Koreya Respublikasi O‘zbekistonning maktabgacha ta’lim tashkilotlariga 275 ta robot va 350 ta o‘quv qo‘llanmalarini sovg‘a qildi. Bolalarga robototexnika va dasturlash ko‘nikmalarini o‘rgatish uchun mo‘ljallangan Albert va Genibot aqlli robotlarini topshirish marosimi 9 fevral kuni bo‘lib o‘tdi. Bu haqda «Gazeta.uz»ga Maktabgacha ta’lim vazirligi (MTV) matbuot xizmati xabar berdi.
Tadbir MTV, KIRIA robot sanoatini rivojlantirish instituti, Koreya o‘qituvchilari uyushmasi, shuningdek, FRG Korea, Dazzle Edu, Genie Robot va SK Telecom kompaniyalari vakillari ishtirokida onlayn tarzda bo‘lib o‘tdi.
«Biz bolalar bog‘chalarida dasturlash ko‘nikmalari haqida gapirganda, kod yozishni nazarda tutmaymiz. Gap zamonaviy real hayot sharoitlarida muvaffaqiyat garovi bo‘lmish algoritmik tafakkurni rivojlantirish haqida ketmoqda. O‘yin uslubidagi robotlar ijodkorlik, mantiq, namunalarni tanib olish va optimal yechimlarni topish qobiliyatlarini rivojlantiradi», — dedi Oyatillo Rahmatillayev, MTV Axborot-pedagogik texnologiyalar innovatsion markazi direktori.
Albert va Genibot robotlari 6 yoshdan katta tarbiyalanuvchilarga mo‘ljallangan. Birinchi bosqichda bola tayyor kodlash kartalari yordamida o‘yinchoqni harakatlanishga, ko‘zini miltiratishga, gapirishga majbur qiladi. Shu tarzda u kod bloklarining qanday ishlashini tushunib oladi. Yoshi kattaroq bolalar robotni smartfonga ulab, o‘z buyruqlari va algoritmlarini yaratishlari mumkin.
Robotlar butun O‘zbekiston bo‘ylab 53 ta bolalar bog‘chalarida tarqatiladi. O‘qituvchilarni joylarda o‘qitish va pilot loyiha natijalarini monitoring qilish XTV huzuridagi Innovatsiya markazi tomonidan amalga oshiriladi.
Agar loyiha muvaffaqiyatli yakunlansa, XTV ko‘proq bolalar bog‘chalarini aqlli robotlar bilan ta’minlashni va nogiron bolalar uchun dastur bilan ularning funksiyalarini to‘ldirishni rejalashtirmoqda.
Robotlarga asoslangan o‘quv dasturi Janubiy Koreyada yaxshi natijalarni ko‘rsatgan, deb ta’kidlaydi XTV. Hukumat ko‘magi bilan u yerda 140 ta o‘quv xonasi ochilib, mamlakat bo‘ylab mingdan ziyod o‘quvchini qamrab oldi. Fransiya, Ispaniya, Kosta-Rika va Perudagi maktablar va bolalar bog‘chalari shu kabi sinov dasturlarini boshladi.

Республика Корея подарила дошкольным образовательным организациям Узбекистана 275 роботов и 350 обучающих пособий. Церемония передачи умных роботов Albert и Genibot, предназначенных для обучения детей робототехнике и навыкам программирования, прошла 9 февраля. Об этом «Газете.uz» сообщила пресс-служба Министерства дошкольного образования (МДО).
Мероприятие состоялось в онлайн-формате при участии представителей МДО, Корейского института продвижения индустрии роботов KIRIA, Корейской ассоциации педагогов, а также компаний FRG Korea, Dazzle Edu, Genie Robot и SK Telecom.
«Говоря о навыках программирования в детских садах, мы не имеем в виду написание кода. Речь идет о развитии алгоритмического мышления, которое является залогом успеха в современных реалиях. Роботы в игровой форме развивают креативность, логику, умение распознавать паттерны и находить оптимальные решения», — отметил директор Инновационного центра информационных и педагогических технологий (ИЦИПТ) при МДО Оятилло Рахматиллаев.
Роботы Albert и Genibot предназначены для воспитанников от 6 лет. При помощи готовых карточек кодирования ребёнок сможет заставить игрушку двигаться, мигать глазами и говорить. Так он понимает, как работают блоки кода, поясняет МДО. Дети постарше, подключив робота к смартфону, смогут создавать собственные команды и алгоритмы.
Роботы будут распределены в 53 детских садах по всему Узбекистану. Обучением педагогов на местах и мониторингом результатов пилотного проекта займётся Инновационный центр при МДО.
В случае успешного завершения проект, МДО намерено обеспечить больше детских садов умными роботами и дополнить их функционал программой для детей с ограниченными возможностями здоровья.
Программа обучения на базе роботов продемонстрировала высокие результаты в Южной Корее, отмечает МДО. При поддержке правительства там были открыты 140 классов, охвативших более 1000 учеников по всей стране. Аналогичные пилотные программы запустили школы и детские сады во Франции, Испании, Коста-Рике и Перу.