qismida joylashgan Navarra avtonom viloyati hukumati koronavirus tarqalishini to‘xtatish uchun 22 oktyabrdan boshlab ikki hafta davomida viloyatga kirish va chiqish yo‘llarini to‘liq yopdi. Ilgari mamlakatda faqat alohida shaharlar yopilgan edi.
21 oktyabrdan boshlab Irlandiya aholisining o‘z uylaridan besh kilometr uzoqlikda harakatlanishi taqiqlanadi. Uzoqroq masofaga faqat ishlash yoki kasalxonaga borish mumkin. Boshqa uydagilar bilan uchrashish faqat ochiq havo sharoitida ruxsat etiladi.
Epidemiya holati yomonlashgani sababli Fransiyaning yirik shaharlarida, shu jumladan Parijda 17 oktyabrdan boshlab favqulodda holat joriy etildi, u soat 21:00 dan 6:00 gacha amal qiladi, deya xabar berdi Euronews. Hokimiyat buyrug‘ining bajarilishini nazorat qilish uchun qo‘shimcha ravishda 12 ming politsiyachi jalb qilindi.
Belgiya koronavirus bilan kasallanganlar soni ko‘payganligi sababli butun mamlakat bo‘ylab bar va restoranlarni bir oyga yopib, favqulodda holat joriy qilishga qaror qildi, deya xabar berdi RBK. Bundan tashqari, ish beruvchilar o‘z xodimlarining katta qismini masofadan turib ishlash tizimiga ko‘chirishini shart qilib qo‘yildi.
Chexiya hukumati o‘tgan hafta kafe, kinoteatrlarni yopish va sport tadbirlarini o‘tkazishni taqiqlashga buyruq bergan. Yangi qoidalar sport muxlislariga yoqmadi va boshqa fuqarolar bilan birgalikda Pragadagi cheklovlarga qarshi mitingga chiqdi, deb yozadi TJ. Tinch namoyishlar politsiya bilan qattiq to‘qnashuvlarga sabab bo‘ldi. Namoyishchilar politsiya kuchlariga qarshi pirotexnika, shisha va toshlar uloqtirishdi, politsiya namoyishchilarni suv purkagich, qalampirli gaz va rezina tayoqlar yordamida tarqatib yubordi.

Ряд стран Евросоюза возвращаются к карантинным ограничениям из-за роста заболеваний COVID-19. По последним данным Европейского центра по контролю и профилактике заболеваний, две трети ЕС — 19 государств из 28 — оказались в «красной зоне». За последние две недели там фиксируют в среднем более 150 новых случаев в день на 100 тысяч человек.
В «красную зону» входят Испания, Португалия, Франция, Ирландия, Великобритания (рассматривается как часть ЕС до конца этого года), Бельгия, Польша, Чехия, Нидерланды и другие. Италия, Швеция, Германия, страны Прибалтики находятся в «оранжевой зоне».
Регистрация новых случаев за 14 дней на 100 тысяч жителей. Нажмите для увеличения.
Власти Наварры, автономной области на севере Испании, с 22 октября полностью закроют въезд и выезд в регион на две недели, чтобы остановить распространение коронавируса. Ранее в стране закрывались только отдельные города.
Жителям Ирландии с 21 октября запрещено отходить от своих домов дальше, чем на пять километров. Выехать на большее расстояние можно лишь на работу или в больницу. Встречаться с представителями других домохозяйств разрешено только на открытом воздухе.
В крупных городах Франции, включая Париж, из-за ухудшения эпидемической ситуации с 17 октября введен комендантский час, он действует с 21:00 до 6:00, сообщает Euronews. За соблюдением распоряжения властей дополнительно следят 12 тысяч сотрудников полиции.
Бельгия на фоне роста числа случаев коронавируса решила на месяц закрыть бары и рестораны по всей стране и ввести комендантский час, сообщает РБК. Кроме того, работодатели должны перевести большинство сотрудников на удаленный режим.
Правительство Чехии на прошлой неделе распорядилось закрыть кафе, кинотеатры и запретили спортивные мероприятия. Новые правила не понравились спортивным болельщикам, которые вместе с другими жителями вышли на митинг против ограничений в Праге, пишет TJornal. Мирная демонстрация переросла в жесткие столкновения с полицией. Протестующие забрасывали силовиков пиротехникой, бутылками и камнями, а полиция в ответ разгоняла демонстрантов водомётом, перцовым газом и резиновыми дубинками.