Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tgan videoselektor yig‘ilishida qishga tayyorgarlikda yo‘l qo‘yilgan kamchiliklarni hal etish masalalari tanqidiy tahlil qilindi. “Gazeta.uz” muxbirining xabar berishicha, yig‘ilishida joylarda is gazidan zaharlanish va chaqnash holatlari ham uchrayotgani ta’kidlangan.
Shu kunga qadar bunday holatlar oqibatida 106 nafar fuqaro vafot etgan, 190 nafari zaharlangan va kuyish tan jarohati olgan.
Jumladan, davlat rahbari bugun Yangiyo‘l tumanida 3 nafar fuqaro is gazidan olamdan o‘tganini ta’kidladi.
Shavkat Mirziyoyev bosh vazir Abdulla Aripovga FVVning Yong‘in xavfsizligi boshqarmasi faoliyatini tanqidiy ko‘rib chiqish, uni tubdan isloh qilish va yangi tizim yaratish bo‘yicha takliflar berishga oid topshiriq berdi.
11-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan Oliy Majlis Senati Kengashida senator Qutbiddin Burxonov 2020-yilning o‘tgan davrida is gazidan zaharlanish va gaz chaqnashi oqibatida 80 nafar fuqaro vafot etganligini ta’kidlagan edi.

С начала года в Узбекистане произошло 56 случаев отравления газом и 106 случаев взрывов газа, в результате которых скончались 106 человек, 190 отравились газом и получили телесные повреждения. Об этом сообщил президент Шавкат Мирзиёев на совещании в среду, передает корреспондент «Газеты.uz».
Глава государства также отметил сегодняшнюю смерть трех граждан в Янгиюльском районе Ташкентской области от отравления газом.
Шавкат Мирзиёев поручил премьер-министру Абдулле Арипова критически рассмотреть деятельность Управления пожарной безопасности МЧС и дать предложения по его коренной реформе и созданию новой системы.
«Необходимо принять меры по предотвращению пожаров в социальных объектах, особенно в детских домах, школах, дошкольных и медицинских учреждениях, а также дальнейшему усилению их подготовки», — сказал он.
Отметим, что в числе задач Управления пожарной безопасности МЧС — предупреждение отравлений угарным газом, вспышек газа и воздушных примесей, пожаров и других происшествий.