27 yanvar kuni Toshkent tumanlararo ma’muriy sudida Yunusobod tumani Ahmad Donish va Amir Temur ko‘chalari kesishmasidagi 65 ta tadbirkorga tegishli bino va inshootlar joylashgan 6 ga yer uchastkasini davlat va jamiyat ehtiyoji uchun olish to‘g‘risidagi hokim qarorlarini haqiqiy emas deb topdi. Bu haqda Oliy sud matbuot xizmati xabar berdi.
Sudning qaroriga ko‘ra, arizachi Uy Ro’zg’or Mollari, Nur Sexri Oshiyoni, Zar-Ziynat Biznes, Saida-Baroka, Glorius Justice, S. Rososhanskaya va Emisun Market’ning talablari to‘liq qanoatlantirildi.
Toshkent shahar hokimining 2018 yil 27 noyabrdagi «Yer maydonlarida obodonlashtirish va buzish ishlarini olib borish haqida"gi, 2019 yil 31 dekabrdagi «Urban Developers» MCHJ shaklidagi qo‘shma korxonasiga yer maydonini ajratib berish haqidagi va Yunusobod tuman hokimining 2018 yil 18 dekabrdagi «Toshkent shahar hokimining 2018 yil 27 noyabrdagi qarori ijrosi haqida"gi qarorlari haqiqiy emas deb topildi.
Sud qarori ustidan 30 kun ichida Toshkent shahar ma’muriy sudiga shu sud orqali apellyatsiya tartibida shikoyat berilishi yoki protest keltirilishi mumkin.

Ташкентский межрайонный административный суд на заседании 27 января признал недействительными решения хокима столицы об изъятии 6 га земельного участка на пересечении улиц Ахмада Дониша и Амира Темура в Юнусабадском районе, где расположены здания и постройки 65 предпринимателей («Универсам»). Об этом сообщила пресс-служба Верховного суда Узбекистана.
Согласно решению суда, заявление фирм Uy Ro’zg’or Mollari, Nur Sexri Oshiyoni, Zar-Ziynat Biznes, Saida-Baroka, Glorius Justice, С. Росошанской и Emisun Market полностью удовлетворено.
Решения хокима Ташкента «О благоустройстве земельных участков и сносе» от 27 ноября 2018 года и «О выделении земельного участка совместному предприятию в форме ООО «Urban Developers» от 31 декабря 2019 года, а также решение хокима Юнусабадского района «Об исполнении решения хокима города Ташкента от 27 ноября 2018 года» от 18 декабря 2018 года признаны недействительными.
Верховный суд отмечает, что решение суда может быть обжаловано или опротестовано в апелляционном порядке в течение 30 дней.