Qoraqalpog‘istonning Chimboy tumani «Qizilo‘zak» qishlog‘ida yashovchi bolalar 8 km uzoqlikda joylashgan maktabga piyoda, eshakda va velosipedda qatnamoqda. Bu haqda Kun.uz xabar berdi.
Kun.uz jurnalisti uchta maktab o‘quvchisi bilan suhbatlashgan. Ulardan biri piyoda, qolgan ikkitasi eshakda harakatlanayotgan bo‘lgan. Ularning so‘zlariga ko‘ra, ular mahalladan maktabgacha bo‘lgan masofani 1,5 soat ichida bosib o‘tishadi.
Keyinchalik, jurnalist Shuhrat Saidahmadov Qizilo‘zak qishlog‘ida 70 ta oila istiqomat qilayotgani va 150 ga yaqin bola maktabga borishini aytdi. Ularga velosiped sotib olish uchun pul yig‘ish boshlandi.
21 dekabr kuni Chimboy tumani hokimi Aybek Tajetdinov Equinox avtomobilini sotib olish uchun 349 mln so‘mlik shartnoma imzolagan edi.
Hokimlik matbuot kotibi Nargiza Toliboyeva «Gazeta.uz» ga «Equinox sotib olish uchun pul o‘tkazilmadi va mashina kelmadi» dedi. Hozirda Hokim Captiva’da harakatlanmoqda.
Matbuot xizmati bolalarning maktabga borishini osonlashtirishi uchun biron bir choralar ko‘riladimi, degan savolga, Chimboy tumanida Qizilketgen qishlog‘i yo‘q deya aytilgan (mahalla Kun.uz'ning birinchi xabarida shunday nomlangan). «Men hech qanday ma’lumot bera olmayman, chunki bizda bunday mahalla yo‘q. Balki boshqa tumanda shunday mahalla mavjuddir», — dedi Nargiza Toliboyeva.

Дети из аула «Кизилузек» Чимбайского района Каракалпакстана добираются до школы, расположенной на расстоянии 8 км, пешком, на ослах и на велосипедах. Об этом сообщил Kun.uz.
Журналист издания опубликовал видеоролик, на котором он беседует с тремя школьниками. Один из них идёт пешком, двое других — на ослах. По их словам, они преодолевают расстояние от махалли до школы за 1,5 часа.
Позже журналист Шухрат Саидахмадов уточнил, в ауле «Кизилузек» проживает 70 семей, и в школу ходят приблизительно 150 детей. Он начал сбор средств, чтобы приобрести им велосипеды.
21 декабря Айбек Тажетдинов, 7 ноября назначенный хокимом Чимбайского района, подписал контракт на приобретение автомобиля Equinox (Mosaic Black Metallic) за 349 млн сумов.
Пресс-секретарь хокимията Наргиза Толибоева сообщила «Газете.uz», что «деньги на покупку Equinox не были перечислены, и автомобиль не поступил». В настоящее время у хокима Captiva.
На вопрос, будут ли принятие какие-либо меры, чтобы облегчить путь детей до школы, в пресс-службе заявили, что в Чимбайском районе нет аула «Кизилкетген» (так махалля была ошибочно названа в первом сообщении Kun.uz). «Я не могу предоставить какую-либо информацию, поскольку у нас такой махалли нет. Возможно, такая махалля есть в другом районе», — сказала Наргиза Толибоева.