Namangan viloyatining Davlatobod tumanidagi Shimoliy Farg‘ona kanali ustida qurilayotgan ko‘prik 8 yanvar kuni soat 11:00 atrofida qulab tushgan. Ushbu holat yuzasidan Namangan viloyati hokimligi rasmiy munosabat bildirdi.
Ma’lum qilinishicha, uzunligi 37 metr, eni 3 metr bo‘lgan va piyodalar qatnovi uchun mo‘ljallangan ko‘prik mahalliy tadbirkor tomonidan «O‘n bir Ahmad» ziyoratgohiga keluvchilar uchun qulaylik yaratish maqsadida qurilgan. Buning uchun davlat byudjetidan mablag‘ sarflanmaganligi, tadbirkor Ma’rufxon Hojixonov shaxsiy mablag‘i hisobiga qurganligi aytilmoqda.
«Dadamning vasiyatlariga ko‘ra „O‘n bir Ahmad“ ziyoratgohiga keladiganlar qiynalmasligi uchun shu ishga qo‘l urgandim. Ko‘prik tayyor bo‘lganidan keyin shu atrofdagi avtoturargohda bir hafta 5 tonnadan oshiq yuk qo‘yilgan holatda turdi, qilt etmadi. Keyin joyida sinab ko‘rdik. Havo harorati pasayib, kanaldagi suv oqimi ko‘paygani sababli hali ishimiz oxiriga yetmagan edi», — deydi tadbirkor.
Foto: Namangan viloyati hokimligi matbuot xizmati
«Ko‘prik qurilishi dasturlarga kiritilmagan, byudjet mablag‘i ham sarflanmagan. Tadbirkor Ma’rufxon Hojixonovning tashabbusi va shaxsiy mablag‘i hisobidan qurilayotgan, hali yakuniga yetmagan edi», — deya ma’lum qildi «Namangan ko‘priklardan foydalanish» unitar korxonasi rahbari Sanjarbek Shodmonov.

В социальных сетях распространились фотографии обвалившегося моста через Северо-Ферганский канал у мавзолея «Ун бир Ахмад» в Наманганской области. Данную информацию прокомментировали в хокимияте региона. Администрация заявила, что строительство объекта еще не было завершено.
Обвал моста произошел 8 января примерно в 11:00, жертв и пострадавших нет. В администрации региона также уточнили, что мост строился на средства местного предпринимателя.
«Строительство моста не включено в программы, бюджетные средства не расходовались. Он строился по инициативе и на собственные деньги предпринимателя Маъруфхона Хожихонова, работы еще не были завершены», — сообщил директор госпредприятия «Эксплуатация мостов Намангана» Санжарбек Шодмонов.
В свою очередь, Маъруфхон Хожихонов подтвердил, что из-за понижения температуры воздуха и увеличения скорости течения воды строительство еще не было завершено.
В октябре прошлого года сообщалось, что рядом с мавзолеем «Ун бир Ахмад» будет построена мечеть с главным молитвенным залом на 4500 человек и общей вместимостью 15 тысяч человек, а также мост, соединяющий культовое место и мавзолей.
В хокимияте Наманганской области 3 января сообщали, что исполняющий обязанности главы региона Шавкат Абдураззаков ознакомился с ходом строительства объектов вокруг мавзолея, в частности, моста шириной 3 м и длиной 37 м.