«Hurmatli tabiiy gazning ulgurji iste’molchilari! Qish mavsumida tabiiy gaz bilan ta’minlash ishlari jarayoniga bog‘liq holda, viloyatga yetkazib beriladigan tabiiy gaz bosimining pasayishi kuzatilmoqda. Shu sababli, taqsimotga ko‘ra, tabiiy gaz, avvalambor, aholi va ijtimoiy ob’ektlarni uzluksiz yetkazib berishga yo‘naltirilgan», — deyiladi xabarda.
Kompaniya viloyatdagi barcha haydovchilardan xavfsizlik qoidalariga muvofiq avtomobillariga har kuni soat 06:00 dan 16:00 gacha yonilg‘i quyishlarini so‘raydi.
«Xududgaz Andijon» viloyatda 81 ta gaz quyish shaxobchasi mavjudligini ta’kidlamoqda.
Avvalroq «Gazeta.uz» O‘zbekiston byudjet tashkilotlari 2020 yilda 405,4 ming tonna ko‘mir olgani haqida xabar bergan edi, bu o‘tgan yilga nisbatan 18,3 foizga ko‘pdir. Bu gaz qazib olishning deyarli 20 foizga pasayishi fonida yuz bermoqda. Ko‘mirning katta qismi Andijon va Farg‘ona viloyatlari uchun zarur edi.
Tabiiy gaz qazib olinishining pasayishi ko‘mir ta’minotiga ehtiyojni keltirib chiqarmoqda. Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, yilning o‘tgan 9 oyi davomida gaz qazib chiqarish deyarli 20 foizga kamaydi, ya’ni 44,8 mlrddan 36 mlrd kubometrgacha. Gaz kondensati esa 35 foizga, 1,5 mln tonnadan 1 mln tonnaga, ko‘mir — 3%, ya’ni 2,7 mlndan 2,6 mln tonnagacha kamaygan.

С 27 октября подача газа на автомобильные газонаполнительные компрессорные станции (АГНКС) в Андижанской области ограничивается по времени — с 06:00 до 16:00, сообщила пресс-служба компании «Худудгаз Андижан».
«Уважаемые оптовые потребители природного газа! В связи с проведением газовых работ в процессах технологического режима подачи природного газа в зимний период наблюдается снижение давления природного газа, поставляемого в регион. По этой причине, согласно распределению, природный газ, в первую очередь, направляется на бесперебойное снабжение населения и социальных объектов», — говорится в сообщении.
Компания просит всех водителей региона заправлять свои автомобили ежедневно с 06:00 до 16:00 в соответствии с правилами безопасности.
«Худудгаз Андижан» отмечает, что в области функционирует 81 АГНКС.
Ранее «Газета.uz» сообщала, что бюджетные организации Узбекистана в 2020 году получили 405,4 тысяч тонн угля, что на 18,3% больше, чем в прошлом году. Это происходит на фоне падения производства газа почти на 20%. Больше всего угля понадобилось Андижанской и Ферганской областям.
Увеличение поставок угля происходит на фоне падения производства природного газа. Согласно данным Государственного комитета по статистике, за первые девять месяцев года производство газа снизилось почти на 20%, с 44,8 млрд до 36 млрд кубометров, газового конденсата — на 35%, с 1,5 млн до 1 млн тонн, угля — на 3%, с 2,7 млн до 2,6 млн тонн.