Chorshanba kuni Kun.uz ning xabar berishicha, 1 noyabrdan boshlab Toshkentdagi 54 ta yoqilg‘i quyish shaxobchalarida yangi ish tartibini joriy etishni rejalashtirmoqda va har uch kunda navbatma-navbat (hammasida bir vaqtda emas), 19:00 dan 7:00 gacha gaz yetkazib berish to‘xtatib turiladi. Ushbu chora aholi va ijtimoiy soha ob’ektlarini uzluksiz gaz bilan ta’minlashga qaratilgan, chunki odam ko‘p bo‘lgan soatlarda yoqilg‘i quyish shaxobchalarida gaz iste’mol qilishning yuqori bo‘lishi tufayli bosim kamayadi.
Energetika vazirligi matbuot xizmatining «Gazeta.uz» ga ma’lum qilishicha, bunday tartib 12 noyabrgacha rejalashtirilgan edi, ammo nima uchun o‘zgartirish kiritishga qaror qilindi. Yaqin kunlarda butun mamlakat uchun yangi jadval ishlab chiqilib, ommaga taqdim etiladi.
Eslatib o‘tamiz, 27 oktyabrdan boshlab Andijon viloyatidagi gaz quyish shaxobchalarida gaz yetkazib berish vaqti allaqachon cheklangan — soat 6:00 dan 16:00 gacha.
Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, yilning o‘tgan 9 oyi davomida gaz qazib chiqarish deyarli 20 foizga kamaydi, ya’ni 44,8 mlrddan 36 mlrd kubometrgacha. Gaz kondensati esa 35 foizga, 1,5 mln tonnadan 1 mln tonnaga, ko‘mir — 3%, ya’ni 2,7 mlndan 2,6 mln tonnagacha kamaygan.
Shu bilan birga, yil boshidan buyon byudjet sohalari ehtiyojlari uchun 405 ming 400 tonna ko‘mir yetkazib berilgan, bu o‘tgan yilga nisbatan 18,3 foizga ko‘pdir.
«Hududgazta’minot» korxonasi vakili Abdusattor Qayumov avvalroq yangi qurilayotgan ko‘p qavatli uylarda markazlashtirilgan isitish tizimi o‘rniga mahalliy isitish tizimi o‘rnatilayotgani va buning ko‘p gaz sarflanayotganishiga olib kelib, gaz eksportining kamayishi ichki bozorga gaz yetkazib berishni ko‘paytirishga yordam bermayotgani haqida xabar bergan edi.

Министерство энергетики Узбекистана планирует ввести временные ограничения в графике подачи газа на автомобильные газонаполнительные компрессорные станции (АГНКС) Ташкента и других областей, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Минэнерго.
В среду Kun.uz сообщил, что с 1 ноября в Ташкенте планируется ввести новый график работы в 54 газовых заправках и поочередно (не на всех сразу), раз в три дня приостанавливать подачу газа с 19:00 до 7:00. Такая мера направлена на бесперебойное снабжение населения и социальных объектов, поскольку снижается давление из-за потребления газа на заправках в пиковое время.
Как уточнили «Газете.uz» в пресс-службе Минэнерго, такой порядок планировалось ввести до 12 ноября, но зачем было решено внести изменения. В ближайшее время будет разработан новый график для всей страны и представлен общественности.
Напомним, что с 27 октября подачу газа на АГНКС в Андижанской области уже ограничили по времени — с 6:00 до 16:00.
По данным Государственного комитета по статистике, за первые девять месяцев года производство газа снизилось почти на 20%, с 44,8 млрд до 36 млрд кубометров, газового конденсата — на 35%, с 1,5 млн до 1 млн тонн, угля — на 3%, с 2,7 млн до 2,6 млн тонн.
При этом с начала года бюджетные организации получили 405,4 тысяч тонн угля, что на 18,3% больше, чем в прошлом году.
Представитель предприятия «Худудгазтаъминот» Абдусаттор Каюмов ранее сообщал, что снижение экспорта газа не помогло увеличить поставки газа на внутренний рынок, поскольку потребление газа растет из-за строящихся многоэтажных домов, где проводится не централизованное отопление, а локальное.