Hindiston janubidagi Andhra-Pradesh shtatida noma’lum kasallikning sababi qo‘rg‘oshin va nikeldan zaharlanish bo‘lishi mumkin, ularning izlari suv va sutda uchraydi, deb xabar bermoqda RIA Novosti shtat bosh vaziri idorasiga tayanib.
O‘tgan yakshanba kuni Eluru shahri va uning atrofida kasallik avj oldi. Kasallikning alomatlariga uch-besh minut davomida epilepsiya belgilari, bir necha daqiqa davomida xotirani yo‘qotish, to‘satdan hushidan ketish, bosh va bel og‘rig‘i kiradi.
Ushbu kasallikdan jami 505 kishi jabr ko‘rdi, 370 dan ortig‘i sog‘aydi va yana 120 kishi kasalxonalarda qolmoqda.
«Noma’lum kasallikni nima qo‘zg‘atganligi to‘g‘risida to‘liq ma’lumot markaziy bo‘limlar hisobotlarini topshirgandan keyingina ma’lum bo‘ladi. Avvalo, yuqtirishning sababi qo‘rg‘oshin ekanligi aniqlandi», — dedi Sog‘liqni saqlash bo‘yicha shtat rahbarining o‘rinbosari Alla Kali Krishna Shrinivas.
Hisobotda ta’kidlanishicha, bu dastlabki ma’lumotlar va qo‘shimcha tadqiqotlar natijalarini kutish kerak.
The Times of India nashrining yozishicha, tadqiqotlar Hindiston kimyoviy texnologiyalari instituti va boshqa institutlar mutaxassislari tomonidan olib borilmoqda va uning natijalari yaqin kelajakda e’lon qilinadi. Nashr ma’lumotlariga ko‘ra, ba’zi bemorlar suvning rangi va ta’mida o‘zgarishlarni sezganliklarini aytishgan.

Причиной неизвестной болезни в южном индийском штате Андхра-Прадеш может быть отравление свинцом и никелем, следы которых найдены в воде и молоке, сообщило РИА Новости со ссылкой на канцелярию главного министра штата.
Вспышка заболевания в городе Элуру и его окрестностях началась в минувшее воскресенье. Среди симптомов болезни — приступы эпилепсии в течение трех-пяти минут, потеря памяти на несколько минут, внезапные обмороки, головная боль и боль в спине. Всего пострадали 505 человек, более 370 выздоровели, ещё 120 остаются в больницах.
«Полная информация о том, что спровоцировало загадочную болезнь, станет известна только после того, как центральные ведомства представят свои отчёты. В первую очередь было установлено, что причиной вспышки является свинец», — отметил замглавы штата по вопросам здравоохранения Алла Кали Кришна Шринивас.
В отчёте отмечается, что это предварительные данные и необходимо дождаться результатов дополнительных исследований.
Как уточняет The Times of India, исследования проводят эксперты Индийского Института химической технологии и других институтов, его результаты ожидаются в ближайшее время. По данным издания, некоторые пациенты рассказали, что заметили изменения в цвете и вкусе воды.