Toshkent viloyatida yerni noqonuniy yo‘l bilan sotish bo‘yicha qator holatlar aniqlandi. Bu haqda «O‘zbekiston 24» kanalida ma’lum qilindi.
Toshkent viloyatining Parkent tumanida yashovchi fuqaro akasining bog‘dorchilikka ixtisoslashgan fermer xo‘jaligiga tegishli 5 gektar yer maydonini boshqa fuqaroga 1 mln AQSH dollariga sotmoqchi bo‘ladi.
Buning uchun u avval mazkur yer maydonini fermer xo‘jaligi ixtiyoridan chiqarib, tuman hokimiyati zaxirasiga qaytarishni, so‘ngra esa hokimiyatdagi tanishlari orqali xaridor fuqaroning nomiga rasmiylashtirib berishni rejalashtiradi.
DXX Toshkent viloyati boshqarmasi xodimlarining viloyat prokuraturasi hamda iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish Departamentining hududiy boshqarmasi bilan hamkorlikda o‘tkazgan tezkor tadbiri davomida so‘ralgan puldan 100 ming AQSH dollarini avans sifatida olayotgan shaxs ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Yana bitta holatda, Toshkent shahrida istiqomat qiluvchi 4 nafar fuqaro o‘zganing ishonchiga kirib, unga Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumani «Novobod» MFY hududidan 5 gektar yer maydonini 300 ming AQSH dollariga sotishlarini aytishadi va undan so‘ralgan pulni olgan vaqtlarida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Tergovoldi surishtiruv harakatlari davomida ma’lum bo‘lishicha, ular 2019 yil Bo‘stonliq tumani hokimi qarori bilan mahalliy MCHJlardan biriga dam olish maskani qurish maqsadida ajratib berilgan mazkur yer maydonini sotish huquqi mavjud emasligini bilganlari holda noqonuniy ishga qo‘l urishgan.
Toshkent viloyatining Toshkent tumanida istiqomat qiluvchi fuqaro o‘zi rahbarlik qilayotgan g‘alla va sabzavotchilikka ixtisoslashgan fermer xo‘jaligining qariyb 24,5 gektar sug‘oriladigan yer maydonini 100 ming AQSH dollariga sotishini aytib, xaridordan oldindan to‘lov sifatida 10 ming AQSH dollari olgan vaqtida DXX, Bosh prokuratura va Departamentning hududiy boshqarmalari xodimlari tomonidan ushlandi.
Respublika vazirliklaridan birida mas’ul lavozimda ishlovchi mansabdor shaxs muqaddam Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumani hokimining o‘rinbosari lavozimida ishlagan davrida xizmat vakolatini suiiste’mol qilib, Xo‘jakent MFYdan mahalliy tadbirkorga 30 sotix yer maydoni ajratilishi uchun tuman hokimining tegishli qarorini chiqartirib berib, evaziga undan 35 ming AQSH dollari olgan.
Lekin, keyinroq nazorat organlari tomonidan tumanda o‘tkazilgan xatlov natijasida hokimning yerga egalik huquqini beruvchi ushbu qarori bekor qilingan.
DXX, Prokuratura va Departament tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda mazkur mansabdor shaxs muqaddam olgan pulidan 8900 AQSH dollarini qaytarib bergan vaqtida ushlandi.
Hozirda ushbu shaxslarga nisbatan Jinoyat Kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib ko‘rilmoqda.

Телеканал «Узбекистан 24» в телесюжете, посвященном экономическим преступлениям в стране, рассказал о случаях взяточничества и мошенничества с землей в Ташкентской области.
В частности, житель Паркентского района Ташкентской области (1965 года рождения) собирался продать другому гражданину за 1 млн долларов 5 га земли фермерского хозяйства своего брата, работающего в сфере садоводства. Для этого он планировал сначала вывести земельный участок из баланса фермерского хозяйства, вернуть в резерв в хокимията района, а затем через возможности своих знакомых в хокимияте оформить его на имя покупателя.
В ходе оперативного мероприятия правоохранительные органы задержали мужчину с поличным при получении в качестве аванса 100 тысяч долларов из требуемой суммы.
Ещё один случай произошёл в Ташкентской области. Четыре жителя столицы, войдя в доверие одного гражданина, собирались продать ему 5 га земли на территории махалли «Новобод» Бостанлыкского района Ташкентской области за 300 тысяч долларов.
Они были задержаны с поличным при получении запрашиваемой суммы. Как выяснилось в ходе доследственной проверки, «продавцы» знали, что указанная земля, выделенная в 2019 году хокимом Бостанлыкского района одной из местных компаний для строительства зоны отдыха, не подлежит продаже.
Житель Ташкентского района, собираясь продать за 100 тысяч долларов около 24,5 га земли фермерского хозяйства, специализирующегося на зерноводстве и овощеводстве, которым он управлял, был задержан сотрудниками правоохранительных органов при получении у покупателя 10 тысяч долларов в качестве аванса.
Некое лицо, которое, по сообщению телеканала, занимает «ответственную должность в одном из министерств», в период работы заместителем хокима Бостанлыкского района Ташкентской области, злоупотребляя служебными полномочиями, добилось вынесения решения хокима о выделении местному предпринимателю 30 соток земли в махалле «Ходжикент». За это он получил 35 тысяч долларов. В результате проведения инвентаризации надзорными органами решение хокима было отменено.
Должностное лицо задержали при возвращении 8900 долларов из ранее полученной суммы.
Оперативные мероприятия проводились с участием сотрудников управления Службы государственной безопасности по Ташкентской области, областной прокуратуры и территориальным управлением Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генпрокуратуре.