Moliya vazirligining xabar berishicha, 2020 yilda byudjet mablag‘larning maqsadli foydalanishi yuzasidan 4729 ta nazorat tadbirlarida 246 mlrd so‘mlik byudjet kamomadi va asossiz xarajatlar aniqlanib, bu miqdorning 168,8 mlrd so‘mi byudjetga qaytarilgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, bu ko‘rsatkich 2019 yilgiga (142,6 mlrd so‘m) qaraganda 1,7 barobarga oshgan.
Yil davomida byudjet bilan bog‘liq eng ko‘p qonunbuzilish holatlari kuzatilgan vazirliklar va idoralar:
- Xalq ta’limi vazirligi — 96,6 mlrd so‘m miqdorda;
- Sog‘liqni saqlash vazirligi — 40 mlrd co‘m;
- «O‘zbekkino» milliy agentligida — 17,9 mlrd so‘m;
- Maktabgacha ta’lim vazirligi — 16,7 mlrd so‘m;
- Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi — 9,4 mlrd so‘m.
Shuningdek, Madaniyat (6,8 mlrd so‘m), Suv xo‘jaligi (5,6 mlrd so‘m), Oliy va o‘rta maxsus ta’limi (5 mlrd so‘m), Jismoniy tarbiya va sport (4,1 mlrd so‘m), Qishloq xo‘jaligi (3,1 mlrd so‘m) vazirliklari va ular tizimidagi byudjet tashkilotlarida ham yirik miqdorda moliyaviy qonunbuzilish holatlari aniqlangan.
Bundan tashqari, hokimiyatlar (3,5 mlrd so‘m), hokimliklarning obodonlashtirish boshqarmalari (7,8 mlrd so‘m), hokimiyatlar huzuridagi «Yagona buyurtmachi xizmati» injiniring kompaniyalari (8,4 mlrd so‘m)da o‘tkazilgan nazorat tadbirlarida ham moliyaviy qonunbuzilish holatlariga yo‘l qo‘yilganligi aniqlangan.
Hisobot davrida vazirlik va idoralar bo‘yicha qonunbuzilish holatlari va boshqa xato-kamchiliklar dinamikasi
Mahalliy byudjetlar mablag‘larini maqsadli sarflanishi yuzasidan o‘tkazilgan nazorat tadbirlarida jami 175,3 mlrd so‘m miqdorida qonunbuzilish va boshqa xato-kamchiliklar holatlari aniqlangan:
- Qashqadaryo viloyati — 26,1 mlrd so‘m;
- Andijon viloyati — 19,8 mlrd so‘m;
- Surxondaryo viloyati — 16,5 mlrd so‘m;
- Farg‘ona viloyati — 14,4 mlrd so‘m;
- Toshkent shahrida — 13,8 mlrd so‘m;
- Toshkent viloyati — 13,2 mlrd so‘m;
- Jizzax viloyati — 13 mlrd so‘m;
- Samarqand viloyati — 13 mlrd so‘m;
- Sirdaryo viloyati — 12,9 mlrd so‘m;
- Namangan viloyati — 12 mlrd so‘m;
- Qoraqalpog‘iston Respublikasida — 8,1 mlrd so‘m;
- Xorazm viloyati — 6 mlrd so‘m;
- Buxoro viloyati — 3,6 mlrd so‘m;
- Navoiy viloyati — 2,4 mlrd so‘m miqdorda.
Ta’kidlanishicha, 2020 yilda byudjet muassasalarida o‘tkazilgan nazorat tadbirlarida 54,5 mlrd so‘m miqdorida naqd pul mablag‘larini o‘zlashtirish (bankdan olingan naqd pulni tashkilot g‘aznasiga kirim qilinmasligi, ishlamagan shaxslarga ish haqi hisoblanib, to‘lanishi va boshqalar) holatlari aniqlangan bo‘lib, ushbu qonun buzilishi holatlari o‘tgan yil (2019 yilda — 7,2 mlrd so‘m) ga nisbatan 7,5 martaga ko‘paygan.
Byudjet qonunchiligini buzganligi uchun byudjetdan mablag‘ oluvchi tashkilotlarning 48 nafar rahbar va boshqa mansabdor shaxslariga o‘rnatilgan tartibda jarimalar qo‘llanildi. Shuningdek, 3 033 ta nazorat tadbirlarida aniqlangan 239,5 mlrd so‘mlik qonunbuzilish holatlari qonuniy choralar ko‘rish uchun huquqni muhofaza qiluvchi organlarga yuborildi.

Департамент государственного финансового контроля Министерства финансов Узбекистана в 2020 году провёл 4729 контрольные проверки, сообщила пресс-служба Минфина.
Проверки выявили нарушения бюджетной дисциплины, недочёт денежных средств и инвентаря, а также необоснованные расходы на сумму 246 млрд сумов. Из них в бюджет возвращено 168,8 млрд сумов.
Наибольшее число нарушений бюджетной дисциплины выявлено в системе народного образования (96,6 млрд сумов), здравоохранения (40 млрд сумов) и дошкольного образования (16,7 млрд сумов).
В системе Министерства жилищно-коммунального обслуживания нарушения составили 9,4 млрд сумов. Финансовые правонарушения в большом объёме выявлены также в системе министерств культуры — 6,8 млрд сумов, водного хозяйства — 5,6 млрд сумов, высшего и средне-специального образования — 5 млрд сумов, физической культуры и спорта — 4,1 млрд сумов, сельского хозяйства — 3,1 млрд сумов.
Нажмите для увеличения. Фото: Минфин.
В национальном агентстве «Узбеккино» выявлены финансовые нарушения на 17,9 млрд сумов.
Кроме того, случаи нарушения бюджетной дисциплины выявлены в хокимиятах — 3,5 млрд сумов, управлениях хокимиятов по благоустройству — 7,8 млрд сумов, инжиниринговых компаниях «Служба единого заказчика» при хокимиятах — 8,4 млрд. сумов.
В разрезе регионов нарушения обнаружены при использовании местных бюджетов в Кашкадарьинской (26,1 млрд сумов), Андижанской (19,8 млрд сумов), Сурхандарьинской (16,5 млрд сумов), Ферганской (14,4 млрд сумов), Ташкентской (13,2 млрд сумов), Джизакской (13 млрд сумов), Самаркандской (13 млрд сумов), Сырдарьинской (12,9 млрд сумов), Наманганской (12 млрд сумов), Хорезмской (6 млрд сумов), Бухарской (3,6 млрд сумов), Навоийской (2,4 млрд сумов) областях, в Ташкенте (13,8 млрд сумов) и Каракалпакстане (8,1 млрд сумов).
За нарушение бюджетного законодательства на 48 руководителей и других должностных лиц наложены штрафы. Материалы по нарушениям на 239,5 млрд сумов направлены в правоохранительные органы.