Qonunchilik palatasida deputatlar tomonidan O‘zbekistonda 30 iyul sanasini «Xalqlar do‘stligi kuni» etib belgilash haqidagi qonun loyihasi ko‘rib chiqilib, qabul qilindi, deya xabar bermoqda deputat Rasul Kusherbayev.
Qonun uch o‘qishda qabul qilingani va Senatga yuborilgani ma’lum qilindi.
Deputat Aqshagul Tulegenova parlament quyi palatasi saytida yozganidek, Xalqlar do‘stligi kunini belgilash qarori jamiyatda, xalqlar va davlatlar o‘rtasida hamjihatlik, bag‘rikenglik, millatlararo totuvlikni mustahkamlashga qaratilgan.
Uning eslatib o‘tishiga ko‘ra, O‘zbekistonda 130 dan ortiq millat va elat vakillari, shuningdek, 16 diniy konfessiya vakillari istiqomat qiladi. Mamlakatda 141 milliy madaniy markaz mavjud.
30 iyul — Xalqaro do‘stlik kuni. Ushbu kun 2011 yil 3 mayda BMT Bosh assambleyasi tomonidan e’lon qilingan. Mazkur masala bo‘yicha rezolyutsiyada «xalqlar, mamlakatlar, madaniyatlar va shaxslar o‘rtasidagi do‘stlik,tinchlikni ta’minlash bo‘yicha sa’y-harakatlarni ilhomlantirishi va madaniy xilma-xillikni hurmat qiladigan jamiyatlar o‘rtasida ko‘priklar yaratish imkoniyatini yaratishi mumkin» deb ta’kidlangan.

Законодательная палата Олий Мажлиса приняла закон об установлении 30 июля в Узбекистане Днём дружбы народов. Об этом сообщил депутат Расул Кушербаев. Закон должен одобрить Сенат.
Как пишет депутат Акшагул Тулегенова в заметке на сайте нижней палаты парламента, решение об установлении Дня дружбы народов направлено на укрепление солидарности, толерантности, межнационального согласия в обществе, между народами и государствами.
Она напомнила, что в Узбекистане живут представители более 130 наций и народностей, а также 16 религиозных конфессий. В стране действует 141 национальный культурный центр.
30 июля является Международным днём дружбы. Этот день был провозглашён Генеральной Ассамблеей ООН 3 мая 2011 года. В резолюции по этому поводу говорится, что «дружба между народами, странами, культурами и отдельными лицами может вдохновить на усилия по обеспечению мира и даёт возможность навести мосты между обществами, которые чтят культурное многообразие».