UzReport TV sentyabr oyida ko‘rsatuvni suratga olish vaqtida kanal tasvirchisiga hujum bo‘lganligini va kamera sindirilganligini ma’lum qildi. Sud qarorida ushbu faktlar qayd etilmaganligi aytilmoqda.
Ma’lumotga ko‘ra, 2020 yil 13 sentyabr kuni Chilonzor tumani Muqimiy ko‘chasida YTH sodir bo‘ladi. Uzreport TV ijodkorlari Davlat yo‘l harakati xavfsizligi xodimi Qahramon Xudayberganov boshchiligida voqea joyiga kelib, ko‘rsatuv uchun tasvirga olishni boshlaydi.
Shunda, YTHga to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqasi bo‘lmagan bir necha fuqaro ularga to‘sqinlik qiladi.
Uzreport TV tasvirchisi Fayoz Baxtiyorov voqea joyini tasvirga olayotganida, Chilonzor tumanida istiqomat qiluvchi ikki nafar shaxs uning oldiga kelib, qo‘pol gaplar bilan tahdid qilishadi va o‘z hatti-harakatlari bilan kamerani sindirishganini aytadi. Holat yuzasidan ushbu fuqarolarga qonuniy chora ko‘rilishni so‘rab tasvirchi ichki ishlar organlariga ariza taqdim etgan.
Kanal tomonidan tarqatilgan videolavhada yo‘l harakati xavfsizligi xodimi uchastka noziri Humoyun Tursunovdan ish bo‘yicha Ayubxonni (tasvirchiga hujum qilgan shaxslardan biri — tahr.) jalb qilasizmi deb so‘raganida, uchastka noziri «Hozir Ayubxonni topishga harakat qilaman. Ko‘rdingizku, tanishi bolnitsaga ketdi. Ko‘rsatmasini olaman. U fuqaro qochib ketmaydi, ertaga topib beraman u fuqaroni. Kameraga yetkazgan shikastiga ertaga qonuniy javob beradi», deydi.
Uchastka noziri u odamni tanishini ta’kidlab, «Ertaga shu inson kelsin, man uni chaqirtiraman. Vozmestit qiladi uerbni», deb aytadi.
23 sentyabr kuni Chilonzor tumani ma’muriy sudining ushbu ish yuzasidan qarori chiqadi. Sud qaroriga ko‘ra, qonunbuzarlar jarima to‘lashgan.
Tasvirchi Fayoz Baxtiyorov sud hukmidan norozi ekanligini ta’kidlaydi: «Sud hukmidan noroziman. Chunki u yerda mani ko‘chada ketayotganimda ikkita fuqaro manga tashlanganligi, man bilan ko‘cha bezoriligi jangi bo‘lganligi haqida yozilgan. Lekin man undan qoniqmayman. Chunki, arizamda yozganimdek, xizmat vazifamni bajarayotgan joyimda menga tahdid qilishib, kameramni sindirishgan».
Voqea joyida bo‘lgan ichki ishlar uchastka nozirining keyinchalik sudga taqdim etgan bayonnoma, ariza va bildirgilarida ishning bayoni butunlay boshqacha ko‘rinishda bo‘lganligi aytilmoqda.
Uzreport TV kanali yuristi Mirzoxid G‘aniyev ham sud qarorida voqea umuman boshqacha bayon etilganligini ta’kidlaydi. «Qarorning bayon qismida fuqarolar Chilonzor tumanining hududida bir-birlari bilan urushib, jamoat tartibini buzishganligi aniqlangan deyilgan».
Bundan tashqari, sud qarorida kanalning kamerasi sindirilib, moddiy zarar yetkazilganligi, shuningdek ichki ishlar xodimlarining qonuniy talablari bajarilmaganligi holati yoritilmagan.
Kanal mutasaddilari ushbu qaror yuzasidan kassatsiya tartibida shikoyat qilishini ma’lum qilgan.
