AQSH Savdo vakolatxonasi (USTR) O‘zbekistonda ishchilar huquqlarini ta’minlash bo‘yicha Umumlashtirilgan imtiyozlar tizimi (GSP) mezonlariga amal qilinishi bo‘yicha tekshiruvlarni yakunladi. Dastur doirasida mamlakatning savdo imtiyozlari o‘zgarishsiz qoldi, deyiladi USTR axborotida. Tinglovlar 2008 yildan — Xalqaro ishchilar huquqlari forumi (ILRF) mamlakatning GSP dagi maqomini ko‘rib chiqish uchun murojaat yuborganidan buyon davom etayotgan edi.
AQSHning Umumlashtirilgan imtiyozlar tizimi (GSP — Generalized System of Preferences) 1974 yilda paydo bo‘lgan va rivojlanayotgan mamlakatlar iqtisodiyotini rivojlantirish uchun bir qator tovarlarga savdo imtiyozlarini taklif etadi. Dastur 119 davlat va benefitsiar hududlardan 3,5 ming xil tovarlarni AQSHga bojsiz olib kirish huquqini beradi. Ushbu imtiyozlardan foydalanish uchun benefitsiar mamlakatlar 15 ta tanlov mezonlariga javob berishi kerak, ular orasida xalqaro miqyosda tan olingan ishchilar huquqlarini muhofaza qilish, intellektual mulk huquqlarining samarali amalga oshirilishi va o‘z bozorlariga teng va adolatli kira olish imkoniyatini yaratish kabi mezonlar ham bor. O‘zbekistonga GSP benefitsiari maqomi 1994 yil avgust oyida berilgan.
«Xalqaro Mehnat Tashkilotining monitoring dasturi tomonidan paxta terimida bolalar mehnatidan tizimli foydalanilishi aniqlanmadi va ketma-ket beshinchi yil davomida kattalar mehnatidan majburiy foydalanishning pasayishi kuzatilmoqda. Hukumat katta yoshdagilarni majburiy mehnatga jalb etish bo‘yicha jinoiy javobgarlikni joriy qildi va paxta yetishtirish uchun kvotalarni olib tashladi. Shuningdek, hukumat paxta terimchilarining ish haqini sezilarli darajada oshirdi va shu bilan ko‘ngillilar sonini sezilarli darajada oshirdi», — deya izoh berdi USTR.
Hisobotda aytilishicha, AQSH «O‘zbekistonda paxta terimida majburiy mehnatga barham berish yo‘lida yangi yutuqlarga erishish» uchun O‘zbekiston bilan ishlashni davom ettiradi.
Bir yil oldin AQSH Savdo vakolatxonasi GSP ga rioya qilish doirasida O‘zbekistondagi intellektual mulkni muhofaza qilish bo‘yicha tinglovlarni tugatgan edi.

Торговое представительство США (USTR) завершило проверку соответствия Узбекистана критериям Всеобщей системы преференций (ВСП) по обеспечению прав трудящихся. Торговые льготы страны в рамках программы остались неизменными, говорится в пресс-релизе USTR. Слушания продолжались с 2008 года, петицию на пересмотр статуса страны в ВСП подавал Международный форум за права трудящихся (ILRF).
Всеобщая система преференций (GSP — Generalized System of Preferences) США появилась в 1974 году и предлагает торговые льготы на ряд товаров развивающимся странам для развития их экономик. Программа разрешает беспошлинный ввоз в США 3500 товаров из 119 стран и территорий-бенефициаров. Чтобы сохранить право на эти преимущества, страны-бенефициары должны соответствовать 15 критериям отбора, включая принятие мер по обеспечению международно признанных прав трудящихся, эффективной защиты прав интеллектуальной собственности и равноправного и справедливого доступа к своим рынкам. Узбекистану был предоставлен статус бенефициара ВСП в августе 1994 года.
«Программа мониторинга МОТ не выявила систематического использования детского труда при сборе хлопка, а также продолжающееся сокращение использования принудительного труда взрослых пятый год подряд. Правительство ввело уголовную ответственность за использование принудительного труда взрослых и отменило квоты на производство хлопка. Правительство также значительно повысило размер оплаты труда сборщиков хлопка, тем самым значительно увеличив количество добровольцев», — объяснили свое решение в USTR.
США продолжат взаимодействовать с Узбекистаном для «дальнейшего прогресса в искоренении принудительного труда при сборе урожая хлопка в Узбекистане», подчеркивается в сообщении.
Год назад Торговое представительство США закрыло слушания по вопросу защиты интеллектуальной собственности в Узбекистане в рамках соблюдения условий ВСП.