Hukumatning 23-fevraldagi qarori bilan Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatida faol ishtirok etib kelayotgan fuqarolarga kommunal xizmatlar uchun majburiy to‘lovlar bo‘yicha kompensatsiya pul to‘lovlarini to‘lash tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi. Bu haqda Adliya vazirligi xabar berdi.
Hujjatgu muvofiq, 1-martdan fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatida faol ishtirok etib kelayotgan fuqarolarga kommunal xizmatlar uchun majburiy to‘lovlar bo‘yicha BHMning 50 foizi (122 ming 500 so‘m) miqdorida har oyda kompensatsiya to‘lanishi belgilandi.
Bunda fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatida faol ishtirok etayotgan ko‘chaboshi va uyboshilar faoliyati samaradorligi bir qator asosiy ko‘rsatkichlar orqali baholanadi.
Shuningdek, mazkur shaxslar faoliyatini baholashda ular biriktirilgan ko‘cha yoki uyda kamida 3 oy davomida faoliyat ko‘rsatganligi inobatga olinadi va mezonlardan kelib chiqqan holda 70 balldan yuqori ball to‘plagan taqdirda to‘lanadi.
Kompensatsiya pul to‘lovlari to‘lanishi ko‘chaboshi va uyboshilar fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatida faol ishtirok etmasa muddatidan oldin to‘xtatiladi.
Mazkur kompensatsiya pul to‘lovlari mahalliy byudjetlarning qo‘shimcha manbalari hisobidan Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligining tuman (shahar) bo‘limlari orqali amalga oshiriladi.

Положение о порядке выплаты компенсации по коммунальным платежам гражданам, активно участвующим в работе органов самоуправления граждан, утверждено
постановлением правительства от 23 февраля, сообщила пресс-служба Министерства юстиции.
Согласно документу, с 1 марта таким гражданам будет выплачиваться ежемесячная компенсация коммунальных платежей в размере 50% базовой расчетной величины (122,5 тысячи сумов).
При этом эффективность работы кучабоши (ответственных по улице) и уйбоши (ответственных по дому) будет оцениваться по ряду основных критериев, в частности, их деятельности на закрепленной улице или в доме в течение 3 месяцев. Компенсация будет выплачиваться в случае получения активистами более 70 баллов.
Выплата компенсации приостанавливается досрочно в случае, если кучабоши и уйбоши не принимают активного участия в деятельности органов самоуправления граждан, говорится в сообщении.
Компенсационные выплаты осуществляются районными и городскими отделами Министерства по поддержке махалли и семьи за счет дополнительных источников местных бюджетов.