Milliy mass-mediani qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamoat fondi Vasiylik kengashi raisi Komil Allamjonov ushbu holatga munosabat bildirib, «huquq tartibot organlari xodimlari to‘g‘ri va adolatli baho berishi, aybdorlar esa qonunda belgilangan jazoga tortilishi shart"ligini ta’kidladi.
«Biz xuquqiy davlatda yashaymiz. Qonun ustuvorligiga erishish o‘z qo‘limizda. Ushbu xolatni oxirigacha kuzatib boramiz», — dedi u.

UzReport TV выпустил репортаж, в котором сообщил, что оператор телеканала Фаёз Бахтиёров подвергся нападению двух мужчин во время съёмки одного из выпусков передачи No comment прошлой осенью.
Инцидент произошёл 13 сентября 2020 года, когда съёмочная группа телеканала вместе с инспектором ГУБДД Кахрамоном Худайбергеновым снимала место дорожно-транспортного происшествия по улице Мукими Чиланзарского района Ташкента. Двое агрессивно настроенных мужчин, не имеющих прямого отношения к аварии, подошли к оператору, стали оскорблять и угрожать ему, мешая съёмке, и разбили видеокамеру.
Фаёз Бахтиёров обратился в органы внутренних дел с просьбой возбудить иск против мужчин. 23 сентября Чиланзарский районный административный суд вынес решение по этому делу, из которого следует, что нарушители оплатили штраф. Как уточнили «Газете.uz» в UzReport TV, телеканал получил копию решения суда в конце ноября, после чего обжаловал его в кассационном порядке. Официального ответа пока нет.
«В деле говорится, что, когда я шёл по улице, двое граждан напали на меня, драка описана как уличное хулиганство. Но меня это не устраивает. Потому что в своём заявлении я писал, что мне угрожали во время выполнения служебных обязанностей, разбили камеру», — рассказал работник телеканала.
Изложение дела полностью отличалось от заявления, протокола и рапорта, предоставленных суду инспектором профилактики правонарушений Хумоюном Турсуновым, который находился на месте происшествия, говорится в репортаже.
Как утверждает UzReportTV, в день инцидента сотрудник ГУБДД, указывая на сломанную камеру, спросил инспектора, будет ли тот применять какие-либо законные меры. После этого он попросил участкового вызвать нарушителя на место происшествия. Инспектор ответил, что «знаком с ним и постарается его найти на следующий день». Он также заверил, что виновники «возместят нанесённый ущерб».
Юрист телеканала Мирзохид Ганиев подтвердил, что в решении суда события изложены как нарушение общественного порядка. «В результате угроз наш сотрудник Фаёз Бахтиёров мог получить телесные повреждения. Кроме того, в решение не включены моменты, связанные с разбиением правонарушителями камеры оператора UzReport TV, нанесением материального ущерба, а также невыполнением ими законных требований сотрудника внутренних дел. В итоге таким действиям не дана правовая оценка», — сказал он.
«Мы не знаем, почему дело, переданное в Чиланзарский районный административный суд, не содержало первоначальных деталей… Согласно решению суда, сотрудник телеканала просто подрался с другими гражданами на улице. Однако здесь очевидно, что на оператора напали, когда он находился на дежурстве. По решению суда „герои“ легко отделались. Как они этого добились?» — задаётся вопросом UzReport TV.
В телеканале отметили, что ждут комментариев по делу от прокуратуры, МВД и других правоохранительных органов.
С комментарием по случившемуся выступил председатель попечительского совета Общественного фонда поддержки и развития национальных масс-медиа Комил Алламжонов. Он заявил, что «представители правоохранительных органов должны дать ситуации правильную и справедливую оценку, а виновные — привлечены к наказанию в рамках закона».
«Мы живём в правовом государстве. Добиться верховенства закона в наших руках. За ситуацией будем следить до конца», — добавил глава фонда масс-медиа.
В субботу ГУВД Ташкента сообщило о начале служебной проверки для установления правомерности действий инспектора профилактики, присутствовавшего при нападении двух мужчин на оператора UzReport TV. По результатам проверки будет дана правовая оценка, говорится в сообщении.