15-yanvar kuni prezident Shavkat Mirziyoyev poytaxt tumanlarining hokimlari va sektor rahbarlari, shuningdek, Yunusobod tumani mahalla faollari hamda yoshlar bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda “Gazeta.uz” muxbiri xabar bermoqda.
Davlat rahbari 10 kun ichida ikki vazirning (uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vaziri Muzaffar Saliyev hamda oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri Inomjon Majidov) ishdan olganini, qolaversa, bir qancha vazir o‘rinbosarlari — suv xo‘jaligi vazirining birinchi o‘rinbosari — Baxodir Ro‘ziboyev, Qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosarlari Saidkamol Xodjayev va Botirjon Sulaymonov, oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirining birinchi o‘rinbosari O‘ktam Salomov, transport vaziri o‘rinbosari Davron Деҳқонов niнг lavozimidan ozod qilinganini ta’kidladi.
Bundan tashqari, prezidentning so‘zlariga ko‘ra, bosh vazirning ikki o‘rinbosari “oxirgi xayfsan bilan zo‘rg‘a ishda qoldi”. Kim haqida gap borayotganiga aniqlik kiritilmadi.
“Nimaga? Aravani tortmasa ketishi kerak. Ketish kerak. Aravani tortish uchun mahalliy hokimiyat idoralari fidoyi bo‘lishi kerak. Ularga nisbatan mahalla raisi 10 karra fidoyi bo‘lishi kerak”, — deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.
Davlat rahbari Yunusobod tumanining 63 ta mahalla raislariga (ularning ikki nafari vakant) murojaat qilib, “uyg‘onish"ga va “esnash"ni bas qilishga chaqirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, mahalla raislari davlat organlaridan joylardagi muammolarni hal etishni talab qilishi zarur.
Shavkat Mirziyoyev mahalla raisi “prezident bilan xalq o‘rtasida ko‘prik” yaratadigan prezident vakili ekanini ta’kidladi.
“Yo adolatli, yo xiyonatli, lekin ikkovi ham ko‘prik bo‘ladi. Qanday ko‘prik bo‘lgani mahallaning ishiga bog‘liq. Shuning uchun mahalla raisi endi jamiyatimizning ko‘zgusi, adolati hamda ertangi kunga ishontiradigan kuch bo‘ladi. Shunga loyiq bo‘la olamizmi? Agar bo‘la olsak, marra bizniki. Bo‘la olmasak, shiddat bilan o‘tib ketayotgan zamonda biz ko‘p narsani yo‘qotib qo‘yamiz. Ming afsus, lekin nevaramizning ko‘ziga qara olmaymiz”, — dedi davlat rahbari.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 15 января провел встречу с хокимами и руководителями секторов столичных районов, председателями махаллей и молодежью Юнусабадского района, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
Глава государства сообщил, что в течение 10 дней освободил от должностей двух министров (министры ЖКО и высшего и среднего специального образования Музаффар Салиев и Ином Маджидов) и нескольких заместителей министров (первый замминистра водного хозяйства Баходир Рузибоев, заместители министра сельского хозяйства Саидкамол Ходжаев и Ботиржон Сулаймонов, первый замминистра высшего и среднего специального образования Уктам Саломов, замминистра транспорта Даврон Дехканов).
Кроме того, два заместителя премьер-министра получили «последние выговоры и еле сохранили работу». Он не уточнил, кого имеет в виду.
«Почему? Если не могут тянуть телегу, должны уйти. Должны уйти. Чтобы тянуть телегу, органы местной власти должны быть самоотверженными, по сравнению с ними председатель махалли должен быть в 10 раз самоотверженнее», — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Обращаясь к руководителям 63 махаллей Юнусабадского района (должности председателя в двух из них вакантны), призвал их перестать «дремать» и «проснуться». По его словам, председатели махаллей должны требовать от госорганов решать проблемы на местах.
Шавкат Мирзиёев отметил, что председатель махалли — это представитель президента, который «создаёт мост между президентом и народом».
«Справедливый или предательский, но оба являются мостами. Каким будет мост, зависит от работы махалли. Поэтому председатель махалли является зеркалом общества, её справедливостью и силой, которая сможет заставить поверить в завтрашний день. Сможем соответствовать этому? Если сможем, то добьёмся победы. Если не сможем, то снова потеряем многое в эту стремительную эпоху», — сказал он.