Belarus huquqni muhofaza qilish idoralari tartibsizliklarni tashkillashtirganlar va ularda ishtirok etganlarga nisbatan 500 dan ortiq jinoiy ish qo‘zg‘atdi, dedi Belarus Bosh prokuratura rahbari o‘rinbosari Andrey Serbun. Unga ko‘ra, ularning aksariyati Minskdagi norozilik namoyishlari bilan bog‘liq, deya xabar berdi TUT.BY portali.
Andrey Serbun, shuningdek, «har bir huquqbuzar aniqlanadi va uning harakatlariga tegishli huquqiy baho beriladi» deya ta’kidladi. Bosh prokuratura vakilining aytishicha, norozilik harakati radikallashmoqda. Uning so‘zlariga ko‘ra, noqonuniy xatti-harakatlar natijasida yetkazilgan zarar miqdori 18 ming rubldan oshgan, ularning 15 mingi allaqachon qoplangan.
Xavfsizlik kuchlarining shafqatsiz harakatlaridan jabr ko‘rgan fuqarolarning bayonotlari bo‘yicha jinoiy ishlarga kelsak, hammasi tekshiruv bosqichida, deya qayd etmoqda portal.
«Har bir murojaat Jinoyat-protsessual kodeksi talablariga muvofiq tekshiriladi. Ushbu tekshiruv jarayonida ariza beruvchining ichki ishlar idoralari xodimlarining harakatlarining noqonuniyligi to‘g‘risida bergan dalillarini o‘rganishdan tashqari, ushbu vaziyatda ariza beruvchi harakatlarining qonuniyligi ham tekshiriladi», — dedi Andrey Serbun.
«Maqsad markazni egallash edi — bunga yo‘l qo‘ymadik. Biz politsiya bo‘limlariga bordik, eng dahshatlisi, yashash joylariga bordik. Qorong‘i, odamlar qo‘rqib qolgan. Kimdir soat yettida bolalar bilan ko‘chaga chiqdi. Olomon mast, aqldan ozgan, giyohvand moddalar iste’mol qilgan, chekkan bo‘lishi odatiy holmi? Yuzlab odamlar bu yerga oshiqishardi. Politsiya nima qilishi kerak edi? Bu mening odamlar xavfsizligini ta’minlash uchun bergan buyrug‘im edi. Xonadonlarga kirishga to‘g‘ri keldi, u yerdan bu giyohvandlarni olib chiqishlari kerak edi», — dedi prezident Aleksandr Lukashenko «xalqning ultimatum» muddati tugagan kuni bo‘lib o‘tgan namoyishlar to‘g‘risida.
Dushanba kuni, «xalq ultimatumidan» keyingi birinchi kun Belarus bo‘ylab norozilik aksiyalari bo‘lib o‘tdi. Ertalab xavfsizlik xodimlari yirik korxonalarning nazorat punktlarida navbatchilik qilishdi va ish tashlashni istayotganini e’lon qilgan va ularni qo‘llab-quvvatlash uchun kelgan ishchilarni hibsga olishdi, universitetlar talabalarini tarqatib yuborishdi, birdamlik zanjiriga qo‘shilgan texnologiyalar parkidagi IT-mutaxassislarini qo‘lga olishdi va kechqurun ko‘chalar va maydonlarni namoyishchilardan tozalashdi. «Vesna» inson huquqlari markazining ma’lumotlariga ko‘ra, kun davomida 300 dan ortiq odam hibsga olingan.

Белорусские правоохранительные органы возбудили более 500 уголовных дел за организацию и участие в массовых беспорядках, сообщил замначальника управления Генпрокуратуры по надзору за исполнением законодательства Следственным комитетом Белоруссии Андрей Сербун. По его словам, большинство из них связаны с протестами в Минске, передает белорусский портала TUT.BY.
Андрей Сербун также заявил, что «каждый правонарушитель будет установлен и его действиям будет дана соответствующая правовая оценка». По словам представителя Генпрокуратуры, происходит радикализация протестных движений. Сумма ущерба от противоправных действий, по его словам, составила более 18 тысяч рублей, 15 тысяч из них уже возмещены.
Что касается уголовных дел по заявлениям граждан, которые пострадали от жестоких действий силовиков, то тут все по-прежнему на стадии проверок, отмечает портал.
«По каждому заявлению проводится проверка в соответствии с требованиями Уголовно-процессуального кодекса. В ходе данной проверки, кроме исследования доводов, приведенных заявителем о неправомерности действий сотрудников правоохранительных органов, будет проверяться правомерность действий самого заявителя в этой ситуации», — сказал Андрей Сербун.
Президент Александр Лукашенко о протестах в день истечения срока «народного ультиматума» заявил, что протестовавшим в воскресенье «нужна была картинка».
«Цель была захватить центр — не пустили. Сумерки. Пошли на отделы милиции, пошли, что самое страшное, в спальные районы. Темно, люди перепуганы. Кто-то в семь часов вышел с детишками на улицу. Это что, нормально, когда толпа пьяная, обезумевшая, проколотая наркотиками, прокуренная и пропитая, — сотни человек ринулись в эти районы. Что надо было делать милиции? Это был мой приказ, чтобы обезопасить людей. Начали вскрывать квартиры, ринулись туда, пришлось из квартир вытаскивать этих наркоманов», — сказал он.
В понедельник, первый день после «народного ультиматума» акции протеста прошли по всей Беларуси. Силовики с утра дежурили на проходных крупных предприятий и задерживали заявлявших о намерении бастовать работников и пришедших их поддержать горожан, разгоняли у вузов студентов, ловили вставших в цепи солидарности айтишников из Парка высоких технологий, вечером зачищали от протестующих улицы и площади. По данным правозащитного центра «Весна», за день были задержаны более 300 человек.