Suhbatda mamlakatlar o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni, avvalo, savdo, sanoat kooperatsiyasi, qishloq xo‘jaligi, transport, hududlararo va gumanitar almashinuv sohalarida, boshqa ustuvor yo‘nalishlarda kengaytirishga xizmat qiladigan qo‘shma loyiha va dasturlarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Davlat rahbarlari, shuningdek, koronavirus infeksiyasi tarqalishining oqibatlariga qarshi kurashishda yaqin muvofiqlashtirish va yordamni davom ettirish muhimligini ta’kidlashdi. Sadir Japarov O‘zbekistonning Qirg‘iziston uchun qiyin bo‘lgan davrda dori-darmon, shaxsiy himoya vositalari, tibbiyot anjoblari va oziq-ovqat yetkazib berish shaklida insonparvarlik yordamini ko‘rsatganligini ta’kidladi.
Shavkat Mirziyoyev «O‘zbekiston qardosh Qirg‘iziston xalqining tinch va barqaror taraqqiyot, farovonlik va ravnaq sari intilishini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashini» yana bir bor tasdiqladi.
14 noyabr kuni Sadir Japarov Qirg‘iziston prezidenti lavozimiga o‘z nomzodini ko‘rsatish uchun hujjatlar to‘plamini Saylov va referendumlarni o‘tkazish bo‘yicha Markaziy komissiyaga taqdim etdi. Muddatidan oldin o‘tkazilishi rejalashtirilayotgan prezident saylovlari 2021 yil 10 yanvarga belgilangan.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq O‘zbekiston va Qozog‘iston Qirg‘izistonga iqtisodiy va gumanitar yordam ko‘rsatishi ma’lum bo‘lgan edi.

14 ноября состоялся телефонный разговор президента Узбекистана Шавката Мирзиёева с исполняющим обязанности президента Кыргызстана Садыром Жапаровым, сообщила пресс-служба главы государства.
В ходе беседы была отмечена необходимость активизации деятельности Межправительственной комиссии по делимитации и демаркации государственной границы, а также Совместной комиссии по двустороннему сотрудничеству и Совета руководителей приграничных регионов, говорится в сообщении.
Главы государств также подчеркнули важность продолжения тесной координации и содействия в вопросах противодействия последствиям распространения коронавирусной инфекции. Садыр Жапаров отметил, что узбекская сторона в сложный для Кыргызстана период передала гуманитарную помощь в виде медикаментов, средств индивидуальной защиты, медицинского оборудования и продовольствия.
Кроме этого, Шавкат Мирзиёев вновь подтвердил, что «Узбекистан всесторонне поддерживает братский народ Кыргызстана в его стремлении к мирному и стабильному развитию, благополучию и процветанию».
Садыр Жапаров 14 ноября представил в Центральную комиссию по выборам и проведению референдумов пакет документов для выдвижения своей кандидатуры на должность президента Кыргызстана. Досрочные выборы президента страны назначены на 10 января 2021 года.
Напомним, ранее стало известно, что Узбекистан и Казахстан окажут экономическую и гуманитарную помощь Кыргызстану.