Prezident farmoni bilan ichki va ziyorat turizmini rivojlantirish maqsadida aviareyslar va temir yo‘l qatnovlarini yo‘lga qo‘yish reja qilingan.
Hujjat bilan bir oy muddatda yaqinda ochilgan Farg‘ona-Urganch-Farg‘ona reysiga qo‘shimcha tarzda, Termiz-Urganch-Termiz hamda Qarshi-Urganch-Qarshi aviareyslarini yo‘lga qo‘yish va Andijon-Xiva-Andijon temir yo‘l qatnovi sonini oshirish nazarda tutilgan.
Bundan tashqari, 2021 yil 1 aprelga qadar Termiz-Qarshi-Xiva, Xiva-Urganch-Nukus va Termiz-Qarshi-Samarqand yo‘nalishlari bo‘yicha doimiy temir yo‘l qatnovini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda.
Farmon bilan aviareyslarni va temir yo‘l qatnovlarini, shuningdek, Toshkent shahridan Buxoro, Nukus, Termiz va Urganch shaharlari hamda Farg‘ona vodiysiga qatnov yo‘nalishlari bo‘yicha aviareyslarni subsidiyalash ham nazarda tutilmoqda.
Kelgusida subsidiyalash mexanizmini qo‘llagan holda boshqa avia va temir yo‘l qatnovlarini yo‘lga qo‘yish ham ko‘zda tutilgan.

Указом президента Узбекистана от 9 февраля о развитии внутреннего и паломнического туризма запланировано открытие ряда новых авиа- и железнодорожных рейсов.
Согласно указу, в месячный срок в дополнение к недавно открытому рейсу Фергана-Ургенч-Фергана должны быть запущены маршруты Термез-Ургенч-Термез и Карши-Ургенч-Карши, а также увеличено количество рейсов Андижан-Хива-Андижан.
Кроме того, до 1 апреля планируется запуск регулярных железнодорожных маршрутов Термез-Карши-Хива, Хива-Ургенч-Нукус и Термез-Карши-Самарканд;
Указом предусмотрено субсидирование авиа- и железнодорожных рейсов по указанным маршрутам, а также авиарейсов из Ташкента в Бухару, Нукус, Термез и Ургенч и в Ферганскую долину;
В будущем намечен запуск и других внутренних авиа- и железнодорожных рейсов с применением механизма субсидирования.