Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahrida yo‘l-transport tizimini yaxshilash va yangi yo‘llar qurishga oid loyihalar taqdimoti bilan tanishdi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Qayd etilishicha, poytaxtda transport vositalari soni ortib bormoqda. Ayrim ko‘chalardagi yo‘nalishlar, yo‘l harakati belgilari qatnovga noqulaylik tug‘dirmoqda. Shu sababli yirik ko‘chalar va chorrahalarda tirbandliklar yuzaga kelmoqda.
Ushbu muammoni bartaraf etish, haydovchi va yo‘lovchilarga qulayliklarni oshirish maqsadida muhandislik yechimlari ishlab chiqilgan. Xususan, Mirzo Ulug‘bek tumani hududidagi Parkent ko‘chasi va Kichik halqa yo‘lini Mustaqillik shoh ko‘chasi bilan bog‘laydigan yangi yo‘nalish ochish rejalashtirilgan.
Taqdimotda davlatimiz rahbari Transport vaziriligi, Ichki ishlar vazirligi hamda Toshkent shahar hokimligiga tirbandliklar yuzaga kelayotgan o‘ndan ortiq ko‘chada qisqa muddatlarda qo‘shimcha harakat yo‘nalishlarini ochish bo‘yicha topshiriq berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией проектов по совершенствованию дорожно-транспортной системы и строительству новых дорог в Ташкенте, сообщила пресс-служба главы государства.
«В столице растет количество автомобилей. Некоторые маршруты и элементы регулирования дорожного движения создают неудобства для водителей и пассажиров. Из-за этого на крупных улицах и перекрестках возникают пробки», — говорится в сообщении пресс-службы.
Для устранения этой проблемы и повышения удобства были разработаны соответствующие решения. В частности, планируется организовать разворот по улице Мустакиллик напротив хокимията Мирзо-Улугбекского района, поворот с улицы Паркентской на улицу Мустакиллик, а также съезд с Малой кольцевой на улицу Паркентской.
В ходе презентации президент поручил министерствам транспорта и внутренних дел, а также хокимияту Ташкента в короткие сроки организовать дополнительные проезды на более чем 10 улицах города.
Напомним, 5 января ГУБДД МВД сообщило о планах по открытию разворота по улице Мустакиллик (бывшая улица Пушкина), поворота с улицы Паркентской на улицу Мустакиллик, а также съезда с Малой кольцевой на улицу Паркентскую в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента. Однако движение на этом участке все ещё не возобновлено, а начатые в январе работы по расчистке территории от дёрна и восстановлению дорожного полота не завершены.