Virgin Hyperloop kompaniyasi transportning yangi turi — vakuumli poyezd kapsulasi prototipining birinchi yo‘lovchi sinovlarini muvaffaqiyatli o‘tkazdi, deb xabar berdi RIA Novosti.
Kapsulaning birinchi yo‘lovchilari kompaniyasi asoschilaridan biri Josh Gigel va yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish sifati bo‘yicha direktor Sara Luchian bo‘lishdi. Sinovlar 8 noyabr, yakshanba kuni 500 metrli tunnel qurilgan Nevadadagi DevLoop sinov maydonida bo‘lib o‘tdi.
Sinovlar uchun ikki kishilik maxsus XP-2 kapsulasi qurilgan edi. Seriyali tashuvchi transport ancha kattaroq bo‘lishi va 28 kishini sig‘dira olishi ma’lum. Kichraytirilgan prototip ushbu turdagi sayohatlarning xavfsizligini namoyish etishga qaratilgan edi, deya ma’lum qildi Virgin Hyperloop.
Tunnel orqali o‘tish paytida kapsula tezligi 48 m/s gacha ko‘tarildi. Kompaniya vakilining ta’kidlashicha, sinovlar «astronavtlarga o‘xshamaslik» uchun oddiy kiyimlarni kiyishgan.
Hyperloop g‘oyasi 2012 yilda muhandis, tadbirkor va investor Ilon Mask tomonidan taqdim etilgan. Yangi transport vositasi samolyotdan ikki baravar tez va tezyurar poyezddan uch-to‘rt baravar tezroq bo‘lishi kutilmoqda. Hyperloop One dan tashqari Hyperloop Transportation Technologies ham ushbu sohadagi ishlanmalar bilan shug‘ullanmoqda.

Компания Virgin Hyperloop успешно провела первые пассажирские испытания прототипа нового вида транспорта — капсулы вакуумного поезда, сообщило РИА Новости.
Первыми пассажирами капсулы стали сооснователь компании Джош Гигель и директор по качеству обслуживания пассажиров Сара Лучьян. Испытания состоялись в воскресенье, 8 ноября, на полигоне DevLoop в штате Невада, где был сооружен 500-метровый туннель.
Специально для испытаний была построена двухместная капсула XP-2. Известно, что серийный носитель будет намного больше и сможет вмещать до 28 человек. Уменьшенный прототип был призван продемонстрировать безопасность такого вида путешествий, сообщила Virgin Hyperloop.
Во время проезда по туннелю капсула развила скорость 48 м/с. Представитель компании отметил, что испытатели были в своей повседневной одежде, чтобы «не походить на астронавтов». Сайт Inverse сообщает о планах строительства 10-километрового туннеля в штате Западная Виргиния для демонстрации поезда федеральным регуляторам.
Идею Hyperloop («Гиперпетля») представил в 2012 году инженер, предприниматель и инвестор Илон Маск. Планируется, что новое транспортное средство будет вдвое быстрее самолета и в три-четыре раза быстрее скоростного поезда. Кроме компании Hyperloop One, разработками в этой области занимается также Hyperloop Transportation Technologies.