Qo‘qonda 10 dan ortiq xotin-qizlar uylarida gaz va elektr energiya yo‘qligi sabab shahar hokimiyati oldidagi yo‘lni to‘sishdi. Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan video тасвирda mutasaddilarga murojaat qilinsa-da, ular eshitmayotgani ta’kidlangan.
“Hokimiyat atrofida yashovchi ayollar hokimiyat binosi oldidagi yo‘lni to‘sayapti. Chunki uylarida gaz, svet yo‘q. Mutasaddi xodimlarni bir necha marotaba chaqirdik, lekin ular bizni eshitishni istamadi. Gaz, svet yo‘qligidan to‘yib ketdik, haqiqatdan ham”, — deydi video tasvirga olgan ayol.
Ayollar yo‘lni bo‘shatishni so‘ragan haydovchilarga qarata, “urib ketishingiz mumkin bemalol, to‘yib ketganmiz, baribir uy sovuq”, deydi. Tasvir so‘nggida YPX xizmati avtomashinasi yaqinlashayotgani aks etgan.
Eslatib o‘tamiz, bunga qadar Buxoro viloyati aholisi gaz ta’minoti bilan bog‘liq muammolar tufayli yo‘lni to‘sib qo‘ygan edi. Qorako‘l tumanida esa gaz va elektr ta’minotidagi uzilishlardan norozi bo‘lgan xalq namoyish tashkil etgan. Surxondaryoda elektr ta’minotidagi uzilishdan norozi aholi ko‘chada balon yoqqan edi.

28 декабря в социальных сетях распространилась видеозапись, на которой видно, как жительницы Коканда перекрыли ведущую в хокимият города дорогу. Автор видеоролика заявила, что женщины протестуют из-за отключений газа и электричества.
«Женщины, живущие рядом с хокимиятом, перекрывают дорогу перед зданием хокимията. Потому что у них дома нет ни газа, ни света. Несколько раз позвали уполномоченных сотрудников, но они не захотели слушать нас. Мы сыты по горло отсутствием газа и света», — говорит снимающая происходящее женщина.
В момент, когда автомобили пытаются проехать, та же жительница города заявляет: «Можете задавить, пожалуйста. Мы уже сыты по горло, всё равно дома холодно».
В конце видео видно, как месту события подъезжает автомобиль правоохранительных органов.
В хокимиятах Коканда и Ферганской области пока никак не прокомментировали данную ситуацию.
Ранее сообщалось, что в Сурхандарьинской области жители Музрабадского района перекрыли дорогу и подожгли шины из-за прекращения подачи электричества, вызванного поломкой трансформатора.